Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

WIDEOREJESTRATOR

Praktyczny i funkcjonalny „towarzysz” kierowcy

Praktyczny i funkcjonalny „towarzysz” kierowcy

Kierowcy coraz chętniej sięgają po wideorejestratory samochodowe. Zapotrzebowanie na tego typu sprzęt dostrzegają również sami producenci samochodowego sprzętu audio-wideo. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych modeli wideorejestratorów wyróżniających się dobrymi parametrami technicznymi i zaawansowanymi funkcjami.

Nagrania z wideorejestratorów mogą być doskonałym dowodem w razie różnorodnych zdarzeń drogowych. Zgromadzony dzięki nim materiał wideo może pomóc obronić kierującego pojazdem w sytuacji, kiedy doszło do wypadku nie z jego winy, a także posłużyć jako dowód dla firmy ubezpieczeniowej.

Wideorejestrator montuje się zwykle do przedniej szyby samochodu z wykorzystaniem taśmy dwustronnej lub uchwytu na przyssawkę, zasila z gniazda zapalniczki i ukierunkowuje obiektyw kamery tak, aby rejestrował to, co widzi osoba prowadząca pojazd.

Urządzenia te mają wbudowany akumulator (najczęściej litowo-jonowy), który pozwala na zapis materiału audio-wideo nawet przy wyłączonym silniku. W trakcie jazdy mogą być zasilane z gniazda zapalniczki.

Niektóre modele wideorejestratorów mogą współpracować z dodatkową kamerą, która pozwala na rejestrowanie tego, co dzieje się za pojazdem. Niekiedy taka kamera cofania znajduje się już w zestawie z wideorejestratorem. Wideorejestratory nagrywają pliki „w pętli”. Funkcja ta sprawia, że urządzenie w wypadku zapełnienia dostępnej pamięci usuwa starsze pliki i nagrywa w ich miejsce nowe. Maksymalny czas nagrywania można zwiększyć przez zmianę trybu rejestracji (rozdzielczości, liczby klatek na sekundę, formatu wideo). Rejestrowany obraz może być „okraszony” datą i godziną nagrania, co pozwala ustalić, kiedy zarejestrowana sytuacja miała miejsce.

Wśród złączy dostępnych w wideorejestratorach możemy spotkać najczęściej USB, które umożliwia wymianę danych między nim a komputerem i ładowanie wbudowanej baterii. W niektórych modelach może być ponadto obecne złącze HDMI, dzięki któremu kamerę można podłączyć bezpośrednio np. do telewizora i oglądać zarejestrowane nagrania i zdjęcia.

Na kłopoty… wideorejestrator 2

Zastosowanie szybkiej, a jednocześnie pojemnej karty pamięci microSD pozwoli na magazynowanie dużej liczby plików wideo bez konieczności częstego ich nadpisywania.

Rozdzielczość obrazu

W rejestratorach samochodowych istotne znaczenie ma rozdzielczość rejestrowanego obrazu. Duża rozdzielczość zapewnia większą szczegółowość materiału wideo zapisanego w pamięci urządzenia. Większość dostępnych na rynku modeli obsługuje nagrywanie w rozdzielczości Full HD (1920 × 1080 pikseli), ale są również i takie wideorejestratory, które obsługują rozdzielczość WQHD (Wide Quad HD, 2560 × 1440 pikseli). Niektóre modele pozwalają na rejestrację obrazu w rozdzielczości określanej jako Super HD (2304 × 1296 pikseli), a nawet większej i dość nietypowej, np. 2880 × 2160 pikseli.

Im lepszą rozdzielczość nagrywania ustawimy w opcjach wideorejestratora, tym krótszy czas przejazdu będzie można nagrać z wykorzystaniem karty pamięci o tej samej pojemności. Warto więc zadbać o odpowiedni nośnik danych, aby nie było konieczne zbyt częste nadpisywanie już zapisanych plików wideo.

Rozdzielczość obrazu 2

Model MiVue Drive 60 LM firmy Mio to wideorejestrator i nawigacja GPS w jednym. Dotykowy ekran urządzenia ma 6,2 cala.

