Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

SIEMENS

Przyszłość zaczyna się… dziś

Przyszłość zaczyna się…

Wyczekiwana przez wszystkich gala „Future Living Award” za nami! Było inspirująco, pouczająco, przyszłościowo i… niebywale tłocznie. Tematyka plebiscytu, prelegenci, a także prestiżowa marka i znakomita organizacja oraz nośność konkursu sprawiły, że jubileuszową, 5. już odsłonę uznać należy nie za udaną, ale wręcz znakomitą.

Bez wątpienia jest to obecnie jeden z najbardziej cenionych, obleganych i cieszących się uznaniem konkursów organizowanych w naszym kraju dla architektów i projektantów, choć nie tylko (o czym za chwilę). Tym razem uczestnicy konkursu przedstawili wizję świata i techniki w 2040 r. Obiecująca to data i intrygująca zarazem. Kapituła konkursu, jak na nazwę i cel przystało, kolejny raz wzięła pod lupę ów odległy, ale zarazem jakże szybko zbliżający się czas. Jednym z ważniejszych celów konkursu jest ukazanie, jak zmieniająca się technika wpłynie na jakość naszego życia i nas samych. Konkurs miał też na celu zaprezentowanie, jaki świat zobaczymy na przestrzeni najbliższych kilkudziesięciu lat.

Przypomnijmy, że inspiracją do stworzenia konkursu było motto Wernera von Siemensa o nowoczesnych rozwiązaniach technicznych, które pobudzają ludzi do działania. Nowa, otwarta formuła konkursu zachęcała do udziału nie tylko architektów, projektantów czy studentów studiów kierunkowych, ale też miłośników designu i wszystkich tych, którzy mają cos do powiedzenia w kontekście przyszłości.


 


 

Przyszłość zaczyna się…2

Jubileuszowa, 5. edycja!

Sam konkurs, mimo że był przeprowadzony kilka lat temu na niemieckim rynku, swój szczególny sukces odnotował właśnie u nas, nad Wisłą! Jego realizacja, kapituła, prace i uczestnicy są wyjątkowe i zarazem rekordowe. Miło o tym mówić i pisać, zwłaszcza że BSH, organizator konkursu, świętuje w tym roku jubileuszową, piąta edycję „Future Living Award”.

Od ponad 5 lat konkurs każdego roku gromadzi na prestiżowej gali w historycznym i wyjątkowo magicznym kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie najważniejszych partnerów marki Siemens, ale także media i osoby, które na co dzień mają wpływ na rozwój i szerzenie myśli inżynierii technicznej.

Co ważne, sam konkurs jest znakomitym elementem promocji nie tylko marki i idei jej założyciela, ale i każdego biorącego w nim uczestnika, szczególnie w świecie architektury i projektowania. Sama zaś wygrana, nie w sensie materialnym (choć to także ważne), w „Future Living Award” jest z pewnością ważnym elementem portfolio każdego z uczestników, zwłaszcza studentów. Imponujący jest fakt, że prestiżowych prac, wybitnych nazwisk przybywa, co więcej, widoczny jest wyjątkowy efekt powrotu wielu uczestników, kiedy to w kolejnych edycjach raz jeszcze zgłaszają oni swe prace i kandydatury, wyznaczając nowy poziom prac. To najwymowniej świadczy o duchu imprezy i jej walorach.

Przyszłość zaczyna się…3

Gala zwieńczeniem konkursu

Obrady jury, które w tym roku złożone było z dr Krystyny Łuczak-Surówki (historyka i krytyka wzornictwa), prof. Anny Gizy-Poluszczuk (socjologa), Roberta Majkuta (projektanta), Grzegorza Niwińskiego (architekta przestrzeni publicznej), Roberta Pludry (projektanta produktu), Gosi i Tomka Rygalików ze Studia Rygalik, Zdzisława Sobierajskiego (organizatora projektów wdrożeniowych) oraz Renaty Włoch (koordynatorki DELab UW), zwieńczone zostały coroczną galą.

Tradycyjnie odbyła się ona w kinie Iluzjon przy Narbutta w Warszawie. Scena warszawskiego kina odegrała swoistą rolę wehikułu czasu, bowiem prelegenci przenieśli nas podczas swoich wykładów w przyszłość. W trakcie wykładu dr Krystyny Łuczak-Surówki goście przenieśli się w wizję „inteligentnej przyszłości”. Natomiast Zuzanna Skalska, założycielska School of Form w Poznaniu, dowcipnie i przekornie opowiadała o „SMAR(T)katym domu”. Porównała go nawet do nastolatka, który choć młody, uważa, że pozjadał wszystkie rozumy, tylko dlatego, że został wyposażony w najnowsze rozwiązania techniczne. Natomiast dr Aleksandra Przegalińska-Skierkowska ze znanego MIT w wystąpieniu pod tytułem „Future Living with AI” opowiadała o rozwoju sztucznej inteligencji, o botach i robotach humanoidalnych z perspektywy badacza naukowego, filozofa i człowieka. Wszystkie przemówienia okazały się bardzo inspirujące i skłaniające do głębokiej refleksji na temat przyszłości.

Przyszłość zaczyna się…4

Ważne clou wydarzenia…

…to wyniki! Zaproszeni goście więc z niecierpliwością czekali na prezentację projektów i rozwiązań uczestników, które niebawem mogą zmienić lub zmienią nasze życie właśnie w 2040 r.

– Przed laureatami postawiono ogromne wyzwanie – przedstawienie projektu zatytułowanego „Dzień w 2040”. Projektowanie przyszłości, przewidywanie trendów w oparciu o istniejące tendencje, obserwowanie rozwoju nowych technologii i śledzenie dokonań naukowych to wymagająca i czasochłonna praca. Trzeba podkreślić, że wszystkie zgłoszenia w konkursie były wyjątkowe, a wyłonienie zwycięzców okazało się po raz kolejny niezwykle trudne – komentowała podczas gali przewodnicząca jury, dr Krystyna Łuczak-Surówka.

Podczas gali wyświetlono także filmy prezentujące całodniowe obrady jury, które po ciężkim dniu pracy do późna, wyłoniło trzech zwycięzców. Wyróżniono także 3 projekty, które dodatkowo zaciekawiły członków komisji, a także samego producenta. Zaprezentowano także proces produkcji statuetek, tegorocznych nagród „Future Living Award”, projektowanych przez przewodniczącą jury, dr Krystynę Łuczak-Surówkę (prezentujemy je na zdjęciu obok). Zwycięskie prace zostały uroczyście ogłoszone na gali, a kopertę z nazwiskiem zwycięzcy wniósł na scenę wyjątkowy gość przybyły prosto z… kosmosu – łazik marsjański, opracowany przez Politechnikę Łódzką.

Przyszłość zaczyna się…5

Partnerami wydarzenia były czołowe polskie uczelnie: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Białostocka, Politechnika Łódzka i Politechnika Wrocławska.

Przyszłość zaczyna się…6

Dodatkowe atrakcje oraz pokaz „inteligentnych urządzeń”

Po zakończeniu części oficjalnej prowadzący wydarzenie Maciej Dolega zaprosił zgromadzonych do korzystania z wielu atrakcji, przygotowanych na tę okazję przez organizatorów: markę Siemens i BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

Zapraszano do zabawy z nową aplikacją VR, dzięki której można było przenieść się do świata kuchni marki Siemens, do odwiedzenia kosmicznego namiotu sferycznego, a także do obejrzenia i przetestowania urządzeń z techniką Home Connect, o których szerzej opowiedział na scenie warszawskiego kina Iluzjon sam Rafał Rudziński, członek zarządu firmy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego: – Home Connect to przyszłościowe rozwiązanie, które dzięki marce Siemens dostępne jest już dziś. Zaledwie kilka lat temu zdalne sterowanie urządzeniami w gospodarstwie domowym było zwyczajnie mrzonką. Teraz jest to możliwe. Technologia Home Connect to nie tylko włączenie sprzętu za pomocą aplikacji mobilnej, to posiadanie kontroli nad AGD, możliwość skorzystania z pełnego pakietu obsługi serwisowej, diagnostyki i programowania urządzeń, to zyskanie dostępu do informacji o sprzęcie, to korzystanie z bazy przepisów, w której pojawiają się coraz to nowe receptury – to kompleksowe narzędzie, które umożliwia zarządzanie domem na odległość.

Przyszłość zaczyna się…7
2018-04-17

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2018 InfoMarket