Sztuczna inteligencja w telewizorach

Sztuczna inteligencja w telewizorach

Telewizory smart TV są standardem w segmencie urządzeń ze średniej i wyższej półki. W ostatnich latach mniej powstaje aplikacji, większy nacisk położono na rozwój i obsługę telewizora i wyszukiwanie treści za pomocą asystenta głosowego tworzonego przy zastosowaniu rozwiązań sztucznej inteligencji.

Czym więc jest sztuczna inteligencja? Mówiąc prosto, sztuczna inteligencja naśladuje ludzkie funkcje poznawcze, zwłaszcza pod względem uczenia się i rozwiązywania problemów na podstawie wiedzy gromadzonej przez długi czas. Oznacza to, że urządzenia mogą teraz zapamiętywać, uczyć się oraz doskonalić swoje funkcje, aby lepiej dostosowywać się do potrzeb i upodobań użytkowników.

Wyszukiwanie głosowe

Wyszukiwanie głosowe jest już stosowane od kilku lat w telewizorach i połączone z wyszukiwarką treści. W pilota do telewizora wbudowano mikrofon do komunikacji z odbiornikiem. Po włączeniu przycisku aktywującego mikrofon można wypowiadać hasła do wyszukiwania treści w Internecie lub komendy do obsługi telewizora. Dotychczasowe wyszukiwanie było jednokierunkowe – wypowiadane słowa były widoczne na ekranie w postaci tekstu, a następnie uruchamiane było wyszukiwanie treści w serwisie YouTube, np. w telewizorach marki Samsung. Za pomocą wypowiadanych komend można także zmieniać kanały czy regulować głośność telewizora.

Wyszukiwanie głosowe

Asystenci głosowi sztuczna inteligencja

Najnowszą tendencją jest zastosowanie w telewizorach sztucznej inteligencji w postaci asystentów głosowych. Pierwsze rozwiązania pokazano na targach IFA 2017 i CES 2018. Rozwiązania sztucznej inteligencji wprowadzają najwięksi producenci telewizorów: Samsung, LG, Sony, Philips, TCL, TechniSat. Mają one ułatwić konfigurację telewizorów w domowej sieci, a także dodać nowe funkcje. Producenci telewizorów wykorzystują własne rozwiązania techniczne lub znanych firm informatycznych, które są twórcami asystentów głosowych takich jak:

  • Siri Apple,
  • Google Assistant,
  • Amazon Alexa.

Systemy te są wykorzystywane w smartfonach oraz popularnych głośnikach z wbudowanym asystentem głosowym. W domu mogą one kontrolować pracę wielu urządzeń, pomagając domownikom w ich obsłudze. Rozwiązania sztucznej inteligencji spowodowały, że asystent rozumie kontekst kierowanych do niego wypowiedzi i potrafi odpowiadać głosowo, a nie wyświetlając na ekranie smartfona lub telewizora linki do stron w Internecie.

Poniżej krótka charakterystyka rozwiązań największych producentów telewizorów.

Asystenci głosowi sztuczna inteligencja 2

Telewizory QLED marki Samsung są wyposażone w funkcję Bixby Asystent.

Asystent głosowy Bixby i SmartThings firmy Samsung

W tym roku i w najbliższych latach zmieni się znaczenie sprzętu telewizyjnego marki Samsung. Telewizory Samsung Smart TV odegrają w tym główną rolę. Dzięki asystentowi Bixby i aplikacji SmartThings największy w domu ekran stanie się częścią systemu połączonych urządzeń Samsunga, które mogą komunikować się ze sobą.

