Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

Targi Światło i Elektrotechnika

Targi Światło i

W Warszawie w centrum Expo XXI odbyły się XXVI Międzynarodowe Targi Światło, razem z XVI Międzynarodowymi Targami Elektrotechnika, w ramach których odbyła się także wystawa Teletechnika.

Targi Światło gromadzą producentów i dystrybutorów źródeł światła LED, oraz podzespołów do ich sterowania. Dużym zainteresowaniem cieszyły się oprawy oświetleniowe do użytku domowego, miejskiego i przemysłowego. Pokazano kilka nowatorskich rozwiązań w konstrukcji źródeł światła.

Targi Światło i

Lampy z CSP LED

LED line jako pierwsza marka w Polsce zastosowała diody Samsung CSP (ang. Chip Scale Package) w źródłach LED. Do produkcji nowych lamp marki LED line z serii Ceramic wykorzystany został komponent CSP LM102A. Główną zaletą technologii CSP jest możliwość uzyskania kompaktowej obudowy o wymiarach pojedynczego źródła LED 1,34 x 1,34 mm. W porównaniu do typowej LED z montażem powierzchniowym – SMD (ang. Surface Mount Device) LED wykonana w technice CSP może być cztery razy mniejsza. Dzięki podkładce kontaktowej w dolnej części korpusu LED CSP nie potrzebuje dodatkowej obudowy oraz nie zawiera mikro połączeń drutowych, tak jak diody SMD. LED wykonana w technice CSP charakteryzuje się ponadto małą rezystancją termiczną, co w połączeniu z jej montażem bezpośrednio na ceramicznej obudowie bardzo dobrze odprowadzającej ciepło ze struktury LED, zapewnia długoletnią bezawaryjną pracę. Lampy mają dużą skuteczność świetlną (wydajność) przekraczającą 100 lm/W. Dzięki pokryciu luminoforem nie tylko górnej części, lecz także bocznych krawędzi diody, kąt świecenia diody CSP zwiększył się do 140°. Dodatkową optyczną zaletą diody CSP jest emisja strumienia świetlnego z pięciu stron, co powoduje zwiększenie wartości strumienia świetlnego emitowanego centralnie (ang. Center Beam Candela Power – CBCP). Zwykła LED montowana powierzchniowo (SMD) emituje światło tylko górną stroną korpusu.

 

Targi Światło i

Grafen w lampach LED filament

Innowaycjne rozowiąznie  wprowdzila  firma LED line  także w lampaxh LED filament, w których po raz pierszy zastosowano grafen, który ma bardzo dobre właściwości elektryczne. Włókno filament wygląda podobnie jak tradycyjne włókno wolframowe stosowane w zwykłych żarówkach, lecz zawiera połączone szeregowo LEDy o strukturze z napylonym luminoforem, świecącym światłem naturalnym o współczynniku barw Ra>80. Zaletą tego rozwiązania jest brak widocznych obwodów drukowanych oraz struktur pojedynczych diod LED. Jedno włókno LED Filament zużywa około 1 W energii przy wydajności ponad 100 lm/W, nagrzewając się zaledwie do 45-50 C. W najnowszej konstrukcji lampy LED filament dotychczas stosowane szafirowe podłoże zostało zamienione na grafenowe. Grafen jest bardzo dobrym przewodnikiem prądu i i ma rezystancję termiczną, co pomaga w odprowadzaniu ciepła ze struktur LED, co przyczynia się do zwiększenia jej trwałości. Rodzina źródeł światła LED filament z grafenem obejmuje lampy z bańką w kształcie świecy F35 i C35 oraz gruszki A60.

Targi Światło i

LEDy o wydajności 180 lm/W

Wśród producentów źródeł światła firma Xenergo.com oferowała moduły LED o największej wydajności do 180 lm/W i trwałości do 120 000 godzin z ochroną IP67. Moduły są produkowane w Chinach. Są one stosowane w oprawach oświetleniowych do hal, biur, marketów.