Rozdzielczość to nie wszystko

Bardzo ważnym elementem wideorejestratora jest obiektyw, a przede wszystkim jego jasność (czyli miara ilości przepuszczanego światła) i ogniskowa (kąt widzenia obiektywu).

Im jaśniejszy obiektyw, tym lepiej, bo będziemy w stanie skutecznie filmować słabo oświetlone obszary przy zachowaniu minimalnego poziomu szumów na nagraniu. Często producenci wideorejestratorów, inaczej niż w wypadku klasycznych kamer czy aparatów fotograficznych, nie chwalą się jednak jasnością stosowanych przez nich obiektywów.

Z uwagi na specyficzne zastosowanie wideorejestratorów istotny jest też wspomniany kąt widzenia. Ten powinien być jak najszerszy, by wideorejestrator swoim „zasięgiem” mógł objąć jak największy obszar przed lub za pojazdem (zależnie od tego, czy mamy do czynienia z kamerą przednią czy tylną). Kąt widzenia obiektywu w mniej zaawansowanych technicznie modelach może wynosić np. 120°, ale te najlepsze osiągają 170° lub 180°.

Rozdzielczość to nie wszystko 2

Navitel MR250 to lusterko wsteczne wyposażone w wideorejestrator, a także kamerę cofania (zgodną z normą IP65). Jeśli urządzenie będzie podłączone do źródła zasilania, kamera automatycznie zacznie rejestrować materiał po uruchomieniu silnika. Wideorejestrator ma też detektor ruchu i G-Sensor.

Nagrania z dźwiękiem

Wideorejestratory pozwalają nie tylko na zapis obrazu, ale również dźwięku. Jednak w wypadku tych urządzeń jakość dźwięku nie jest najważniejsza, bo to, co istotne dla nagrania, i tak znajduje się przed lub za pojazdem, a nie wewnątrz. Mikrofon wbudowany w urządzenie to jedynie „pomocnicze” narzędzie, wzbogacające i uzupełniające rejestrowaną sytuację na drodze. Wideorejestrator oprócz mikrofonu ma zwykle również niewielki głośnik, który pozwala odtworzyć z dźwiękiem zarejestrowane nagranie bezpośrednio na urządzeniu, bez konieczności zgrywania danych do pamięci komputera czy podłączania wideorejestratora do odbiornika telewizyjnego (jeśli wideorejestrator ma złącze HDMI).

Ekran urządzenia

Jeśli chcemy komfortowo korzystać z dostępnych funkcji i rozwiązań, jakie daje nam wideorejestrator, warto również pomyśleć o urządzeniu z odpowiednio dużym wyświetlaczem. Stosunkowo duży ekran wideorejestratora pozwoli na komfortowe oglądanie zarejestrowanych nagrań. Pod względem przekątnej różnorodność ekranów stosowanych w wideorejestratorach jest olbrzymia. Najmniejsze nie przekraczają 1,5 cala, ale zdecydowana większość modeli dostępnych na rynku ma ekran wielkości od 2 do 4 cali. Zdarzają się jednak modele 5-, a nawet 7-calowe.

Wyświetlacz nie jest jednak obowiązkowym wyposażeniem wideorejestratora. Wszak zapisane materiały wideo możemy później odtworzyć na zewnętrznych urządzeniach, a do tego modele pozbawione wyświetlacza będą mniej „bateriożerne”.

System ADAS

Zaawansowane technicznie modele wideorejestratorów mogą wykorzystywać system ADAS (Advanced Driver Assistance Systems), który powiadamia kierującego pojazdem o różnych zagrożeniach i sytuacjach drogowych. System ADAS wykorzystuje dwa rozwiązania: LDWS (Line Departure Warning System) i FCWS (Front Collision Warning System). Pierwszy ostrzega przed nagłą zmianą pasa ruchu, a drugi przed kolizją z pojazdem jadącym z przodu.

Systemy ADAS zwiększają bezpieczeństwo kierującego i pasażerów. Rozwiązania wykorzystywane w wideorejestratorach czerpią z zaawansowanych systemów stosowanych w pojazdach, jednak nie są powiązane z automatyką samochodową. W wideorejestratorach przyjmują one jedynie formę sygnalizacji zagrożenia. Zależnie od modelu urządzenia system ADAS może sygnalizować zagrożenie z wykorzystaniem sygnału dźwiękowego oraz komunikatu wyświetlanego na ekranie urządzenia. W wypadku wideorejestratorów to od kierującego pojazdem, a nie od automatyki samochodowej, zależy dalsza reakcja pojazdu na zasygnalizowane przez wideorejestrator zdarzenie, np. nagłe zahamowanie auta jadącego z przodu.

System ADAS 2

G-Sensor w wideorejestratorze uruchamia nagrywanie wideo po wykryciu odpowiedniej wielkości przeciążenia, wywołanego np. nagłym hamowaniem. Plik wideo jest wówczas zabezpieczony przed skasowaniem.

Nagrania nocne

Wideorejestratory powinny zapewniać dobrej jakości nagrania również podczas jazdy nocą i przy słabym nasłonecznieniu. Tańsze modele, charakteryzujące się słabszymi parametrami technicznymi, mogą nie najlepiej sobie radzić z rejestracją wideo po zmroku. Materiał wideo przez nie rejestrowany może być pozbawiony cennych szczegółów, które w razie zdarzenia czy wypadku drogowego mogą być niezbędne do rozstrzygnięcia spornych sytuacji (np. nieczytelne będą numery rejestracyjne pojazdów widocznych na nagraniu).

Niektóre dostępne na rynku modele wideorejestratorów wyposażone są w funkcję HDR, poprawiającą jakość nagrania w trudnych warunkach oświetleniowych. Rozwiązanie to sprawdzi się m.in. podczas jazdy pod słońce lub nocą, kiedy często wymijamy samochody, oślepiające swoimi światłami nie tylko nas, ale również obiektyw wideorejestratora.

Nagrania nocne 2

Wstrząsoodporna kamera cofania Vordon 8IRPL została wyposażona w 8 diod podczerwonych, które pozwalają rejestrować obraz także nocą. Automatyczne włączenie kamery następuje w momencie uruchomienia biegu wstecznego.

Automatyczne uruchamianie nagrywania

Wideorejestratory wyposażane są w funkcje automatycznie uruchamiające nagrywanie obrazu.

Jednym z powodów, dla którego może zostać włączona automatyczna rejestracja, jest przeciążenie wywołane np. na skutek zderzenia lub nagłego hamowania pojazdu. W takich sytuacjach aktywuje się tzw. G-Sensor. Nagranie uruchomione przez ten czujnik jest zapisywane w osobnym pliku i zabezpieczone przed skasowaniem czy nadpisaniem. Dzięki temu można w razie potrzeby do niego zajrzeć i ocenić zdarzenie drogowe, które spowodowało uruchomienie nagrywania.

Dobrze działający G-Sensor to jedna z najważniejszych dodatkowych funkcji w wideorejestratorach. Ważne jest, aby był to czujnik trójwymiarowy, a więc mierzący przeciążenie nie tylko w jednej, ale w trzech różnych płaszczyznach: przód – tył, lewo – prawo i góra – dół. Tańsze modele mogą wykrywać przeciążenie jedynie w jednej, najpopularniejszej osi: przód – tył (związane z nagłą zmianą prędkości poruszającego się pojazdu).

Wideorejestrator, zależnie od swojej funkcjonalności, może również uruchomić automatyczne nagrywanie na skutek uruchomienia silnika samochodu lub w wyniku wykrycia ruchu wokół pojazdu.

Wideorejestratory z Wi-Fi

Wśród dostępnych na rynku modeli wideorejestratorów są i takie, które wyposażone zostały w moduł Wi-Fi. Dzięki temu można szybko i wygodnie połączyć bezprzewodowo wideorejestrator ze smartfonem lub tabletem z kompatybilnym systemem operacyjnym. Łączność Wi-Fi może być wykorzystana np. do podglądu „na żywo” obrazu z wideorejestratora (zależnie od modelu – z kamery przedniej lub także z kamery tylnej). Bezprzewodowe połączenie umożliwia niekiedy również zdalną konfigurację urządzenia lub przeglądanie materiałów wideo na nim zgromadzonych.