W 2018 r. Bixby, czyli „inteligentny” asystent Samsunga, zostanie wprowadzony w telewizorach premium, przy czym najpierw usługa ta dostępna będzie w Korei Południowej i USA. Ta funkcja umożliwi interakcję za pomocą głosu z treściami różnych dostawców, takich jak Amazon, ale pozwoli również na odblokowanie szeregu innych możliwości, dodatkowo zwiększając poziom komfortu obsługi urządzeń. Można będzie na przykład poprosić Bixby o przełączenie telewizora na określony kanał lub o odtworzenie wybranego utworu, ale także o znalezienie filmów nagrodzonych Oscarem. Poza tym Bixby może przekazać aktualności lub informacje o pogodzie, sterować urządzeniami IoT (Internetu rzeczy) w całym domu lub pokazać najnowsze zdjęcia użytkownika.

Aplikacja SmartThings
Łatwiejsza będzie konfiguracja telewizora – dzięki aplikacji SmartThings, która będzie dostępna na urządzeniach z Android TV i iOS. Aplikacja będzie instalowana w telewizorach i lodówkach Family HUB wyposażonych w ekran dotykowy. W aplikacji SmartThings użytkownik otrzymuje wszystko, co jest potrzebne, aby szybko i płynnie przejść przez proces konfiguracji i zacząć w pełni korzystać z nowego telewizora. Po wyszukaniu telewizora w sieci kilka kliknięć w aplikacji mobilnej SmartThings wystarczy, aby rozpoznać sieć Wi-Fi, dekodery STB, ulubione aplikacje i informacje o koncie Samsung.

Aplikacje VoD
Treści oferowane przez popularne platformy VoD najlepiej ogląda się na dużym ekranie telewizora, ale zdarza się, że ulubione seriale wyświetlane na urządzeniu mobilnym umilają drogę do pracy. Teraz, dzięki SmartThings, jeśli użytkownik będzie zalogowany do aplikacji wideo na urządzeniu przenośnym, telewizor połączy się z tym samym kontem automatycznie. Tym samym nie ma już potrzeby ponownego wprowadzania danych. Co więcej, użytkownik sam wybierze, które aplikacje będą łączyć się w ten sposób z telewizorem.

Pulpit SmartThings
Nowe telewizory Samsung Smart TV będą miały pulpit SmartThings. Dzięki temu staną się centrum zarządzania, a za sprawą Internetu rzeczy (IoT) – także całego domu. Na ekranie telewizora można będzie podejrzeć, co jest w lodówce, sterować oświetleniem, ustawić termostat w grzejniku itp.

Universal Guide
Telewizor coraz lepiej dopasowuje się do stylu i rytmu codziennego życia swoich właścicieli, ale urządzenie to powinno przede wszystkim zapewniać użytkownikom rozrywkę. Tu z pomocą przyjdzie Universal Guide, czyli asystent programów, który na podstawie preferencji użytkownika zasugeruje filmy, seriale czy audycje sportowe, które mogą być dla niego ciekawe. Integruje on treści dostawcy telewizji kablowej, VoD i usług transmisji strumieniowej na jednej stronie.

Asystent głosowy Bixby 2

Aplikacja Bixby na smartfonie umożliwia konfigurację telewizora.

Asystent głosowy Bixby 3

Na targach IFA 2017 odbyła się prezentacja asystenta głosowego zastosowanego w telewizorze TCL.

LG ThinQ

Chcąc zrealizować nowe funkcje w telewizorach, firma LG założyła w Korei laboratorium sztucznej inteligencji, w którym opracowano platformę Deep ThinQ, umożliwiającą rozwijanie sztucznej inteligencji opartej na technice uczenia się (Deep learning). Dzięki tej platformie firma LG wyposaża różnorodne urządzenia w funkcje sztucznej inteligencji. Najnowsza linia telewizorów smart TV, obejmująca zarówno modele OLED i Super UHD, została wyposażona w funkcje sztucznej inteligencji LG ThinQ, które analizują ludzką mowę, zachowania, ruchomy obraz, sygnały z czujników, a także otaczającą przestrzeń. Zebrane w ten sposób dane są przetwarzane przez serwery pracujące w chmurze. Dzięki temu urządzenia mogą uczyć się potrzeb i upodobań użytkowników, a tym samym uwolnić ich od dogłębnego studiowania instrukcji obsługi.