Targi Światło i

Wyciągarka do żyrandoli

Jak czyścić duże i ciężkie żyrandole na wysokości kilkunastu metrów można było zobaczyć na stoisku firmy Stylistic Cristal. System Verii ułatwia codzienne użytkowanie, instalację, serwis wymianę żarówek oraz czyszczenie dużych ciężkich elementów żyrandoli zawieszonych wysoko pod sufitem. Przeznaczony jest do podnoszenia i opuszczania żyrandoli o masie od 250 do 500 kg i większych na wysokości nawet do 16 m. Do tego celu służy wyciągarka składająca się z głównego modułu z mechanizmem nawojowym z układem prowadzenia liny, przekładnią oraz silnikiem, sterownika z modułem transmisji bezprzewodowej, automatycznym modułem rozłączenia zasilania i modułem transmisji bezprzewodowej. Do obsługi wyciągarki można zastosować klawiaturę sterowania lokalnego, pilot lub aplikację do smartfona. Urządzenie pozwala na automatyczne rozłączanie zasilania podczas opuszczania lampy bez względu na liczbę podłączonych obwodów. Jego instalacja wymaga jedynie 25 milimetrowego otworu w stropie, i nie zaburza stylistyki wnętrza. Montaż żyrandola w pomieszczeniach o wysokości nawet kilkunastu metrów nie wymaga użycia rusztowania lub podnośnika, a do obsługi urządzenia wystarczy jedna osoba.

Targi Światło i

Trendy w oprawach oświetleniowych

Najwięcej firm prezentowało oświetlenie dekoracyjne, czyli różnego rodzaju oprawy, kinkiety, żyrandole. Najciekawsze oświetlenie dekoracyjne można było zobaczyć na stoiskach firm Spot Light i Britop Lighting. W tym roku modne są oprawy wykonane z drewna brzozowego, dębowego, orzechowego czy buku. Niepowtarzalność drewnianej faktury powoduje, że każda lampa będzie inna.Kolejnym materiałem, który znalazł uznanie projektantów jest beton (biały lub szary) wzmocniony włóknami, z których wykonywane są lampy stojące z różnymi abażurami. Takie lampy nadają się do wnętrz industrialnych. W oprawach stosowane są selekcjonowane moduły LED marki Samsung. Na uwagę zasługują dotykowe ściemniacze z pamięcią ostatniego ustawienia.

Targi Światło i

Lampy wielofunkcyjne

Wykorzystanie LED daje duże możliwości konstrukcji lamp wielofunkcyjnych. Na stoisku firmy Tiross wielofunkcyjne poręczne przenośne lampy, np. TS1901 mają funkcję latarki, lampy warsztatowej, lampy ostrzegawczej migającej czerwonym świtałem, oraz funkcję power banku dzięki zasilaniu akumulatorowemu z wskaźnikiem naładowania. Obrotowa podstawa i magnes umożliwiają wygodne mocowanie. Uwagę zwracała także przenośna lampa robocza Tirros TS-1847 ze źródłem światła COB o mocy aż 30 W,  struminiu świetlnym 3000 lm, z podstawką podłogową typu H.

Targi Światło i

Firma Platinet pokazała szereg lamp biurkowych, z nowymi funkcjami, takimi jak bezprzewodowe ładowanie smartfonów lub z wejściem USB, z głośnikiem Bluetooth, zmianą temperatury barwowej. Mogą mieć wbudowany wyświetlacz zegara. Firma Platinet wprowadziła także stację pogody, ze wskaźnikiem pyłu zawieszonego PM2.5, termometrem i pomiarem wilgotności. Aromatyzer ultradźwiękowy może zmienić jakość powietrza.

Targi Światło i

Oświetlenie awaryjne i sygnalizacyjne

W miejscu pracy w magazynach, biurach ważne jest oświetlenie sygnalizacyjne, które pokazuje drogi i sposób ewakuacji. Bezprzewodowy radiowy system monitoringu marki RP-Technik może zarządzać 250 (maks. 1000) oprawami za pomocą jednej centrali, oprawy powinny być rozstawione co 30 m. Każda z opraw komunikuje się z sąsiednią. Raporty o stanie lamp pozwalają na szybką reakcję w razie usterki, czy wyłącznie dowolnej oprawy o określonej godzinie.

