Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

Kable HDMI

Kable

W połączeniach telewizora z urządzeniami wideo najczęściej korzysta się ze złączy HDMI. Stałe wprowadzanie nowych wersji standardu HDMI oraz różnice w konstrukcji urządzeń Full HD i Ultra HD powodują problemy połączeniowe. Od wyboru kabla HDMI będzie zależeć także, czy ze źródła wideo zobaczymy obraz na ekranie telewizora.

Dla użytkowników sprzętu audio-wideo dużym udogodnieniem było wprowadzenie standardu HDMI, umożliwiającego przesyłanie cyfrowych sygnałów audio-wideo i danych sterujących za pomocą jednego kabla, czyli łącza HDMI (High Definition Multimedia Interface). Szybki rozwój telewizji Ultra HD i techniki HDR spowodował konieczność wprowadzenia nowej wersji – HDMI 2.1, zmieniającej parametry łącza, co spowoduje także zmianę konstrukcji kabla HDMI.

Kable 2

HDMI 2.1 umożliwi zwiększenie przepustowości łącza do 48 Gbit/s i przesyłanie obrazów 10K.

Sygnały w kablu HDMI

HDMI to najpopularniejszy kabel do przesyłania sygnałów cyfrowych wideo i audio w telewizorach, kamerach wideo, odtwarzaczach Blu-ray, DVD i nagrywarkach DVD. Sygnały audio i wideo przesyłane łączem HDMI zapewniają najlepszą jakość obrazu i dźwięku. Typowy kabel jest zakończony niewielkim płaskim wtykiem 19-stykowym. Przesyłanie i kodowanie cyfrowego sygnału jest bardzo trudnym zagadnieniem do opisania. Wyjaśniamy podstawowe kwestie związane z transmisją sygnałów wideo i audio oraz budową kabla HDMI i jego właściwościami, które podawane są w różnych materiałach informacyjnych.

Do transmisji cyfrowych sygnałów audio i wideo jest używany protokół TMDS (Transition Minimized Differential Signaling). W sygnałach TMDS zakodowane są dane o rozdzielczości obrazu (Full HD, Ultra HD), częstotliwości odświeżania obrazu (30, 50, 60, 120 Hz), kolorze (chrominancji), jasności (luminancji) i sposobie ich kodowania (4:4:4), głębi kolorów (8, 10, 12 bit) i dynamice obrazu (HDR). Ilość danych decyduje o szerokości pasma sygnału i przepustowości łącza, np. obraz 4K może mieć różne przepustowości łącza w zależności od wartości składowych sygnału.

Dodatkowo dane są zabezpieczone przed kopiowaniem protokołem HDCP (High- -bandwidth Digital Content Protection). W obu urządzeniach połączonych kablem HDMI potrzebny jest zestaw kluczy szyfrujących i dekodujących, aby nastąpiła transmisja danych.

Wybierając kabel HDMI do urządzeń 4K, w jego danych należy szukać wartości przepustowości 18 Gbit/s, co zapewni optymalną transmisję sygnału wideo 4K bez strat.

Uwaga! w wypadku współpracy dekodera DVB-S Ultra HD czy odtwarzacza Blu-ray 4K jest wymagana zgodność wersji HDCP. Telewizor powinien mieć taką samą – 2.0 (dla urządzeń 4K). Jeżeli tak nie jest, nie zobaczymy obrazu na ekranie telewizora mimo kabla HDMI 2.0. Przyczyną nie jest kabel, a różne wersje deszyfracji sygnału HDCP w telewizorze Ultra HD i urządzeniu 4K współpracującym z telewizorem.

