Strona domowa / / Artykuły / Narzędzie tnące – brzeszczot

Narzędzie tnące – brzeszczot

Narzędzie tnące – brzeszczot

Za płynne wykonywanie cięć w wyrzynarce odpowiada brzeszczot, pracujący ruchem posuwisto- zwrotnym: góra – dół. Podczas cięcia należy przyłożyć stopę prowadzącą do obrabianego materiału i przesuwać maszynę płynnym ruchem wzdłuż linii cięcia. Dużą zaletą wyrzynarki jest fakt, że cięcie nie musi odbywać się w linii prostej. Możemy ciąć po łuku lub wycinać różne kształty, co z pewnością można wykorzystać w realizacji wielu prac. Do rozpoczęcia pracy wystarczą 10-milimetrowa średnica otworu i odpowiednio dobrany brzeszczot.

Napęd z silnika jest przekazywany na mechanizm tnący za pośrednictwem przekładni, która redukuje obroty i zamienia ruch obrotowy na ruch posuwisto-zwrotny. Dostępne są również wyrzynarki wahadłowe z mechanizmem podcinania. Brzeszczot oprócz ruchu dół – góra wykonuje również ruch przód – tył (wahadłowy), przy czym oba rodzaje posuwu są dokładnie zsynchronizowane. Intensywność działania funkcji można dobrać do materiału, na którym pracujemy.

Dzięki podcinaniu niweluje się takie negatywne efekty jak wężykowanie, występujące np. w trakcie obróbki grubszych materiałów. Brzeszczot w trakcie pracy nagrzewa się i jest bardziej podatny na odkształcenia czy złamanie, co może doprowadzić do uszkodzenia maszyny. Regularne podcinanie pozwala szybciej ciąć materiał, ale jego krawędzie będą nadszarpnięte, nierówne. Ten sposób pracy daje dobre rezultaty zwłaszcza podczas obróbki drewna, nie należy go natomiast stosować podczas cięcia stali i metali nieżelaznych.

2018-04-17
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket