Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

SAMSUNG

Trendy, które przejdą do historii

Trendy, które przejdą do historii

Piotr Stelmachów – dyrektor działu AGD w Samsung Electronics Polska.

Redakcja: Na wstępie nie sposób nie zadać pytania, kiedy poszczególne urządzenia z nowości AGD prezentowanych na CES i KBIS pojawią się w Polsce.

Piotr Stelmachów: Do połowy roku wprowadzimy do oferty wszystkie urządzenia z segmentu IoT, czyli lodówkę Family Hub, pralkę QuickDrive, którą już sprzedajemy, piekarniki Dual-Cook Flex z pełną funkcjonalnością Wi-Fi oraz oczywiście całą serię robotów sprzątających POWERBot, uzupełnioną o zarządzane nie tylko z poziomu smartfona, ale i lodówki.

Smart Home to wygoda, bezpieczeństwo i komfort życia. Jakie inne atrybuty urządzeń IoT są jeszcze ważne i które z nich ceni Pan najbardziej?

Myślę, że te trzy przymioty idealnie opisują tę ideę, bo rzeczywiście IoT to przede wszystkim wygoda, ponieważ możemy sprzętem zarówno zarządzać, jak i sterować zdalnie, możemy także zajrzeć do lodówki, będąc na zakupach, co szczególnie może być istotne w kwestii oszczędności naszego czasu. Oczywiście, możemy zdalnie zarządzać urządzeniami także w kwestii bezpieczeństwa, np. sprawdzić, czy na pewno wyłączyliśmy płytę czy piekarnik. Dla mnie funkcją numer 1 jest jednak zarządzanie kalendarzem każdego z domowników z poziomu serca kuchni – w tym przypadku lodówki Family Hub. Na lodówce możemy przeglądać kalendarz swoich spotkań, plan lekcji dzieci czy zostawić szereg innych, cennych informacji, jak choćby ostatnio zrobione zdjęcie, a nawet ważną instrukcję, przepis czy nawet bilet lotniczy na planowany wyjazd. Ciekawym udogodnieniem jest też funkcja rysowania, która połączona jest z systemem powiadomienia o nowo stworzonym dziele. Co więcej, lodówka, rozpoznając nasz głos, analizuje cykl każdego dnia i synchronizuje się z kalendarzem, a za pośrednictwem Bixby czyta plan dnia! Czyż to nie fascynujące?! A dodam, że to jedynie wycinek możliwości i jednocześnie podkreślę, że jest to bardzo plastyczny system, do którego stale będzie można dodawać inne aplikacje.

Wspominał Pan o robieniu zakupów. Family Hub może mieć tę funkcję, ale musi mieć partnerów dostarczających produkty spożywcze. Jak wygląda sytuacja w tej sferze?

Prowadzimy rozmowy z różnymi dostawcami, którzy potencjalnie mogliby logistycznie dostarczyć żywność na terenie całej Polski do naszych klientów. A jest to konieczne, aby promować tę funkcję w skali kraju. Dla przykładu Samsung w Niemczech współpracuje z siecią sklepów Lidl. Oczywiście, na decyzje i poszerzenie tej wyjątkowej funkcji trzeba będzie trochę zaczekać. Ale jestem pewien, że przyszłość należy do takich rozwiązań.

Jak Pana zdaniem potoczy się rozwój i przenikanie w ramach IoT poszczególnych grup asortymentowych, takich jak sprzęt AGD, RTV, audio czy świata telekomunikacji?

W tym roku wprowadzamy nową linię telewizorów, które dzięki aplikacji SmartThings będą łączyły się z lodówką Family Hub, a także z innymi produktami AGD, RTV, smartfonami czy tabletami w ramach wspólnej komunikacji wszystkich produktów marki Samsung. Myśląc o komunikacji sprzętów, wyobrażam sobie dla przykładu pralkę, która skończy prać i wyśle informację w formie ikony zarówno na ekran lodówki, jak i telewizora. Naturalnie, nasze urządzenia IoT widzą się wszystkie, działają one w ramach platformy SmartThings, którą kilka lat temu Samsung zakupił. SmartThings zapewnia otwartą platformę, do której można dołączyć chociażby czujniki otwartych/ zamkniętych drzwi, sensory dymu, breloczek z identyfikacją użytkownika i wiele, wiele innych. Dzięki temu więc użytkownicy mogą swobodnie dodawać urządzenia, które będą komunikowały się z pozostałymi sprzętami w domu. Wszystko to, co mamy w smartfonie, i to, co będziemy mieć w niedługiej przyszłości na lodówce, będziemy widzieć i słyszeć także w samochodach – to nieuniknione i jest to z pewnością kolejny ważny trend. Stąd też odpowiedź na pytanie, czemu Samsung kupił firmę Harman, która jest liderem, jeśli chodzi o zarządzanie informacją czy dźwiękiem także w samochodach.

Samsung swoimi rozwiązaniami wchodzi w odważną i bezpośrednią konkurencję ze znanymi na całym świecie systemami Siri czy Alexa. Jakimi atutami będzie bronił się Bixby?

Uważam, że prędzej czy później wspominane systemy będą musiały połączyć się w jeden „system”. Sterowanie głosowe i inteligentni asystenci głosowi jak Bixby to jest przyszłość. Dodam, że rozmowa z Bixby przypomina dziś naturalną konwersację. Jeśli zapytam się, jakie mam dzisiaj spotkania, to Bixby rozpozna mój głos i przekaże mój harmonogram dnia.

Podsumowując, z czego obecnie Samsung jest najbardziej dumny w kontekście urządzeń wpisujących się w trend SmartThings?

Zdecydowanie z lodówki Family Hub! Absolutnie jest to rozwiązanie przełomowe i w tej chwili w kontekście IoT lodówka ta pod kątem innowacyjności i funkcjonalności jest numerem jeden. Moim zdaniem odpowiada ona w 100 proc. potrzebom klientów. Tym bardziej że kiedyś jako centrum kuchni była cała oklejona w magnesach, a dziś takie notatki można wygodnie przerzucić na telefon, a co więcej, użytkownicy mogą z tych informacji korzystać, przechowywać je i nimi zarządzać. I właśnie to jest dla mnie najbardziej przełomowym rozwiązaniem, jeśli chodzi o produkty IoT. Jeśli zaś chodzi o samą technologię, którą Samsungowi udało się wprowadzić niedawno na rynek, to najbardziej dumny jestem z QuickDrive. Samsung od lat wprowadza wiele innowacji, ale pralka QuickDrive to już nie innowacja – to rewolucja! Sama technika i mechanika we wnętrzu zostały zmienione, a to wpływa na krótsze pranie, delikatniejsze dla tkanin, a przy tym skuteczne. No i oszczędza nasz czas, a to jest dziś „produkt” deficytowy!

Dziękujemy za rozmowę.

Rozmawiała Magda Strzykalska

2018-05-07

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2018 InfoMarket