W ten sposób nowe telewizory LG są w stanie zagwarantować wygodną obsługę opartą na „inteligentnym” sterowaniu głosowym oraz łatwiejsze podłączanie dodatkowych urządzeń. Znacznie uproszczony proces konfiguracji pozwala także łatwo i szybko podłączać do telewizora konsole do gier oraz zewnętrzne systemy soundbar. Wypowiadając do mikrofonu pilota polecenia głosowe, takie jak „pokaż wszystkie filmy z udziałem tego aktora” lub „pokaż filmy o jodze”, użytkownicy mogą wyszukiwać informacje, zdjęcia lub materiały wideo o określonej tematyce.

Telewizory LG z funkcjami sztucznej inteligencji ThinQ współpracują z usługami opartymi na elektronicznym przewodniku po programach (EPG), dzięki czemu możliwe jest przekazywanie informacji w czasie rzeczywistym. Użytkownik może wydawać polecenia, takie jak „znajdź ścieżkę dźwiękową tego filmu” lub „wyłącz telewizor po zakończeniu tego programu” bez konieczności powtarzania jego tytułu lub podawania określonej godziny. Firma LG nawiązała współpracę z firmami Google i Amazon. Dlatego osoby korzystające już z asystenta Google lub asystentki Amazon Alexa mogą bez problemu zintegrować te platformy z urządzeniami LG ThinQ. Oznacza to, że można poprosić Alexę zarówno o odtworzenie ulubionej piosenki, jak i o włączenie oczyszczacza powietrza LG, gdy w domu zrobi się trochę duszno.

Wprowadzenie techniki AI będzie możliwe dzięki zastosowaniu w telewizorach najnowszego procesora α (Alpha) 9, który ma także ma wpływ na udoskonalenie jakości obrazu.

LG ThinQ 2

LG rozwija funkcje AI systemu ThinQ.

LG ThinQ 3

▲▼Udoskonalenia AI w telewizorach marki Samsung.

LG ThinQ 4
LG ThinQ 5

Telewizory Sony współpracujące z głośnikami

Telewizory Sony z platformą Android TV z oferty na rok 2018 współpracują również z „inteligentnymi” głośnikami, takimi jak Amazon Echo (tylko w Wielkiej Brytanii), Google Home (Wielka Brytania, Francja i Niemcy) czy najnowszym modelem głośnika Sony Google Assistant (tylko Wielka Brytania, Francja i Niemcy), które umożliwiają obsługę telewizora bez używania rąk.

Telewizory otrzymają nowe oprogramowanie do komunikacji z głośnikami Amazon Echo Echo Dot i Sony LF-S50G, które umożliwią wyłączanie i włączanie telewizora, regulowanie głośności, zmianę wejścia i uruchomienie odtwarzania, np. płyty BD czy usługi strumieniowej.

Telewizory Sony współpracujące z głośnikami 2

Sony LF-S50G głośnik z Google asystentem współpracujący z telewizorami Sony.

Telewizory Sony współpracujące z głośnikami 3

Firma Samsung inwestuje w sztuczną inteligencję w telewizorach 8K.

Philips z Asystentem Google

W serii telewizorów na 2018 r. marki Philips z systemem Android TV pojawi się Asystent Google, na razie w wersji angielskiej. Zastosowany w pilocie mikrofon krótkiego zasięgu ogranicza wpływ zewnętrznych zakłóceń na wydawane polecenia. Treść komunikatu jest wyświetlana na pasku w dole ekranu, a następnie wykonywana jest komenda. Asystent Google umożliwia rozmowę z Google, dzięki czemu można zadawać pytania i rozwiązywać problemy. Dzięki Asystentowi Google w telewizorach Philipsa użytkownicy mogą poprosić o znalezienie i odtwarzanie muzyki, filmów i innych podobnych treści z popularnych serwisów, takich jak YouTube i Netflix. Asystent Google pomoże zaplanować dzień, dostarczy najnowsze wiadomości lub informacje o ruchu drogowym lub prognozę pogody. Asystent Google może nawet pomóc telewizorowi w sterowaniu innymi zgodnymi urządzeniami „inteligentnego” domu (identyfikowanymi przez znaczek „współpracuje z asystentem Google”), w tym systemami głośnikowymi podłączonymi do sieci, Nest Home Automation i produktami Philips Lighting Hue. Wszystkie telewizory Android 2018 firmy Philips zostaną udostępnione wraz z Asystentem Google i szybkim procesorem, który w łatwy sposób będzie mógł obsługiwać usługę, i dołączać do niej pilot zdalnego sterowania z mikrofonem.

Telewizory z 2018 r. zostaną zaktualizowane do pełnej funkcjonalności asystenta za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania, począwszy od wsparcia w języku angielskim w pierwszej połowie 2018 r., a następnie w wersji francuskiej, niemieckiej, włoskiej i holenderskiej. Na razie brak jest informacji o terminie wprowadzenia polskiego języka. Firma Philips planuje również wprowadzenie aktualizacji Asystenta Google do zestawów Android TV z 2017 r.

Philips z Asystentem Google 2

Telewizory marki Philips np. OLED973 będą miały funkcję Google Asystent.

TCL

Firma TCL także zamierza inwestować w sztuczną inteligencję (AI), ponieważ uważa, że to właśnie AI będzie przyszłością branży TV. Ma ona służyć do rozwiązywania takich problemów jak niedogodności w interakcji, trudności w pozyskiwaniu treści czy brak wzajemnych połączeń pomiędzy „inteligentnymi” produktami. Dzięki współpracy z takimi gigantami branży jak Google czy Baidu przyjęta przez TCL strategia AI daje użytkownikom bezpośredni dostęp do spersonalizowanych treści. Wraz z najnowszym systemem operacyjnym Google Android TV, TCL przenosi interakcję z „inteligentnym” telewizorem, usługi treściowe oraz dostępne aplikacje na nowy poziom. Oprócz sztucznej inteligencji TCL inwestuje spore środki w takie rozwiązania jak QLED, 5G, big data czy inne przełomowe techniki. Szczególnie jest to widoczne na rynku amerykańskim. W ciągu zaledwie czterech lat od rozpoczęcia współpracy firm TCL i Roku znacznie przyczyniły się one do rozwoju „inteligentnych” telewizorów. Firma TCL zakończyła rok 2017 jako trzecia marka smart TV w USA. W 2018 roku telewizory TCL Roku są przystosowane do otrzymywania wielu nowych funkcji dostarczanych przez aktualizację oprogramowania do systemu operacyjnego. Roku Connect umożliwi łatwe łączenie się z innymi urządzeniami AV w systemie Roku, takimi jak soundbary i głośniki, dzięki czemu konsumenci będą mogli łatwo dodać doskonały dźwięk do telewizora i systemu audio w całym domu. Roku Entertainment Assistant, asystent głosowy do rozrywki, umożliwi klientom uruchamianie podcastów, filmów i programów telewizyjnych z ich ulubionych usług za pomocą prostego polecenia głosowego. Na wystawie CES 2018 można było zobaczyć, jak działa asystent głosowy Roku, a pierwszy asystent głosowy w europejskich telewizorach TCL można było testować na IFA 2017.