Dawniej kable były produkowane dla konkretnej wersji standardu HDMI. Teraz zostały ujednolicone do kilku rodzajów:

 • HDMI Standard (category 1) – standardowy kabel HDMI do transmisji obrazu o rozdzielczości 1920 × 1080 px i sygnałów 1080i/p, 720p;
 • HDMI Standard with Ethernet – kabel standardowy z możliwością przesyłania danych sieciowych (dom i Internet);
 • HDMI High Speed (category 2) – do transmisji obrazu o rozdzielczości 1080p i 4K (4096 × 2160 px) 60 Hz, (HDMI 2.0, 18 Gbit/s);
 • HDMI High Speed with Ethernet – te same możliwości co High Speed, dodatkowo obsługa kanału Ethernet;
 • Premium HDMI High Speed – kable, które przeszły specjalny program certyfikacji zgodności z HDMI 2.0b, oraz o zminimalizowanych zakłóceniach EMI. Przeznaczone są do urządzeń wideo zgodnych z wymaganiami 4K@60Hz, BT.2020 i HDR. Zawierają specjalną etykietę z kodem QR, umożliwiającą sprawdzenie certyfikatu.
 • HDMI Ultra High Speed kabel ma wtedy przepustowość do 48 Gbit/s co umożliwia przesyłanie nieskompresowanego sygnału wideo 8K z HDR i charakteryzuje się bardzo małym współczynnikiem EMI (zakłócenia elektromagnetyczne), co zmniejsza zakłócenia od pobliskich urządzeń bezprzewodowych. Kabel obsługuje również kanał HDMI Ethernet.

UWAGA! Przy korzystaniu z odtwarzacza Blu-ray Ultra HD czy dekodera DVB-S Ultra HD wybieraj kable HDMI High Speed (category 2), przewidziane do transmisji obrazu o rozdzielczości 1080p i 2160p (4096 × 2160 px 60 Hz), (HDMI 2.0, 18 Gbit/s), (HDMI 1.4, 10 Gbit/s). Większe pasmo transmisji oznacza możliwość przesyłania więcej danych na sekundę, co przekłada się na jakość obrazu.

Sygnały w kablu HDMI 2
Sygnały w kablu HDMI 3

Kod QR na etykiecie certyfikatu Premium HDMI, na opakowaniu z kablami HDMI umożliwia jego sprawdzenie.

Sygnały w kablu HDMI 4

Kabel HDMI 2.0 Opticum RED AX 180.

HDMI 2.1 – przyszłościowe łącze telewizji 4K, 8K, 10K HDR

Zmiany konstrukcyjne, takie jak HDR, zwiększenie częstotliwości odświeżania obrazu do 120 Hz i przewidywane wprowadzenie rozdzielczości 8K, a w przyszłości 10K, w telewizorach i konsolach gier wymuszają zmianę w parametrach łącza HDMI, aby umożliwić przesłanie większej ilości danych. Dlatego rozwijana jest wersja standardu HDMI 2.0. W 2015 i 2016 r. dodano uzupełnienia HDMI 2.0a i HDMI 2.0b, a w styczniu 2017 r. ogłoszono specyfikację HDMI 2.1.

Uzupełnienia HDMI 2.0 – HDMI 2.0a i 2.0b

W 2015 i 2016 r. wprowadzono kolejne zmiany do standardu HDMI 2.0 – powstała wersja HDMI 2.0a. Zmiany są związane ze zwiększoną dynamiką obrazu – HDR (High Dynamic Range). Możliwa będzie dzięki temu transmisja metadanych HDR, aby obraz miał znacznie więcej szczegółów niż dotychczas w jasnych i ciemnych obszarach. W praktyce wiąże się to tylko z aktualizacją oprogramowania telewizorów z funkcją HDR. Oznacza to zgodność z otwartym formatem HDR10, (standard CEA-861.3), który jest stosowany w telewizorach, projektorach, odtwarzaczach Blu-ray 4K.