Wideorejestratory z Wi-Fi 2

Wideorejestrator Mio MiVue 788 Connect ma wbudowane moduły Wi-Fi i Bluetooth. Dzięki Wi-Fi można szybko zamieścić zarejestrowane wideo na portalach społecznościowych. Bluetooth pozwala m.in. na wyświetlanie powiadomień ze smartfona bezpośrednio na ekranie rejestratora.

Integracja z systemem GPS

Na rynku dostępne są również modele zintegrowane z systemem GPS lub umożliwiające opcjonalne podłączenie zewnętrznego modułu GPS. Dzięki temu na ekranie urządzenia mogą być prezentowane współrzędne geograficzne poruszającego się pojazdu, a nawet może być możliwość odtworzenia trasy, po której się poruszaliśmy. Wideorejestrator z GPS-em może mieć też wgraną bazę fotoradarów. Niektóre wideorejestratory mogą mieć nawet zintegrowane oprogramowanie nawigujące z mapami, punktami POI (point of interest) itp. Mogą więc pełnić funkcję klasycznej samochodowej nawigacji GPS.

Integracja z systemem GPS 2

Czytelny wyświetlacz wideorejestratora R400 firmy Navitel umożliwia komfortową obsługę urządzenia i wygodny podgląd rejestrowanego obrazu.

Wyposażenie i dodatkowe akcesoria

Wideorejestratory samochodowe najczęściej montowane są do przedniej szyby samochodu z wykorzystaniem odpowiedniego uchwytu, który jest najczęściej sprzedawany wraz z urządzeniem, podobnie jak ładowarka. Ta zwykle podłączana jest do gniazda zapalniczki. Jeżeli w samochodzie oprócz wideorejestratora korzystamy z dodatkowych urządzeń wymagających podłączenia do gniazda zapalniczki, wówczas niezbędnym dodatkiem będzie odpowiedni rozdzielacz. Takie akcesorium może być wyposażone w dwa lub więcej wejść do gniazda zapalniczki. Dzięki temu oprócz wideorejestratora możemy jednocześnie zasilić np. CB radio czy lodówkę turystyczną. Rozdzielacze mogą mieć również wbudowane jedno lub więcej złącz USB, co pozwoli na ładowanie baterii dodatkowych urządzeń zewnętrznych, np. smartfonów lub tabletów, z wykorzystaniem odpowiedniego przewodu. Rozdzielacz powinien być odpowiednio zabezpieczony przed przeładowaniem, zwarciem i przepięciami. Gniazda rozdzielacza mogą być zintegrowane z jego wtykiem lub umieszczone na kablu. Jeżeli będzie on odpowiednio długi, wówczas będą mogli z niego korzystać również pasażerowie siedzący na tylnych fotelach samochodu.

Karty pamięci i ich klasy

Jeżeli nie chcemy zbyt często nadpisywać zarejestrowanych nagrań, warto zaopatrzyć się w pojemną kartę pamięci. Najczęściej jest to karta microSD lub microSDHC. Należy upewnić się, jakiej pojemności (jaki standard) karty obsługuje posiadany przez nas wideorejestrator. Może być to nawet karta 128 GB lub większa.

Warto zwrócić uwagę na klasę wykorzystywanej karty, co przełoży się na szybkość odczytu i zapisu danych na tym nośniku. Im lepszej jakości zapis wideo będziemy wykorzystywać, tym większej pojemności karta pamięci będzie nam potrzebna. W kartach pamięci stosuje się oznaczenia liczbowe, np. Class 4 czy Class 10, co odpowiada minimalnej prędkości transferu danych w MB/s, tzn. karta klasy 10 będzie charakteryzowała się prędkością 10 MB/s, a karta klasy 4 prędkością 4 MB/s. Wyróżniamy jednak jeszcze szybsze układy, korzystające z magistrali UHS, które oznaczane są jako U1 i U3, co oznacza odpowiednio 10 i 30 MB/s. Co ważne, w praktyce karty klasy 10 są jednak nieco wolniejsze od tych z magistralą UHS i oznaczanych jako U1.

