Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

TEFLON

Światowy lider i marka z tradycjami

Światowy lider i

Marka Teflon™, należąca do koncernu Chemours, to reprezentant niezwykle szerokiej gamy produktów i rozwiązań. Chemours bazuje na wiedzy, jaką o świecie dostarcza człowiekowi tak skomplikowana, aczkolwiek ważna i potrzebna dziedzina jak chemia. Firma oferuje liczne rozwiązania oparte na praktycznych zastosowaniach kolejnych innowacji.

Teflon™ wykorzystywany jest w produkcji powłok do naczyń kuchennych, ale materiał ten można znaleźć również w wielu innych obszarach przemysłu, takich jak produkcja tkanin, soczewek optycznych, środków do pielęgnacji drewna, kosmetyków, a nawet jachtów.

Od DuPont do Chemours

Teflon™ istnieje już od 80 lat. Jego historia zaczęła się w latach 30-tych XX wieku – wówczas to Roy I. Plunkett – amerykański chemik pracujący w firmie DuPont odkrył polimer PTFE – tworzywo, które jest obecnie wykorzystywane w bardzo wielu dziedzinach życia. W roku 1945 nazwa Teflon™ została zarejestrowana i zastrzeżona przez firmę DuPont. Z pewnością przełomowym wydarzeniem było pierwsze zaimplementowanie powłoki marki Teflon™ na naczyniach kuchennych, które miało miejsce w 1961 r. – od tego momentu marka stale prężnie się rozwija. W roku 1976 po raz pierwszy wprowadzono na rynek powłoki trójwarstwowe, a w 1986 zastosowano pierwsze ceramiczne wzmocnienie powłok, co znacznie z większyło ich trwałość. Kolejnym istotnym dla marki wydarzeniem było wprowadzenie na rynek powłok Teflon™ Platinum, czyli niezwykle odpornej na zarysowania powłoki trójwarstwowej, która jako pier wsza pozwalała na użycie metalowych akcesoriów kuchennych, takich jak łopatki, czy ubijaczki.

W kolejnych latach wprowadzono wzmocnione powłoki Teflon™ Select, Teflon™ Xtra, czy Teflon™ Platinum Plus. Ważnym dla firmy wydarzeniem było z pewnością także opatentowanie technologii „Made without PFOA”, czyli w wolnym tłumaczeniu powłok wytworzonych bez użycia katalizatora o nazwie PFOA, który został wyeliminowany z cyklu produkcyjnego ze względu na swój długi proces rozkładu w środowisku naturalnym.

Od DuPont 2

Na tegorocznych targach Ambiente mogliśmy zobaczyć, jak niesamowitą przemianę przeszła powłoka Teflon™ Classic, która w testach na wytrzymałość osiąga nawet o ponad 60 proc. lepsze rezultaty od swojej poprzedniej wersji. Warto dodać, że nowy wzmocniony Teflon™ Classic zaczął opuszczać fabryki firmy Chemours™ już w marcu 2018 roku.

Od DuPont 3
Od DuPont 4

Innowacyjność i wzornictwo

Lata 2012 – 2014 przyniosły całkiem nowy wymiar połączenia wzornictwa z najlepszą jakością, a to dzięki wprowadzeniu nowych kolorów powłok, czyli pięknej kolekcji „Teflon™ Colour Collection – eye-catching colours”, a także technologii permanentnych nadruków Teflon™ Print Designs, a następnie odkryciu minimalistycznego wzornictwa zbliżającego wygląd powłok do naturalnych kamieni – Teflon™ Infinity Rock Series. Ze względu na rosnącą sprzedaż kuchni indukcyjnych od 2015 r. marka Teflon™ wspiera także użytkowników tego rodzaju urządzeń. Wprowadzono na rynek powłokę o nazwie Teflon™ Radiance, zawierającą mikrocząsteczki stali nierdzewnej, co przyspiesza proces gotowania indukcyjnego i powoduje bardziej równomierne rozgrzanie powierzchni naczynia. W tym samym roku z firmy DuPont została wydzielona nowa, niezależna spółka o nazwie Chemours, która odpowiada za rozwój technologii polimerowych i jest teraz właścicielem marki Teflon™. Natomiast rok 2017 pr zyniósł nowe rozwiązanie w postaci powłoki Teflon™ Profile – Skin Technology, w której w warstwie środkowej wykorzystano niezwykle twardy minerał, jakim jest węglik krzemu, a warstwa kryjąca to polimer wcześniej z powodzeniem wykorzystywany w piekarnictwie przemysłowym. Taka struktura zapewnia powłoce Teflon™ Profile niezwykłą odporność na zarysowania i wytrzymałość, a także oryginalny wygląd.

Możliwości tworzywa Teflon™

Możliwości tworzywa Teflon™

Teflon™ ma zupełnie unikalne właściwości. Są nimi najmniejsza energia powierzchniowa ze wszystkich znanych ciał stałych oraz obojętność chemiczna – innymi słowy Teflon™ nie wchodzi w reakcje z innymi substancjami (również z żywnością). To sprawia, że jest bezpieczny i może być wykorzystywany w wielu obszarach czy dziedzinach życia. Przemysłowe zastosowanie powłok Teflon™ jest niezwykle szerokie. Począwszy od nakładania i wypalania powłok na metalowych korpusach naczyń kuchennych, najczęściej ze stali węglowej, różnych typów aluminium i stali nierdzewnej, przez zastosowanie w przemyśle tekstylnym (najnowszy Teflon™ EcoElite), gdzie chroni tkaniny przed zabrudzeniem i polepsza ich parametry, a kończąc na produkcji soczewek, transplantologii i przemyśle farmaceutycznym. W tekstyliach – można go spotkać w odzieży sportowej, dziecięcej, a nawet specjalistycznej (mundury wojskowe). Teflon™ znajduje również zastosowanie w smarach jako środek zwiększający właściwości poślizgowe. PTFE wykorzystuje się nawet w przewodach statków kosmicznych!

Czy wiesz, że…

Czy wiesz, że…

Teflon™ stosowany w produkcji naczyń kuchennych stał się światowym liderem rynku. Ta funkcjonalna i bezpieczna technologia jest obecnie wykorzystywana przez wielu producentów na świecie. Sprawdza się nie tylko w zaciszu domowej kuchni, lecz także w produkcji naczyń do gastronomii oraz form piekarniczych. W powłoki Teflon™ wyposażane są zarówno patelnie dla profesjonalnych szefów kuchni, jak i przemysłowe formy do pieczenia, blachy do ciast czy pizzy. Bardzo wiele firm z branży AGD wprowadza naczynia z systemami powłok marki Teflon™ do swojej oferty, należą do nich m.in. takie marki jak IKEA, Ambition, Florina, TPStyle, YATO i Zenker. Licencję na produkcję naczyń kuchennych z oryginalnymi powłokami oznaczonymi marką Teflon™ posiada obecnie ponad 70 firm na całym świecie. Pełna lista licencjonowanych producentów i partnerów biznesowych firmy Chemours i marki Teflon™ jest dostępna pod adresem e-mail: jakub.dmitrowski@chemours.com Więcej informacji znajdą Państwo na www.teflon.pl

Poznaj markę Teflon™

1938 – DuPont odkrywa polimer PTFE
1945 – zarejestrowanie marki Teflon™
1961 – pierwsze użycie powłok marki Teflon™ w naczyniach kuchennych
1976 – pierwsze wzmocnione powłoki
1986 – pierwsze powłoki wzmocnione ceramicznie
1999 – wprowadzenie na rynek powłok Teflon™ Platinum i Teflon™ Infinity
2000 – wprowadzenie wzmocnionej powłoki Teflon™ Select
2006 – wprowadzenie wzmocnionej powłoki Teflon™ Xtra
2008 – nowa, superodporna na ścieranie i zarysowania powłoka Teflon™ Platinum Plus
2011 – opatentowano technologię „Made without PFOA”
2012 – 2014 – wprowadzenie Teflon™ Colour Collection – eye-catching colours, a także Teflon Print Designs oraz Teflon Infinity Rock Series
2015 – wprowadzenie powłoki Teflon™ Radiance, wspierającej gotowanie na kuchniach indukcyjnych
2015 – z DuPont wyodrębnia się firma Chemours, nowy właściciel marki Teflon™
2016 – nowa fabryka i laboratorium Chemours w Chinach
2017 – wprowadzenie na rynek Skin Technology i nowej powłoki Teflon™ Profile

2018 – wprowadzenie na rynek nowej wzmocnionej wersji powłoki Teflon™ Classic

2018-06-07

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2018 InfoMarket