Szybki rozwój standardów HDR spowodował konieczność uwzględnienia w specyfikacji kolejnego standardu HDR – HLG (Hybrid Log Gamma). Standard HLG opracowany został przez brytyjską telewizję BBC oraz japońską NHK do obsługi transmisji telewizyjnych na żywo. Nadawcy telewizyjni mają ograniczone pasmo nadawania i jest niemożliwe nadawanie dwóch niezależnych sygnałów TV: SDR i HDR. Standard Hybrid Log Gamma umożliwia jednoczesne przesyłanie danych HDR i SDR w tym samym sygnale TV.

Uzupełnienie HDMI 2.0b zwiększyło przepustowość łącza do 18 Gbit/s, co umożliwiło przesyłanie sygnałów 4K 50/60 Hz (2160p), którego obraz ma 4-krotnie większą rozdzielczość wideo niż 1080p / 60 Hz. Zwiększono liczbę kanałów audio do 32 kanałów i częstotliwość próbkowania do 1536 kHz, zapewniając wielowymiarowy dźwięk najwyższej jakości. .

HDMI 2.1 – większe możliwości w przyszłości

Istotne zmiany dotyczą standardu HDMI 2.1. Związane są z rozwojem techniki HDR, obsługą większych rozdzielczości i szybkości odświeżania obrazu. Do najważniejszych cech należą:

 • zwiększenie przepustowości do 48 Gbit/s (HDMI 2.0 – 18 Gbit/s, HDMI 1.4 – 10,2 Gbit/s);
 • obsługa rozdzielczości 4K/120 Hz, 8K/60 Hz i 10K (przy zastosowaniu kompresji DCS (Display Stream Compresion);
 • obsługa dynamicznych metadanych HDR;
 • funkcje odświeżania obrazu poprawiające odtwarzanie ruchu w grach, filmach i wideo:

– Game Mode VRR – obsługa zmiennej liczby klatek, wykorzystywana głównie w grach wideo, co wyeliminuje zacięcia, rozmycia i zmniejsza opóźnienia widoczne na obrazie,

– Quick Media Switching (QMS) – eliminowanie opóźnienia powodującego pojawienie się pustego obrazu przed właściwym,

– Quick Frame Transport (QFT) – szybki transport ramki zmniejsza opóźnienia w celu uzyskania płynniejszej gry bez opóźnień i w czasie rzeczywistym,

– Auto Low Latency Mode (ALLM) – funkcja ma automatycznie zmniejszyć opóźnienie, zapewniając idealnie płynny obraz,

 • standard eARC (Enhanced Audio Return Channel), umożliwiający transmisję zwrotną dźwięku obiektowego (Dolby Atmos, DTS X). 

HDMI 2.1 – przyszłościowe łącze telewizji 4K, 8K, 10K HDR 2


 

HDMI 2.1 – przyszłościowe łącze telewizji 4K, 8K, 10K HDR 3

Kable HDMI Aurum18 i 32 marki HQCable o długościach 1.8 m i 3.2 m mają w zestawie prawo i lewoskrętne adaptery ułatwiające dołączenie kabla, gdy jest mało miejsca.

HDMI 2.1 – przyszłościowe łącze telewizji 4K, 8K, 10K HDR 4

Kabel Skymaster HDMI Gold 4K 5 m.

Funkcje realizowane za pomocą łącza HDMI

W urządzeniach audio-wideo praktycznie stosuje się łącza w wersji HDMI 1.4 i HDMI 2.0. Wersja HDMI 1.4 uwzględnia:

 • kanał Ethernet, umożliwiający dwustronną transmisję danych z prędkością do 100 Mbit/ s bez dodatkowego kabla. Pozwala to także na udostępnianie łącza internetowego innym urządzeniom połączonym w tym standardzie i transmisję danych między nimi;
 • zwrotny kanał audio (Audio Return Channel), dzięki któremu możliwe jest zarówno transmitowanie sygnałów audio z odbiornika telewizyjnego do zestawu kina domowego, jak i ich odbieranie przez ten sam kabel HDMI. Eliminuje to użycie dodatkowego kabla audio. Tak więc połączenie audio będzie działało w obie strony tylko na jednym kablu. Wejścia HDMI są oznaczane jako HDMI ARC, aby była pewność, że mają one tę funkcję. W menu audio łączonych urządzeń trzeba sprawdzić, czy jest ona włączona;
 • możliwość wysyłania sygnałów 3D w standardzie 1080p w dostępnych formatach wyświetlania;
 • obsługę rozdzielczości 4K × 2K, złącze mikro- HDMI, znacznie mniejsze, do urządzeń mobilnych;
 • sygnały HD w pojazdach;
 • 8 kanałów audio.

