SKYMASTER

Telewizor 65SUA2500 Android Smart Plus

Telewizor

Rośnie popularność telewizorów z dużymi ekranami powyżej 55 cali, a ceny ich spadają. Dostaliśmy do testów telewizor Skymaster 65SUA2500 o przekątnej 65 cali z systemem Android Smart Plus. Sprawdziliśmy jego cechy użytkowe.

Fabrycznie nowy telewizor zabezpieczony był folią, aby uniknąć zadrapań czy rys ramki i ekranu, co świadczy o dbałości o klienta. Jest to także ważne przy montażu nóżek telewizora i stawianiu go na szafce lub podłodze, gdyż unikamy wtedy odcisków na cienkiej ramce o szerokości 15 mm, z której zewnętrzne 5 mm jest lakierowane, a pozostała część matowa. Złącza umieszczone są z prawej strony obudowy. Kable urządzeń zewnętrznych można dołączać od dołu i z boku. Szkoda, że z boku nie ma gniazda HDMI (tylko dwa HDMI z tyłu), do szybkiego dołączenia kamery czy aparatu fotograficznego, są natomiast dwa złącza USB.

Telewizor Skymaster 65SUA2500 Android Smart Plus 2
Telewizor Skymaster 65SUA2500 Android Smart Plus 3

Z prawej strony ekranu umieszczono podstawowe przyciski do obsługi telewizora bez pilota. Po zainstalowaniu najnowszej wersji oprogramowania z pendrive’a przystąpiono do testów. Dołączono antenę telewizyjną DVB-T, dekoder DVB-S Evobox Cyfrowego Polsatu, odtwarzacz Blu-ray marki Philips i kabel ethernetowy.

Na pochwałę zasługuje proste menu telewizora w układzie kafelkowym. Duże ikony bez zbędnych opisów kierują do funkcji telewizora. Podstawowy ekran startowy Home umożliwia wybór mediów: Telewizja (źródła sygnału TV i wideo), Aplikacje (wszystkie aplikacje, pliki, przeglądarka Google i ustawienia), Media (wideo, audio, zdjęcia). Do szybkiego wybierania złączy w telewizorze jest przycisk Input na pilocie do menu z ikonami złączy. Szkoda, że przycisk Home, którego często się używa, jest bardzo mały i niewyróżniony kolorem. Podobnie jest z przyciskiem Rec do nagrywania programów TV z anteny DVB-T.

Telewizor Skymaster 65SUA2500 Android Smart Plus 5

W telewizorze brak jest wyrafinowanych układów poprawy jakości obrazu, z dodatkowych regulacji są regulacja temperatury kolorów, redukcja szumów i redukcja szumów MPEG. Wyraźnie jest widoczny wpływ zmiany temperatury barwowej z ciepłej na zimną, co umożliwi zmianę odcienia skóry, jeżeli jest nienaturalnie czerwony. Działanie obu układów redukcji szumów jest praktycznie niewidoczne. Podstawowe parametry obrazu to luminancja 300 cd/m2, kontrast 3500:1. W urządzeniu wykorzystano matrycę LED AV marki Samsung.

Przy oglądaniu kanałów HD z tunera DVB-T jakość obrazu, szczególnie ostrość konturów, była zdecydowanie lepsza z Evoboxa Cyfrowego Polsatu. Należy unikać oglądania obrazów SD, których ostrość konturów przy tak dużym obrazie jest bardzo mała.

Telewizor wyposażono w aplikacje androidowe (Android TV wersja 6). Do przewodowego dostępu do sieci internetowej korzystano ze złącza Ethernet. Aplikacje instalowano bez problemów za pomocą Aptoide TV, aplikacji będą odpowiednikiem sklepu Google. Bardzo dobrą jakość miały obrazy filmów 4K odtwarzane z aplikacji YouTube. Podobnie bardzo dobra była jakość zdjęć i filmów 4K z aparatu fotograficznego. Przy szybkich scenach brak jest smużenia obrazu konturów szybko poruszających się obiektów (sceny sportowe, np. piłka nożna). Dobrą jakość miały także filmy HD z odtwarzacza Blu-ray (bez pikselozy). Atrakcją dla użytkowników telewizora będą gry. Według danych producenta input lag wynosi 30 ms, co jest bardzo dobrym wynikiem. Do gier należy używać pada – korzystano z prostego pada z nadajnikiem Bluetooth USB. Pozytywnie wypadła grafika gier i przeglądarki Google, obraz i litery pisma są czytelne. Jedynie wprowadzanie liter haseł za pomocą pilota było uciążliwe.

Telewizor Skymaster 65SUA2500 Android Smart Plus 7
Telewizor Skymaster 65SUA2500 Android Smart Plus 8
Telewizor Skymaster 65SUA2500 Android Smart Plus 9

Podsumowując, telewizor jest przeznaczony dla osób, które chcą korzystać z rozrywki, korzystając z aplikacji i gier androidowych, mniej oczekujących bardzo dobrej jakości obrazu. Telewizor ma podstawowy zakres poziomów czerni i bieli, brak subtelnych gradacji kolorów, więc nie zauważymy szczegółów w jasnych i ciemnych fragmentach obrazu charakterystycznych dle telewizorów HDR.  Telewizor najlepiej sprawdza się przy materiałach wideo 4K – możliwość korzystania z nich z aplikacji YouTube czy Netflixa, odtwarzacza Blu-ray, aparatu czy kamery wideo jest zaletą. Telewizor jest jednym z najtańszych na rynku – cena: 2500 zł.

Telewizor Skymaster 65SUA2500 Android Smart Plus 11
Telewizor Skymaster 65SUA2500 Android Smart Plus 12