Targi Światło i

Firma Intelight pokazała lampy uliczne oraz oświetlenie awaryjne. Każda oprawa uliczna dostępna w wariancie DIM ma możliwość zaprogramowana trybów oświetlenia. Oprawy są produkowane w Polsce pod Płońskiem.

Targi Światło i

System automatyki domowej dla Kowalskiego

Firma Zamel prezentowała system automatyki domowej Exta Life, który w wersji podstawowej kosztuje ok. 3000 zł. System umożliwia komfortowe i sprawne sterowanie oświetleniem, roletami okiennymi, bramami wjazdowymi, ogrzewaniem oraz innymi urządzeniami elektrycznymi nie tylko z poziomu nadajników radiowych (pilotów), ale także za pomocą przycisków klawiszowowych naklejanych na ścianie i smartfonów oraz tabletów z dowolnego miejsca na świecie. Dobrym pomysłem są naścienne nadajniki klawiszowe, które można umieścić dowolnym miejscu i radiowo włączać oraz ściemniać źródła światła. Główną cechą systemu Exta Life jest dwukierunkowa komunikacja między kontrolerem a odbiornikami, co pozwala na błyskawiczne uzyskanie informacji na temat np. zamknięcia okien lub drzwi, poziomu rolet zewnętrznych, czy też włączenia poszczególnych urządzeń.

Nowością była także programowalna głowica regulacji temperatury w grzejnikach.

Targi Światło i

Targi Elektrotechnika i Teletechnika

Targi Elektrotechnika skierowane są do producentów i użytkowników sprzętu niskiego, średniego i wysokiego napięcia oraz systemów alarmowych i rozwiązań umożliwiających instalację przewodów elektrycznych w nowoczesnych budynkach. W ramach targów Elektrotechnika odbyła się wystawa Teletechnika, na której można było poznać urządzenia związane z telefonią, teleinformatyką sygnalizacją (alarmową, p.poż., kontrolą dostępu i inne), telewizją (kablową, odbiorczą RTV-SAT, zbiorczą CCTV).

Targi Światło i

Pojazdy elektryczne

Coraz więcej mówi się w Polsce o elektro

mobilności. Na wystawie pokazano samochody elektryczne transportowe terenowe i skutery. pokazano oraz stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Bagażowe melexy

Firma Melex produkuje pojazdy elektryczne od ponad 40 lat, swoją ofertę poszerzyła o pojazdy bagażowe do poruszania się  na niewielkich odległościach. Bardzo przydatne są w dużych halach gdzie samochody benzynowe ze względu na emisję spalin są zakazane. Zasięg jest uzależniony od pojemności akumulatorów i typowo wynosi do ok. 80 km. Możliwy jest transport towarów o masie od 200 kg do 1250 kg. Jeden z największych model bagażowy 391N.Car o ładowności 1000 kg jest przeznaczony do poruszania się w firmach produkcyjnych, dużych centrach logistycznych. Ma dwuosobową kabinę, a dzięki szerokiej palecie specjalistycznych zabudów z powodzeniem sprawdza się w bardzo wielu branżach. Aluminiowa skrzynia może zostać wyposażona w hydrauliczny podnośnik, siatki podwyższające burty. W innej wersji zamknięty kontener bagażowy może mieć rolety, półki i szuflady. Największym zainteresowaniem cieszył się najnowszy model 382 N.City- kompaktowy pojazd elektryczny przeznaczony do poruszania się w aglomeracjach miejskich.

Pokazano także pojazdy elektryczne innych firm, rekreacyjne z napędem na cztery koła o zasięgu 100 km i maksymalnej prędkości 110 km/h.

Targi Światło i

Stacje ładowania pojazdów

Rozwój elektro mobilności w kraju będzie wymagał sieci stacji ładowania. Firma PRE Edward Biel wystawiła stacje z serii EVB. Stacje są przygotowane do montażu w warunkach domowych oraz miejscach publicznych takich jak miejska infrastruktura transportu publicznego, zajezdnie, punkty postojowe, postoje taksówek, garaże, parkingi, hotele restauracje, szpitale miejsca postojowe na autostradach, stacje benzynowe, stacje kolejowe, lotniska, stacje serwisowe. Stacje EVB są przeznaczone do szybkiego i bardzo szybkiego ładowania akumulatorów samochodowych np. czas ładowania prądem 125 A DC wynosi od 15 minut do 60 minut, a prądem zmiennym 63 A od 45 minut do 6 godzin w zależności od zastosowanego gniazda oraz pojemności baterii w samochodzie. Jest też możliwość zasilania stacji EVB z paneli fotowoltaicznych.

Targi Światło i

Moduły fotowoltaiczne PV- CIGS

Akcentem ekologicznym były także wysokiej klasy moduły fotowoltaiczne tajwańskiej firmy Eterbright do budowy elektrowni słonecznej. Moduły PV CIGS to technologia cienkowarstwowa oparta na osadzaniu czterech pierwiastków: miedzi (Cu), indu (In), galu (Ga) oraz selenu (Se) na szklanym substracie. Moduły PV CIGS wykazuje się największą absorpcją fal widma światła. Charakteryzują się one znacznie większą wydajnością przy malym natężeniu światła (niż zwykle krzemowe moduły PV), więc gdy występuje zachmurzenie, deszcz, mgła lub smog wytwarzają więcej prądu. Drugim ważnym czynnikiem jest najmniejszy na świecie temperaturowy współczynnik mocy. Rzeczywista wydajność modelu zmnijsza  się wraz ze wzrostem temperatury otoczenia. Pozwala to na utrzymanie dużej sprawności nawet podczas gorących letnich dni kiedy nasłonecznienie jest największe. Moduły PV CIGS wyróżniają się matowym, jednolitym czarnym kolorem bez widocznych spawów oraz łączeń. Minimalny kąt padania światła to tylko 10 ° toteż nadają się do montowania na płasko lub na fasadach budynków jako BIPV (Building Integrated Photovoltaics).

Targi Światło i

Platformy satelitarne

W części elektrotechnicznej zwracały uwagę firmy związane z teletechniką i telewizją naziemną i satelitarną zgromadzone pod egidą Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej. Na stoisku operatora satelitarnego Astra można się było dowiedzieć jak odbierać telewizję dużej rozdzielczości HD (High Definition) i Ultra HD (4K). Z satelity Astra nadawany jest sygnał, z  ponad 2300 stacji telewizyjnych! Z ponad 600 kanałami HD oraz 8 kanałami Ultra HD. Główne orbitalne pozycje satelitów ASTRA to:19.2°E, 28.2°E, 23.5°E, 5°E oraz 31,5°E .

Targi Światło i

Fot. W. Sosiński

Były także stoiska dwóch platform cyfrowych: Cyfrowego Polsatu i nc+, prezentujących ofertę telewizji satelitarnej nadawanej z satelity Eutelsat Hot Bird 13.0°E. Platforma cyfrowa nc+ pokazała swój najnowszych odbiornik UltraBOX+ do odbioru kanałów Ultra HD i pierwszych transmisji 4K ligi piłkarskiej.

Targi Światło i

Fot. W. Sosiński

Po raz pierwszy zorganizowano konkurs „Osobowość roku 2017”, którego celem jest promocja osób, które wniosły istotny wkład w rozwój i propagowanie nowych rozwiązań tak technicznych jak i organizacyjnych oraz systemowych w zakresie elektrotechniki, elektroenergetyki, teletechniki i oświetlenia w Polsce. Tytuł przyznawany jest w trzech kategoriach: "nauka", "gospodarka", "otoczenie" biznesu. Tytuł „Osobowość roku 2017” w kategorii „otoczenie biznesu” przyznano Jackowi Silskiemu, działaczowi gospodarczemu, m.in. twórcy i współzałożycielowi Stowarzyszenia Firm Branży Satelitarnej w Polsce, obecnie PIRC – Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej.

2018-02-13

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2021 InfoMarket