W wersji HDMI 2.0 zwiększono możliwości funkcji CEC (Consumer Electronics Control), która została wprowadzona już w wersji HDMI 1.0. Dodano funkcję Dual viewing, jednoczesną obsługę czterech strumieni audio, obsługę formatu obrazu 21:9, dynamiczną synchronizację strumieni audio-wideo.

Dzięki funkcji CEC 2.0 można połączyć telewizor z kinem domowym, odtwarzaczem DVD lub Blu-Ray i sterować nimi jednym pilotem (nie tylko urządzeniami tej samej firmy). Firmy nadają tej funkcji własne nazwy, np. LG – SimplyLink, Panasonic – Viera Link, Philips – EasyLink, Samsung – Anynet+, Sharp – Aquos link. W urządzeniach z wersją CEC 2.0 są realizowane takie funkcje jak odtwarzanie i nagrywanie jednym przyciskiem (One Touch Play Record), przełączenie urządzenia w stan czuwania (Standby), przepuszczanie sygnałów zdalnego sterowania (Remote Control Pass Through), sterowanie systemem audio (System Audio Control). Jednym z przykładów wygodnej obsługi urządzeń audio-wideo jest podłączenie np. odtwarzacza DVD do amplitunera kina domowego, a jego do telewizora kablami HDMI. Włączenie odtwarzacza DVD spowoduje automatyczne włączenie amplitunera i wybranie wejścia DVD oraz włączenie telewizora i przesłanie sygnału AV z DVD do telewizora. Funkcja CEC nie działa automatycznie, trzeba ją znaleźć w menu ustawień łączonych urządzeń.

Oprócz formatu obrazu 16:9 jest możliwa obsługa formatu 21:9, np. z płyt BD na telewizorach, monitorach czy projektorach tego formatu.

W tradycyjnym telewizorze możliwe jest słuchanie jednej ścieżki dźwiękowej. Zwiększenie liczby jednocześnie przesyłanych strumieni audio do 4 daje możliwość ich odbioru czterem użytkownikom (Multi stream audio). Możliwy będzie jednoczesny odbiór, np. przez słuchawki, różnych wersji dialogów fi lmowych lub odtwarzanie dwóch ścieżek audio przy korzystaniu z funkcji Dual viewing. Standard HDMI 2.0 umożliwia tworzenie dźwięku wielokanałowego 3D do 32 kanałów.

Przy przesyłaniu strumieni audio-wideo z różnych źródeł mogą występować opóźnienia miedzy nimi. Dynamiczna synchronizacja Auto Lip-Sync rozwiązuje ten problem przez dynamiczną synchronizację obu strumieni.

Dla oszczędności w produkcji w urządzeniach wideo są montowane różne wersje wejść HDMI. Z reguły w telewizorach występuje od 2 do 4 wejść HDMI, mogą być one w różnych wersjach, np. 1.4 i 2.0, i mogą różnić się funkcjami. Trzeba sprawdzać ich opisy na tylnym panelu urządzenia lub w instrukcji, np. czy obsługują ARC, CEC, kanał ethernetowy, aby uzyskać optymalne połączenie.

Funkcje realizowane za pomocą łącza HDMI 2

Kable Fibbr Ultra Pro światłowodowe z przetwornikiem optyczno-elektrycznym, mają wskaźniki stanu pracy i spełniają wymagania standardu HDMI 2.0b.

Funkcje realizowane za pomocą łącza HDMI 3

Kabel HDMI hybrydowy marki SUN SUN-420 umożliwia przesyłanie sygnału wideo 4K na odległość do 30 m.

Kable HDMI hybrydowe

Dotychczasowe konstrukcje kabli HDMI umożliwiły przesyłanie sygnału na odległość do 10 m bez wzmacniacza i 30 m ze wzmacniaczem, nazywanym extenderem, wykorzystującym kabel Ethernet lub optyczny. Poza dużym kosztem instalacji wiązało się to z kompresją obrazu (przepustowość do 10,2 Gbit/ s) lub ponownym zmniejszaniem parametrów przesyłanego sygnału.

W wielu zastosowaniach, szczególnie przy przesyłaniu najlepszego sygnału o parametrach 4 K 60 Hz, 4:4:4, 10 bitów (18,2 bit/s) na duże odległości jest możliwe stosowanie kabli hybrydowych miedziano-optycznych. Przewodami miedzianymi jest przesyłane zasilanie, a światłowodowymi sygnały TMDS, zawierające zakodowany sygnał wideo, który nie ulega stratom i zakłóceniom. Przy takiej budowie kabel może mieć długość do 30 m.

Kable światłowodowe

Produkowane są też kable HDMI tylko światłowodowe. Światłowody mają zerową rezystancję, ponieważ wykorzystują fale świetlne we włóknach szklanych do przesyłania sygnałów audio i wideo z prędkością światła. Rezultatem jest brak utraty sygnału i możliwość przesyłania sygnałów audio wideo od 1,5 do nawet 70 m (np. kable marki Fibbr Ultra Pro). Światłowody są odporne na zakłócenia elektromagnetyczne, więc brak jest ewentualnych zakłóceń przesyłanych sygnałów. Kable nie wymagają dodatkowego zasilania ze względu na zainstalowane w złączach wysokiej klasy przetworniki sygnału HDMI elektryczno – optyczne i optyczno – elektryczne. Wtyki mają identyfikator w postaci diody, która informuje nas o statusie połączenia. Zielona dioda informuje o synchronizacji, czerwona – błąd w komunikacji, niebieski – połączenie aktywne.

Kable światłowodowe 2

Firma Samsung stosuje w telewizorach QLED TV jeden przewód światłowodowy Invisible Connection i przystawkę One Connect box do dołączenia różnych urządzeń wideo.

Kable światłowodowe 3

Adaptery HDMI

Tam, gdzie jest mało miejsca, przydatne będą wtyki kątowe. Wygodne są wtyki łamane poziomo lub pionowo lub o dowolny kąt w zakresie do 180 °. Można dokupić sam adapter łamany, do którego dołącza się posiadany kabel HDMI. Sam kabel HDMI może mieć przekrój okrągły lub być wykonany z przewodu taśmowego.