Odbiornik DVB-S i telewizory marki TechniSat z asystentką Alexa

Firma TechniSat wprowadza do swoich urządzeń smart home głosową obsługę Alexa. Integracja systemu sterowania głosem Alexa firmy Amazon to kolejny krok w kierunku całościowych rozwiązań sieciowych firmy TechniSat, które oferują klientowi więcej rozrywki, komfortu i bezpieczeństwa w życiu codziennym. Dzięki systemowi TechniSat Smart Home telewizor przejmuje funkcję „wyświetlacza głównego”. Można wtedy sterować automatyką domową za pośrednictwem menu urządzenia TechniSat. Połączenie funkcji TV, streamingu i Smart Home prowadzi do uproszczonej obsługi urządzeń. System sterowania głosowego Alexa najpierw otrzymają urządzenia Smart Home np. odbiornik/ serwer DVB-T2 Digipal Smart Home, a także wszystkie nowe telewizory serii Technimedia UHD + (SL) i odbiornik DVB-S Digit ISIO STC +.

Odbiornik DVB-S i telewizory marki TechniSat 2

▲▼Odbiornik DVB-S Digipal i telewizor Technimedia UHD+ marki TechniSat współpracujące z asystentką Alexa.

Odbiornik DVB-S i telewizory marki TechniSat 3

Samsung AI w telewizorach 8K

Firma Samsung opracowała pionierską technikę sztucznej inteligencji 8K AI, która została zastosowana w nowym 85-calowym telewizorze 8K QLED TV. Technika AI oparta na uczeniu maszynowym (tzw. machine learning) analizuje treści i automatycznie zwiększa rozdzielczość materiałów o gorszej jakości do 8K. Na rynku dostępnych jest coraz więcej ekranów, które radzą sobie z ultrawysokimi rozdzielczościami, takimi jak UHD czy 8K, ale ze względu na ograniczoną dostępność treści odpowiedniej jakości wielu widzów nie może w pełni wykorzystać ich potencjału. Technika Samsung AI znosi te ograniczenia, ponieważ umożliwia przekształcanie wszystkich obrazów do formatu 8K, czyli najwyższej rozdzielczości aktualnie dostępnej w telewizji i kinematografii cyfrowej. Dzięki temu widzowie mogą oglądać każdy film czy serial w 8K – niezależnie od rozdzielczości natywnej czy metody transmisji. Technika AI ma rozbudowane możliwości analizowania obrazu. Po pierwsze, telewizory 8K QLED TV z techniką sztucznej inteligencji mają bazę danych, która z wyprzedzeniem analizuje miliony obrazów. Ma to na celu zwiększenie rozdzielczości materiałów o małej rozdzielczości początkowej. Po pobraniu materiału w małej rozdzielczości jest wybierany optymalny filtr, który przekształca źródło w obraz dobrej jakości. Intensyfikując 64-krotnie proces obróbki, uzyskuje się jakość obrazu bez szkody dla jego gradacji. Na przykład obraz zorzy polarnej jest odbierany przez widza subtelnie, a przejścia między kolorami są płynne. Dodatkowo poszczególne elementy obrazu (czerń/rozjaśnienia/jasność) w źródłach wejściowych są dzielone na kategorie według scen w celu wytworzenia obrazów o głębszym i bardziej szczegółowym kontraście. Dzięki tej funkcji wyświetlane krawędzie tekstu są ostre, a w scenie oświetlonej księżycem obramowanie srebrnego globu będzie wyraźne, a nie rozmyte.

Technika Samsung AI pozwala zoptymalizować także dźwięk pod kątem konkretnych scen, i to bez konieczności zmiany jakichkolwiek ustawień. Na przykład jeżeli oglądany jest mecz piłki nożnej, odgłosy dopingu kibiców są wzmocnione, aby oddać ekscytującą atmosferę rozgrywki. Z kolei w przypadku koncertu dźwięki muzyki o niskiej częstotliwości zostaną podbite dla uzyskania większej głębi.

Telewizory Samsung 8K QLED TV z techniką AI pojawią się w sklepach w drugim półroczu 2018 r. i będą to głównie urządzenia o ekranach powyżej 65 cali.

Samsung AI w telewizorach 8K 2
Samsung AI w telewizorach 8K 3
2018-03-03
7
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket