Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

SILICON POWER

Dysk SSD ACE A55 512 GB

Dysk SSD ACE A55 512 GB

Linia Ace A55 marki Silicon Power to podstawowe dyski SSD, które znakomicie spiszą się np. w laptopach, gdzie zastąpią tradycyjne dyski talerzowe.

Producent w swojej ofercie ma nośniki o pojemności 64, 128, 256, 512 GB i 1 TB. Do testów trafiła wersja o pojemności 512 GB. Stanowi ona kompromis między pojemnością a ceną nośnika. Tak duża pojemność sprawia, że sprzęt znajdzie również zastosowanie w budżetowych komputerach i laptopach do gier, gdzie będzie jedynym nośnikiem. Nie ma jednak sensu instalowanie dysku SSD w konsoli do gier, np. PS4, ponieważ zwiększa on tylko w nieznacznym stopniu szybkość ładowania gier. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy konsolę często transportujemy lub przenosimy. Tradycyjne dyski twarde są wtedy narażone na wstrząsy, na które SSD są zupełnie niewrażliwe.

Silicon Power A55 dostarczany jest w estetycznym blistrze. Opakowanie nawiązuje do pozostałych dysków SSD marki, m.in. S55 i S56, które były jednymi z pierwszych dysków Silicon Power z nową identyfikacją wizualną. Sprzęt podłączany jest do złącza SATA, a do wykorzystania pełni wydajności niezbędne jest złącze SATA III.

Dysk SSD ACE A55 512 GB
Dysk SSD ACE A55 512 GB 3
Dysk SSD ACE A55 512 GB 4

Dysk wykorzystuje komórki pamięci 3D NAND TLC. Podobnie jak w innych dyskach Silicon Power producent zastosował bufor w postaci szybkiej pamięci SLC. Dane są z niego przesyłane do komórek pamięci bezpośrednio, bez zaangażowania kontrolera. Skutkuje to większą wydajnością oraz mniejszym zużyciem komórek pamięci. Sprzęt oczywiście obsługuje komendy TRIM oraz NCQ i jest przystosowany do pracy w macierzy RAID. Współczynnik MTBF przez producenta został określony na 1,5 mln godzin, a produkt objęto 3-letnią gwarancją.

Wydajność sprzętu przetestowano w aplikacjach Crystal Disk Mark (próbka 1 GiB) oraz AS SSD i prezentujemy ją w tabeli. Dysk został również zamontowany w laptopie Lenovo X131E 4 zamiast tradycyjnego HDD.

Dysk SSD ACE A55 512 GB 6

Czas uruchomienia gotowego do pracy systemu Windows 10 wynosił 30 s oraz 10 s odpowiednio dla dysku twardego i SSD. Podczas pracy na laptopie z SSD dało się również odczuć znaczną poprawę w szybkości działania sprzętu, zwłaszcza w wypadku uruchamiania aplikacji.

Silicon Power A55 to relatywnie wydajny dysk SSD. Doskonale sprawdzi się jako uzupełnienie starszych laptopów, w które tchnie drugie życie. Jego zaletami są atrakcyjna cena oraz pojemność. W tej półce cenowej (ok. 600 zł) możemy wybierać spośród dysków o pojemności także 480 i 500 GB. Nośnik oferowany przez Silicon Power ma więc nad nimi kilka gigabajtów przewagi. Wraz z dyskiem do pobrania producent udostępnia oprogramowanie SP Toolbox, które pozwala zmierzyć wydajność dysku oraz kontroluje jego zużycie.

Dysk SSD ACE A55 512 GB 8
Dysk SSD ACE A55 512 GB 9
2018-03-21

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2018 InfoMarket