Przewód światłowodowy w telewizorze

Sposób przesyłania sygnału wideo z urządzeń zewnętrznych na większe odległości rozwiązała firma Samsung w najnowszych telewizorach QLED TV. Jeżeli do telewizora jest dołączonych kilka urządzeń wideo, jak odtwarzacz Blu-ray czy dekoder satelitarny, konieczne jest używanie minimum trzech kabli sygnałowych HDMI i zasilającego do telewizora, co nie jest estetycznym rozwiązaniem, jeśli telewizor wisi na ścianie. Do tego może dochodzić kabel antenowy DVB-T i DVB-S oraz ethernetowy. Jednym z rozwiązań jest nowy moduł One Connect Box, który teraz łączy się z telewizorem za pośrednictwem jednego przewodu optycznego. Modele telewizorów z serii QLED otrzymały specjalną wersję tego modułu, który teraz oferuje więcej złączy. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu zewnętrzne urządzenia, najczęściej wykorzystywane wraz z telewizorem, możemy podłączyć w jednym miejscu i za pośrednictwem jednego optycznego przewodu Invisible Connection – w ten sposób kłębiące się, często zakurzone kable przestaną zaburzać przestrzeń salonu. Przewód Invisible Connection, który łączy telewizor z One Connect Box, ma długość 5 m, a opcjonalnie dostępny jest także dłuższy kabel (15 m). Oznacza to, że urządzenia, takie jak dekodery, odtwarzacze Blu-ray i konsole, mogą być dołączane krótkimi kablami HDMI do modułu i nie muszą już być ustawione bezpośrednio pod telewizorem, co ma szczególne znaczenie, jeśli wisi on płasko przy samej ścianie. W wersji na 2018 r. One Invisible Connection (dla modeli Q7 i wyższych z wyłączeniem Q8F) jeden cienki przewód jednocześnie zasila telewizor i przesyła sygnały AV z urządzeń zewnętrznych. W jednej obudowie One Connect box znajdą się zasilacz sieciowy, tunery DVB-T i DVB-S oraz złącza. Dzięki niemu widzowie zyskają więcej swobody w zakresie instalacji telewizora, który teraz nie musi być umieszczony bezpośrednio przy źródle zasilania czy danych.

Kable Monkey Cable z obsługą HDMI 2.0b

Kable HDMI tej marki spełniają normę HDMI 2.0b Premium, a tym samym są zdolne do transferu danych z szybkością do 18 Gbit/s. Tak dobry wynik uzyskano, stosując przewodniki z posrebrzanej miedzi beztlenowej OFC klasy 5N 99,999 proc. i przekroju 26 AWG (seria Concept MCT) lub 24 AWG (seria Clarity MCT). Wtyki pokryto warstwą 24-karatowego złota, a równoległe pary przewodników TMDS są indywidualnie ekranowane otuliną aluminiowo-mylarową. Podwójne ekranowanie całego przewodu chroni przed wieloma rodzajami zakłóceń, w tym wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD).

Kable Monkey Cable z obsługą HDMI 2.0b
Kable Monkey Cable z obsługą HDMI 2.0b 2

High End – płaskie kable HDMI serii Starlight 7

High End – płaskie kable HDMI serii Starlight 7

Na rysunkach pokazano budowę kabla Platinum Starlight 7 (A) DNA Helix, z 24 przewodnikami AWG 23, długość do 7 m, dla porównania budowa kabla Ultra Violet 7 (B) Symetricon z 16 przewodnikami 24 AWG, długość do 5 m.

Kable HDMI oprócz przesyłania sygnału wideo, mogą służyć także do przesyłania sygnału audio najlepszej jakości. Zdaniem konstruktorów z firmy Wireworld najbardziej słyszalne różnice między kablami są spowodowane wpływami zakłóceń elektromagnetycznych (indukcyjnych), efektem naskórkowym, wpływem czynników zewnętrznych i prądami wirowymi. Te niedogodności eliminują kable z techniką DNA Helix opracowane przez firmę Wireworld, zastosowaną w kablach HDMI: Starlight 7, Silver Starlight 7 i Platinum Starlight 7. Geometria kabla jest chroniona patentami. Jest to płaski kabel z równoległe ułożonymi czterema żyłami sygnałowymi. Każda żyła zawiera po 6 izolowanych przewodników skręconych tak jak w strukturze DNA. Taka konstrukcja wraz z warstwą izolacyjną Composilex 2 redukuje straty elektromagnetyczne powodowane powstaniem prądów wirowych w wyniku przesyłania sygnałów wielkiej częstotliwości.

Dla parametrów elektrycznych jest też ważna grubość żył określona przez przekrój. W serii 7 najlepsze mają AWG 23 (0,25 mm2). American Wire Gauge (AWG) jest to znormalizowany system średnic przewodów elektrycznych stosowany w Stanach Zjednoczonych. Im mniejsza jest liczba AWG, tym przekrój jest większy, kabel ma mniejszą rezystancję i lepiej przewodzi prąd – może wtedy mieć nawet do 7 m długości. O rezystancji decyduje także przewodność elektryczna materiału poszczególnych przewodników. Kable z serii 7 mają podobną konstrukcję, ale wykonane są z różnych materiałów, od których zależy także rezystancja. W kablu HDMI Platinum Starlight 7 wtyki są wykonane z włókna węglowego, a poszczególne przewodniki z czystego srebra 4N, natomiast Silver i Platinum Starlight 7 mają druty wykonane z posrebrzanej beztlenowej miedzi. Uzyskane parametry kabli spełniają wymagania standardu HDMI 2.0 i przepustowości 18 Gbit/s. Wszystkie kable mają złocone kontakty.

Izolacja Composilex 2 jest jednym z najważniejszych składników budowy kabli z serii 7, minimalizuje szum tryboelektryczny (elektrostatyczny), który jest generowany wtedy, gdy przewodniki dotykają izolacji. Szum ten jest wynikiem ładowania lub rozładowania statycznego, wywołanego przez ruch, drgania i przepływ sygnału. Izolacja Composilex 2 daje znaczący postęp w zachowaniu struktury harmonicznej, przestrzenności i dynamiki, szczególnie dźwięku.

Kable HDMI Sphere z HD-Bridge

Kable HDMI Sphere z HD-Bridge

Kable HDMI Wireworld Sphere wykorzystują nowo opracowany aktywny układ, aby zapewnić doskonałą reprodukcję obrazu i dźwięku niezależnie od jego długości. Kable o długości od 9 do 30 metrów wykorzystują aktywną technikę HD-Bridge, która wzmacnia sygnały HDMI. Wymagane jest wtedy zasilanie wzmacniacza w kablu z wejścia USB telewizora. Dzięki czterem dyskretnym kanałom 12 Gbit/s przepustowość przekracza 48 Gbit/s. Ulepszone ekranowanie Uni-Path zmniejsza przesłuch i tłumienie. Kable aktywne Sphere są kompatybilne ze wszystkimi wersjami HDMI od wersji 1.0 do wersji 2.0 i obsługują wszystkie funkcje HDMI 2.0, w tym 4K/60, Deep Colour i HDR.

Kable HDMI Cromo Line marki Lindy

Firma Rafko oferuje kable kabli HDMI linii Lindy Cromo Line. w pełni zgodne z urządzeniami z wejściami HDMI 2.0, dzięki czemu obsługują obrazy 4K UHD i HDR, przestrzeń kolorów BT.2020, 4: 4: 4:, Deep Colour, kinowy format 21:9. Seria Cromo Line składa się z kabli o długości od 0,3 m do 10 m, które umożliwiają transfer obrazu w rozdzielczości 4K (Ultra HD) z przepustowością do 18 Gbit/s (długość kabli do 5 m). Do najważniejszych cech budowy kabli HDMI Lindy Cromo Line należą: żyły wykonane z miedzi cynowanej, potrójne ekranowanie folią mylarową najlepszej jakości, pokrycie w 85 proc. miedzianym oplotem, styki pokryte 24-karatowym złotem, piny z miedzi fosforowej, chromowane wtyki. Kable HDMI Lindy Cromo Line są zgodne z REACH (ang. Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals), czyli rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego dotyczącym stosowania chemikaliów. Ma to na celu zapewnienie jak najwyższego poziomu ochrony środowiska i zwrócenie uwagi na zagrożenia stwarzane przez substancje chemiczne. Do kabli można dobrać kątowe adaptery i przejściówki tej marki.

Kable HDMI Cromo Line marki Lindy
Kable HDMI Cromo Line marki Lindy 2
Kable HDMI Cromo Line marki Lindy 3
2018-07-24

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2018 InfoMarket