Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

HKTDC

Chiński Nowy Rok Psa

Chiński Nowy Rok

W Warszawie w teatrze Studio odbył się bankiet z okazji Chińskiego Nowego Roku, który rozpoczął się 16 lutego pod znakiem psa.

 

Z okazji Chińskiego Nowego Roku zaproszeni goście omówili rozwój inicjatywy nowego jedwabnego szlaku oraz wyniki polskiego i chińskiego handlu.

Chiński Nowy Rok

Jako pierwsza wystąpiła Betty Ho, dyrektor Biura Ekonomiczno-Handlowego Hongkongu na centralną i wschodnią Europę. Hongkong po raz 24. został uznany przez organizację Heritage Foundation za najbardziej wolną gospodarkę na świecie. Polska jest nadzwyczaj atrakcyjnym miejscem dla wielu firm z Hongkongu, które pragną rozszerzyć swoją działalność na Europę. To wynik strategicznego położenia Polski, a także czynnego uczestnictwa w inicjatywie „pasa i drogi” (Belt and Road). Polska dysponuje znakomitym położeniem kolejowym między Łodzią a Chengdu w Syczuanie na środkowym zachodzie Chin i jest pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, który stał się jednym z członków założycieli Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Znaczne wzmocnienie partnerstwa między krajami nastąpiło po spotkaniu prezydentów Dudy i Xi Jinpinga w czerwcu 2016 r. Wizyty w ubiegłym roku przedstawicieli warszawskiej giełdy na Azjatyckim Forum Finansowym oraz reprezentantów Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w szczycie inicjatywy „pasa i drogi” w Hongkongu to kontynuacja współpracy. Rozwija się także współpraca między organizacjami zawodowymi. Stowarzyszenie Prawników z Hongkongu (największa organizacja) podpisało porozumienie o współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku. Betty Ho wspomniała także o dwóch projektach komunikacyjnych inicjatywy „pasa i drogi”, które są realizowane w Chinach. Budowane są most i podmorski tunel między Hongkongiem a Zhuhai przy granicy Macao, które będą łączyć lotnisko w Hongkongu z Zhuhai, co skróci czas podróży z 4 godzin do 45 minut. Drugi projekt to szybka kolej między Hongkongiem a Guangzhou, która także skróci czas podróży z dwóch godzin do 48 minut. W tym roku projekty zostaną zakończone.

Chiński Nowy Rok

Kolejny gość – William Chui, dyrektor regionalny na Europę Rady Rozwoju Handlu Hongkongu (HKTDC), przedstawił współpracę Polski z Chinami kontynentalnymi. Polska jest drugim partnerem Hongkongu w Europie Środkowo-Wschodniej – obroty wyniosły 1,6 mld dolarów amerykańskich, przy czym eksport z Chin do Polski jest znacznie większy (współczynnik 3,5:1). Hongkong jest 6. rynkiem zbytu dla Polski w rejonie Azji. Polski eksport do Hongkongu wzrósł o 11 proc, w tym mięsa o 55 proc. i aż o 52 proc kosmetyków i perfum, co nie było oczekiwane. Znaczny jest wzrost (o 35 proc.) sprzedaży urządzeń biurowych. Tylko 1 proc. eksportu jest przeznaczony na rynek Hongkongu, a 99 proc. na rynek Chin kontynentalnych i do innych azjatyckich krajów. Hongkong jest trzecim krajem po Korei i Japonii, z którego pochodzą największe inwestycje w Polsce. Misje handlowe do Polski wzmacniają współpracę handlową, także organizowanie przez HKTDC targów przyczynia się do rozwoju. Rada HKTDC organizuje 40 ważnych imprez handlowych w Hongkongu, które odwiedziło 2200 gości z Polski. Liczba wystawców z Polski zwiększyła się do 62.

William Chui podkreślił znaczenie inicjatywy „pasa i drogi”, która przyczyni się do rozwoju handlu między Chinami i Europą. Celem jest zbliżenie między Azją a Europą. Ta inicjatywa dotyczyć będzie 63 proc. światowej populacji, 60 krajów i 30 proc. światowego PKB. HKTDC utworzyła portal na temat inicjatywy „pasa i drogi”. Daje możliwość dostępu do doradztwa handlowego. W ostatniej zorganizowanej przez nią konferencji wzięło udział ponad 3000 ekspertów. Kolejny szczyt odbędzie się 28 czerwca w Hongkongu.

Chiński Nowy Rok

Na zakończenie odbył się koncert zespołu Artemisia z Hongkongu, który inspiracje swojej muzyki czerpie z inicjatywy jedwabnego szlaku.

2018-02-26

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2018 InfoMarket