Jeszcze nowszym i szybszym standardem, wprowadzonym wraz z nową wersją standardu SD, jest ten oznaczany literą „V”. Został on opracowany właśnie z myślą o rejestracji wideo. Tym razem wartość liczbowa przy literze „V” odpowiada minimalnej prędkości zapisu w MB/s, ale związanej z obrazem ruchomym. W praktyce jednak karta klasy V10 dla plików wideo będzie charakteryzowała się nieco większą prędkością zapisu niż karty oznaczone jako Class 10 czy U1.

Producenci kart pamięci mają w ofercie modele przeznaczone specjalnie dla wideorejestratorów, w których dane są wielokrotnie nadpisywane ze względu na specyfikę zapisu obrazu ruchomego przez wideorejestrator. Wykorzystują one znacznie trwalsze jednostki pamięci typu MLC (od ang. Multi Level Cell), przystosowane do większej, liczonej w tysiącach, liczby cykli zapisu w porównaniu z tańszymi pamięciami typu TLC (ang. Triple Level Cell).

Zgranie materiału wideo ułatwiają odpowiednie adaptery i czytniki kart pamięci (podłączane do komputera z wykorzystaniem złącza USB). Zamiast nich można jednak wykorzystać również przewód USB, który zwykle znajduje się w komplecie z wideorejestratorem.

Karty pamięci i ich klasy 2

Na ekranie wideorejestratora mCar marki Vordon można mieć podgląd zarówno obrazu rejestrowanego przez kamerę przednią, jak i tylną.

Filtry polaryzacyjne i inne dodatki

Do niektórych modeli wideorejestratorów dostępne są filtry polaryzacyjne, które działają na zasadzie pochłaniania części światła docierającego do obiektywu wideorejestratora. Taki dodatek nałożony na obiektyw urządzenia pozwala w rejestrowanym materiale wideo zmniejszyć odblaski powstające na skutek odbijania się deski rozdzielczej w przedniej szybie samochodu, które mogą „zasłaniać” istotne fragmenty rejestrowanego obrazu, np. tablicę rejestracyjną jadącego przed nami pojazdu. Tego typu akcesorium sprawdzi się zwłaszcza w słoneczne dni, ale także podczas nocnej jazdy. Tego typu dodatek oferuje m.in. fi rma Mio. Należy jednak upewnić się czy filtr polaryzacyjny pasuje do posiadanego przez nas modelu wideorejestratora.

Nieodłącznym elementem wideorejestratora, zwłaszcza jeśli jest on często przenoszony, będzie solidny pokrowiec lub etui. Może to być uniwersalny, zasuwany dodatek lub dopasowany specjalnie do konkretnego urządzenia. Niekiedy pokrowiec znajduje się już w komplecie z wideorejestratorem. Przed zakupem warto upewnić się, czy jest on dołączany do zestawu, a jeśli tak, to czy nam odpowiada i nie będziemy potrzebowali innego, może bardziej wzmocnionego.

Wideorejestrator z zaawansowaną optyką

Układ optyczny to jeden z najistotniejszych elementów wideorejestratora. To od niego zależy jakość rejestrowanego materiału wideo. Dobrą optykę docenimy zwłaszcza podczas nagrywania po zmroku. Na rynku dostępne są urządzenia wyposażone w zaawansowaną matrycę Sony CMOS Exmor R. Przykładem takiego wideorejestratora jest model R600 firmy Navitel.

Rozwiązanie firmy Sony, w odróżnieniu od tego zastosowanego w klasycznej matrycy CMOS, polega na umieszczeniu elementów światłoczułych na wierzchu matrycy, a dopiero pod nimi przewodów i obwodów elektrycznych. Pozwoliło ono uzyskać większą czułość, a co za tym idzie lepszej jakości obraz przy słabym oświetleniu.

Navitel R600 nagrywa wideo w rozdzielczości Full HD (1920 × 1080 pikseli z szybkością 30 kl./s) w formacie MOV (H.264). Kąt rejestrowanego obrazu to aż 170°. Zdjęcia zapisywane są w formacie JPG. Wideorejestrator obsługuje karty pamięci typu microSD o pojemności do 256 GB. W razie potrzeby może również nagrywać w pętli (nadpisując starsze nagrania) w postaci plików wideo o długości 1, 3 lub 5 min.

Urządzenie zostało wyposażone w głośnik i 2-calowy ekran LCD o rozdzielczości 960 × 240 pikseli. Dzięki temu zarejestrowane pliki możemy podejrzeć bez konieczności podłączania wideorejestratora do urządzenia zewnętrznego, np. laptopa. Model R600 ma wbudowany G-Sensor, który zabezpiecza przed skasowaniem materiał wideo nagrywany podczas gwałtownego przyspieszania czy hamowania. Urządzenie obsługuje też funkcję automatycznego startu, która włącza nagrywanie po uruchomieniu silnika samochodu.

W komplecie z wideorejestratorem znajdują się m.in. uchwyt samochodowy, ładowarka samochodowa i kabel mini-USB. Jest nawet ściereczka z mikrofibry, która przyda się do czyszczenia ekranu. Wraz z urządzeniem otrzymujemy również klucz licencyjny na 12 miesięcy do aplikacji Navitel Navigator z mapami Europy, w tym Ukrainy, Białorusi, Rosji i Kazachstanu.

Wideorejestrator z zaawansowaną optyką 2
Wideorejestrator z zaawansowaną optyką 3

Wideorejestrator jak tablet

Wideorejestratory zintegrowane z systemem GPS potrafią znacznie więcej niż tylko rejestrować nagrania i nawigować w drodze do celu. Potwierdza to model mCar 3 marki Vordon. Urządzenie, oprócz wspomnianych funkcji, może również odgrywać rolę transmitera FM, zestawu głośnomówiącego (dzięki modułowi Bluetooth), a także odtwarzacza muzyki i filmów.

Z poziomu ekranu wideorejestratora możemy mieć dostęp do listy kontaktów zapisanej na smartfonie, a przede wszystkim możemy bezpiecznie prowadzić pojazd, jednocześnie rozmawiając przez telefon. Model mCar 3 ma aż 7,8-calowy dotykowy ekran LCD z matrycą IPS i pracuje w oparciu o system Android, który zapewnia elastyczność pod względem wykorzystywanych aplikacji mobilnych, powiększających funkcjonalność mCara. Wideorejestrator wyposażono w 1 GB RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej, ale obsługuje on również karty microSD. Urządzenie pozwala na dostęp do bezprzewodowego internetu 4G LTE (dzięki obsłudze kart mikro-SIM). Użytkownik może mieć dostęp do sieci praktycznie w każdym miejscu podczas podróży, a nawet udostępniać połączenie internetowe innym urządzeniom.

Przy połączeniu internetowym można korzystać np. z Google Maps lub Navigatora (oprogramowania z mapami opracowanymi przez firmę TomTom).

Modelu mCar 3 nie mocuje się do przedniej szyby pojazdu, a ustawia na desce rozdzielczej. Kamera zintegrowana z urządzeniem pozwala na rejestrację obrazu w rozdzielczości Full HD. MCar 3 może również współpracować z kamerą cofania (dostępną w komplecie z wideorejestratorem). Zależnie od preferencji użytkownika obrazy z kamery frontowej i kamery cofania mogą być wyświetlane osobno lub jednocześnie. Nagrania z kamer przechowywane są w osobnych plikach.

Urządzenie współpracuje z aplikacją Car Assistent. Pozwala ona na zdalne zarządzanie wideorejestratorem za pomocą urządzenia mobilnego – smartfona lub tabletu. Aplikacja umożliwia m.in. podgląd rejestrowanego obrazu, przeglądanie nagrań i zdjęć, otrzymywanie powiadomień o wykrytym ruchu, o zdarzeniu (wypadku), śledzenie historii trasy, a także pozwala szybko zlokalizować urządzenie.

Wideorejestrator jak tablet 2
Wideorejestrator jak tablet 3

Podwójna rejestracja obrazu

Wideorejestratory samochodowe mogą pozwalać na nagrywanie zarówno tego, co dzieje się przed, jak i za pojazdem. Tego typu rozwiązanie oferuje m.in. model Mi- Vue C380D firmy Mio, który sprzedawany jest w zestawie z wewnętrzną tylną kamerą (modelem MiVue A30). Jest ona podłączana do wideorejestratora z wykorzystaniem długiego, 7-metrowego kabla, co ułatwia instalację urządzenia nawet w dużych autach terenowych czy SUV-ach.

Sprzęt wyposażono w sensory optyczne firmy Sony i obiektywy szerokokątne – 130° dla kamery przedniej i 140° dla kamery tylnej. Możliwe jest nagrywanie obrazu w rozdzielczości Full HD 1080p z prędkością 30 kl./s. Model MiVue C380D oferuje jednak znacznie więcej niż tylko nagrywanie wideo. Ma wbudowany moduł GPS, który umożliwia rejestrację lokalizacji i prędkości poruszającego się pojazdu. W zależności od preferencji użytkownika parametr prędkości może być widoczny na nagraniu. Nawet jeśli ukryjemy prędkość wskazywaną przez wideorejestrator, możemy ją podejrzeć w oprogramowaniu.

Funkcja GPS została rozbudowana o alarmy prędkości i bazę fotoradarów, co pomoże zachować jazdę zgodną z przepisami. Baza fotoradarów jest aktualizowana przez cały okres eksploatacji urządzenia. Można do niej także dodać własne punkty ostrzeżeń przed fotoradarami, które nie zostały jeszcze wprowadzone do bazy danych. Wideorejestrator odpowiednio wcześnie ostrzega przed zbliżaniem się do fotoradaru, by w bezpieczny sposób można było wyhamować do prędkości wymaganej na danym odcinku drogi.

Model MiVue C380D ma wbudowany G-Sensor, który jest aktywowany w momencie wykrycia nagłego przeciążenia (wywołanego np. na skutek uderzenia czy ostrego hamowania). Aktywacja G-Sensora uruchamia nagrywanie wideo do pliku, który jest zabezpieczany przed nadpisaniem czy przypadkowym skasowaniem z karty pamięci. W razie potrzeby nagrywanie awaryjne można również aktywować ręcznie.

Model MiVue C380D obsługuje karty pamięci do 128 GB. Pozwala to na wielogodzinny zapis materiału wideo w bardzo dobrej jakości. Wideorejestrator można zamontować nawet na pionowej szybie ciężarówki czy SUV-a, a za pomocą obrotowego uchwytu ustawić urządzenie pod dowolnym kątem.

Podwójna rejestracja obrazu 2

Elitarne karty pamięci

Karta pamięci powinna być odpowiednio dobrana do wideorejestratora, w którym będzie wykorzystywana. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na maksymalną pojemność karty, ponieważ nie wszystkie modele są w stanie obsłużyć karty 128 GB, nie wspominając już o 256 GB. Istotna jest też prędkość zapisu. Do rejestracji materiałów wideo w rozdzielczości Full HD, którą obsługuje większość dostępnych na rynku wideorejestratorów, najlepiej nadają się karty klasy 10 lub zgodne ze standardem UHS-I U1 lub wyższym.

Wydajność na poziomie standardu UHS-I U1 zapewniają karty pamięci z serii Elite firmy Silicon Power. Producent oferuje modele o różnej pojemności – 8, 16, 32 GB (typu microSDHC) i 64, 128, 256 GB (typu microSDXC). Karty przystosowane są do pracy w temperaturze od 0 do 70 °C.

Dla kart pamięci istotnym parametrem jest też MBTF (Mean Time Between Failures), czyli średni czas wyrażony w godzinach, w którym urządzenie może działać bezawaryjnie. W wypadku kart z serii Elite czas ten jest nie mniejszy niż 1 mln godzin.

Firma Silicon Power udziela na karty pamięci z serii Elite dożywotniej gwarancji. Daje również dostęp do oprogramowania Recuva File Recovery, które może być przydatne w razie konieczności odzyskania danych usuniętych z karty. Dostępne jest również oprogramowanie SP Widget, które służy m.in. do tworzenia kopii zapasowych danych zgromadzonych na karcie pamięci.

Elitarne karty pamięci 2
2018-05-08

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2018 InfoMarket