Strona domowa / / Artykuły / Mundial 2018 w 4K

Mundial 2018 w 4K

Mundial 2018 w 4K

Producenci telewizyjni najchętniej realizują duże imprezy sportowe. Na obecnym etapie rozwoju telewizji 4K jest to duże wyzwanie techniczne. Najbliższe wydarzenie to FIFA World Cup Russia 2018. Jak i gdzie oglądać piłkarskie zawody, opisujemy w artykule.

Przed nami mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji. FIFA poinformowała, że po raz pierwszy w historii 64 mecze będą realizowane w technice Ultra HD HDR (High Dynamic Range). Sygnał telewizyjny będzie produkowany w hybrydowej konfiguracji UHD/HDR/1080p. Dostępne będą sygnały telewizyjne w formatach wideo 1080i, 1080p i UHD HDR. Przy realizacji transmisji meczu będzie wykorzystywanych wiele kamer, w tym 8 kamer wideo z wyjściami UHD/HDR i 1080p/SDR oraz 8 kamer z wyjściami 1080p/HDR/ i 1080p/ SDR. Ponadto efekty specjalne zapewni 8 kamer rejestrujących obraz w zwolnionym tempie super slow motion i dwie ultra motion oraz kamera kablowa i kamera typu cineflex heli-cam do filmowania za pomocą drona, co zapewni możliwość realizacji ujęć z każdego miejsca na stadionie. Dźwięk ma być nagrywany w najlepszych formatach przestrzennego dźwięku: Dolby Digital i prawdopodobnie Dolby Atmos lub DTS: X. Realizacja HDR w transmisji sportowej to najtrudniejsze zadanie dla kamerzystów i postprodukcji ze względu na różne oświetlenie – dzienne lub sztuczne. Po raz pierwszy niektóre mecze będą realizowane w technice wirtualnej rzeczywistości (VR) w wersji na żywo i jako wideo na żądanie (VoD) 360°. Sygnał TV do nadawców telewizyjnych w poszczególnych krajach będzie dostarczany z Rosji za pomocą łączy światłowodowych lub drogą satelitarną.

Mundial 2018 w 4K 2

Telewizja Polska udostępni sygnał 4K platformom nc+ i Orange TV.

Gdzie w kraju oglądać mundial w 4K?

W Polsce prawa do transmisji mundialu 2018 ma Telewizja Polska, która będzie realizować transmisje na kanale TVP 4K utworzonym na czas mistrzostw. W jakości HD mecze będzie można zobaczyć na kanałach TVP1 i TVP2. Transmisja online z MŚ 2018 w Rosji dostępna będzie za pośrednictwem sport.tvp.pl oraz aplikacji mobilnej TVP Sport. Dotyczy to wszystkich 64 spotkań! Kanał TVP 4K na czas mundialu zostanie udostępniony dwóm operatorom platform: nc+ oraz Orange.

Gdzie w kraju oglądać 2

Transmisja telewizyjna będzie realizowana w różnych formatach UHD/HDR/1080p.

Platofrma nc+ – Canal+ 4K Ultra HD i TVP 4K

Satelitarna platforma nc+ uruchomiła nowy kanał TV – Canal+ 4K Ultra HD, w którym widzowie w technice 4K zobaczą sport na żywo, seriale oraz filmy. Abonenci nc+ zobaczą cały mundial 2018 w jakości 4K. Canal+ 4K Ultra HD pokaże na wyłączność w 4K dwanaście spotkań FIFA World Cup 2018. Będzie to osiem spotkań grupowych, w tym pojedynek broniących tytułu Niemców ze Szwecją, hit Portugalia – Hiszpania, a także mecze Dania – Francja, Argentyna – Chorwacja, Brazylia – Szwajcaria, Anglia – Belgia, Urugwaj – Rosja oraz Kolumbia – Japonia. Widzowie Canal+ 4K Ultra HD zobaczą także jeden mecz 1/8 finału, jeden ćwierćfinał, jeden półfinał oraz 15 lipca wielki finał na moskiewskich Łużnikach. Pozostałe spotkania grupowe oraz mecze fazy pucharowej będą pokazane w standardzie 4K w nowym kanale TVP 4K, który także będzie dostępny na platformie nc+.

Dekoder UltraBox+ – 4K z satelity

Aby móc oglądać Canal+ 4K Ultra HD i TVP 4K trzeba posiadać dekoder 4K UltraBOX+ lub specjalny moduł CAM CI+ z opcją dodatkową Canal+. Wszystkie mecze mistrzostw świata w 4K będą dostępne bez dodatkowych opłat dla abonentów nc+ korzystających z dekodera 4K UltraBOX+ i opcji dodatkowej Canal+. Canal+ 4K Ultra HD jest dostępny na pozycji 40 i 109 EPG. Abonenci nc+ będą mogli także obejrzeć wszystkie mecze mundialu w Rosji także w jakości HD na ogólnodostępnych kanałach Telewizji Polskiej.

Należy pamiętać, że aby oglądać transmisje czy filmy 4K, trzeba w dekoderze UltraBOX+ zmienić ustawienia rozdzielczości obrazu na Ultra HD. Jest możliwość jednoczesnego nagrywania trzech kanałów na dysku 1 TB i oglądania czwartego przy wykorzystaniu instalacji satelitarnej z konwerterem Unicable. Nie tracimy wtedy filmów, czy i innych programów, które są w czasie meczów na innych kanałach.

Ważny jest też rodzaj przewodu HDMI łączącego dekoder z telewizorem Ultra HD. Powinien to być HDMI High Speed lub High Speed with Ethernet, a najlepiej Premium High Speed with Ethernet przeznaczony do wejść HDMI 2.0 w telewizorze przesyłających sygnał 4K, ponieważ starszej generacji nie prześle sygnału i zobaczymy tylko czarny ekran.

dekoder UltraBox+ 2

Na dekoderze nc+ UltraBOX+ będzie można oglądać mundial na nowym kanale Canal+ 4K.

Orange TV – 4 K światłowodem

Drugą platformą, która udostępni sygnał z Mundialu jest Orange Polska. W lutym 2017 roku firma Orange Polska, jako pierwsza wprowadziła telewizję 4K na polski rynek dzięki ofercie Orange Love ze światłowodem. Z czasem oferta w jakości 4K startująca z kanałem muzycznym Stingray Festival 4K rozszerzyła się o kanał Eleven Sports 1 4K z pierwszymi w Polsce transmisjami meczów piłki ręcznej czy wyścigów Formuły 1, platformę Netflix, programy dokumentalne Discovery oraz rozbudowany kontent filmowy w usłudze VOD, wzbogacony o najnowsze hity filmowe z wytwórni Warner Bros.

W ramach usługi Orange TV kibice posiadający dekoder Samsung ICU100 będą oglądać mecze transmitowane na kanałach TVP 4K i Canal+ 4K Ultra HD, które na zasadach sublicencji zostały udostępnione bez dodatkowych opłat wszystkim klientom Orange TV ze światłowodem. W domach klientów Orange jest już blisko 120 tys. dekoderów Samsung ICU100.

Zestaw do odbioru Orange TV 4K to modem FunBox 3, który odbiera sygnały dostarczane światłowodem. Superszybkie łącze WiFi (standard WiFi AC z czterema antenami działającymi w trybie MU-MIMO), umożliwia bezprzewodowy transfer danych z szybkością osiągalną dotąd jedynie przy połączeniu przewodowym. FunBox 3.0 ma zintegrowany terminal optyczny (ONT) i modem z WiFi, co w praktyce oznacza mniej urządzeń i kabli w domu.

FunBox 3.0 łączy się przewodowo lub bezprzewodowo WiFi z dekoderem Samsung ICU100, który łączy się z telewizorem kablem HDMI. Po dołączeniu twardego dysku, jest możliwość nagrywania także trzech kanałów podczas oglądania innego programu. Dekoder nie ma możliwości dekodowania sygnału HDR.

Orange TV – 4 K światłowodem 2

Zestaw Orange TV, dekoder Samsung ICU100 i twardy dysk do nagrywania piłkarskich mistrzostw w jakości 4K.

Orange TV – 4 K światłowodem 3

Jaki telewizor do transmisji sportowych?

Biorąc pod uwagę założenia nadawania sygnału TV w czasie mundialu w jakości 4K: Ultra HD, Wide Colour Gamut, HDR i 10-bitowa głębia kolorów, telewizor powinien być z wyższej półki, aby wykorzystał zakodowane dane w sygnale telewizyjnym potrzebne do uzyskania obrazu najlepszej jakości.

W przypadku oglądania grupowego telewizor powinien mieć przede wszystkim duży ekran o liczbie pikseli 3840 × 2160 i przekątnej minimum 55 cali, najlepiej z matrycą LCD IPS, która zapewnia obraz o szerszym kącie patrzenia bez pogorszenia kontrastu i kolorów dla widzów siedzących z boku, lub matrycą VA, o lepszym kontraście, lecz mniejszych kątach patrzenia. Także matryca LCD powinna mieć odświeżanie 120 Hz, aby umożliwić płynne odtwarzanie bez smużenia ruchu piłkarzy i piłki. Przydatne są upłynniacze obrazu, które skorygują nieostrości obrazu ruchomych obiektów. Wyświetlacz TV powinien mieć także szeroki zakres kolorów Wide Color Gamut. Najlepsze telewizory mają podświetlenie z kropkami kwantowymi (np. QLED TV Samsung i TCL), dzięki czemu poszerzony jest zakres zieleni i czerwieni, co zapewni naturalny kolor trawy na boisku. W telewizorach Ultra HD wyższej klasy należy korzystać z funkcji HDR, która wzmocni dynamicznie szczegóły w jasnych i ciemnych obszarach obrazu. Należy pamiętać, że skuteczność HDR zależy od LED-ów – ich luminancji (od 300 do 2000 cd/m2), rodzaju podświetlenia (krawędziowego lub tylnego) oraz systemu sterowania ich światłem.

W zwykłych telewizorach Ultra HD, które nie mają funkcji WCG i HDR, w przypadku transmisji sportowych szybko można dopasować jakość obrazu, wykorzystując tryb sportowy. Mamy wtedy dobrane przez producenta: jasność podświetlenia, kontrast, temperaturę barwową, nasycenie kolorów, aby uzyskać naturalny kolor zieleni.

Warto także zadbać o zestaw głośnikowy, soundbar lub zestaw kina domowego, aby można było wykorzystać efekty dźwięku przestrzennego.

Jaki telewizor do transmisji sportowych? 2

Telewizory QLED marki Samsung spełniają wszystkie wymagania, aby oglądać piłkarskie mistrzostwa w najlepszej jakości.

2018-06-06
Justat Jerzy
4K
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket