Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

Targi CES 2018

Targi CES 2018

Kolejne targi CES były dla producentów sprzętu audio, telewizorów, urządzeń mobilnych i akcesoriów okazją do zaprezentowania prototypów przyszłościowych rozwiązań z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i produktów, które zobaczymy w sklepach. Można było zobaczyć coraz więcej urządzeń tworzących domowy ekosystem ułatwiający domownikom obsługę urządzeń za pomocą asystenta głosowego.

Najważniejsze trendy wideo na targach CES to premiera prototypu nowej generacji wyświetlacza Micro-LED firmy Samsung do telewizorów, zwijanego ekranu OLED LG Display oraz zastosowanie sztucznej inteligencji do obsługi telewizora.

Telewizory i sztuczna inteligencja na CES

Największym wydarzeniem targów CES była premiera pierwszego wyświetlacza „The Wall” nowej generacji Micro-LED marki Samsung o przekątnej 146 cali, który wykorzystuje LED-y (o wielkości ok. 100 μm) znacznie mniejsze niż typowe. Budowane są z nich moduły Micro-LED, które stanowią źródło obrazu. Modułowa budowa daje możliwość tworzenia wyświetlaczy o dowolnych rozmiarach przez zwiększanie ich liczby, co zmniejsza koszty produkcji. Nowy wyświetlacz nie wykorzystuje kryształów LCD i nie potrzebuje podświetlenia LED oraz filtrów kolorów. W przyszłości pojawią się telewizory o mniejszych przekątnych. Więcej o Micro-LED przeczytasz tutaj.

Telewizory i sztuczna inteligencja na CES 2

Innowacyjny telewizor „The Wall” marki Samsung z wyświetlaczem Micro-LED o przekątnej 146 cali.

TCL stawia na kropki kwantowe

W tyle z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi w dziedzinie wyświetlaczy nie pozostaje firma TCL. Na stoisku firmy w Las Vegas zaprezentowano flagowy telewizor QLED Xess X6, który został uhonorowany nagrodą za innowacyjność. 85-calowy telewizor QLED X6 przede wszystkim gwarantuje jakość obrazu (wskaźnik Picture Performance Index 3200), którą uzyskuje się dzięki takim technikom obrazowania jak Quantum Dot, HDR Premium 1500, Local Dimming czy płynność obrazu połączona z natywnym panelem odświeżania o częstotliwości 100 Hz.

Dodatkowo pokazano nowy model smart TV C76 oraz telewizory z linii P6. Linia P6 powstała z myślą o młodych i podążających za trendami odbiorcach. Te telewizory smart TV 4K są wyposażone w technikę Wide Color Gamut, HDR Pro oraz Smart HDR. Znakami rozpoznawczymi P6 są bardzo cienki profil i wąska rama o szerokości 5 mm. Telewizor wyposażono w system Android 7.0 Nougat. P6 dostarcza wielokanałowej rozrywki.

TCL stawia na kropki kwantowe 2

W czasie targów CES firmy 20th Century Fox, Panasonic i Samsung przeprowadzili prezentacje techniki HDR10+, która powoduje znaczną poprawę jakości szczególnie przy odtwarzaniu filmów.

Telewizory 8K LCD i OLED

Zwiększa się oferta prototypowych rozwiązań wyświetlaczy 8K, a część wejdzie w tym roku do sprzedaży, ale brak jest materiałów wideo o takiej rozdzielczości obrazu. Firma Samsung przedstawiła 85-calowy telewizor 8K QLED TV z techniką sztucznej inteligencji 8K AI do konwersji materiałów wideo w małej rozdzielczości do 8K – tzw. machine learning analizuje treści wideo i dokonuje optymalnej konwersji obrazu do rozdzielczość 8K. Dzięki 64 razy szybszemu przetwarzaniu danych obrazowych zapewniona jest płynna gradacja poziomów szarości, a przejścia kolorów są płynne. Dodatkowo obrazy są wstępnie klasyfikowane według rodzaju scen (czarny, rozjaśnienia, jasny), aby uzyskać optymalny kontrast, dzięki czemu krawędzie tekstu są wyraźne, podobnie np. obraz księżyca jest nierozmyty. Prowadzona jest także optymalizacja dźwięku pod względem scen, np. wzmacnianie głosu publiczności w czasie meczu piłkarskiego.

Premierę miał też pierwszy na świecie 88-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 8K, opracowany przez firmę LG Display. Głównym kierunkiem rozwoju paneli 8K jest zwiększenie rozdzielczości bez utraty jasności. 33 miliony pikseli (7680 × 4320) emitujących światło pozwalają panelom OLED 8K wyświetlić więcej najdrobniejszych detali przy bardzo dobrej jakości obrazu.

Także na stoisku firmy LG Display dużym zainteresowaniem cieszył się prototyp zwijanego 65-calowego telewizora OLED, i to w rozdzielczości 8K. Jest on automatycznie zwijany w kasecie, jak ekran do projektora, dzięki czemu zajmuje mało miejsca lub nie zasłania ściany.

Telewizory 8K LCD i OLED 2

W nowych telewizorach marki Samsung telewizor będzie można skonfigurować za pomocą smartfona.

OLED-y coraz liczniejsze i tańsze

Oprócz LG w rozwój telewizorów z wyświetlaczami OLED inwestuje także firma Sony, zwiększając ofertę telewizorów będących tańszymi wersjami odbiornika TV Bravia A1 z charakterystycznym wzornictwem One Slate. Telewizory z serii AF8 mają innowacyjny system dźwięku Acustic Surface, który powoduje, że dźwięk jest emitowany przez powierzchnię ekranu, a nie głośniki, oraz układ przetwarzania obrazu Sony 4K HDR Procesor X1 Extreme. Na OLED-y stawia także firma Panasonic z modelami FZ950 i FZ800 65- i 55-calowymi, z nowym czarnym filtrem likwidującym fioletową poświatę, z HDR10+. Charakterystyczną cechą telewizorów OLED Panasonica jest kalibracja dokonywana przez inżynierów Hollywood, aby uzyskać obraz filmów jak najbardziej zgodny z kinowym. W przetwarzaniu sygnału wideo pomagają procesor HCX i rozwiązania z profesjonalnych monitorów, jak system Dynamic LUT (Look Up Table), odwzorowujący paletę barw źródła wideo Blu-ray. Panasonic także pokazał swoje odtwarzacze Blu-ray z HDR10+ i Dolby Vision.

OLED-y coraz liczniejsze i tańsze 2

Wyświetlacz w lodówkach Samsung Family Hub umożliwia podgląd jej zawartości oraz obrazu z kamer w pokoju dziecka czy wejściowej do domu.

20th Century Fox, Panasonic i Samsung rozwijają partnerstwo HDR10+

Trwa dynamiczny rozwój technik HDR, które będą stosowane także w tańszych telewizorach Ultra HD. Konkurują ze sobą dwa standardy: płatny Dolby Vision i bezpłatny HDR10+, między którymi są niewielkie różnice techniczne. HDR10+ to otwarta, wolna od opłat licencyjnych platforma do obsługi metadanych dla techniki High Dynamic Range (HDR), która po raz pierwszy została zaprezentowana podczas zeszłorocznych targów IFA. Dzięki zastosowaniu HDR10+ można uzyskać nasycone, precyzyjnie odwzorowanie kolorów i głębszy kontrast. Oznacza to, że kiedy oglądamy seriale czy filmy, detale danej sceny widzimy w sposób wyrazisty i szczegółowy, co sprawia, że obraz jest bardziej rzeczywisty.

Ponad 25 podmiotów z różnych branż wyraziło duże zainteresowanie wsparciem platformy HDR10+, co wpłynie na popularyzację standardu, w tym Amazon Prime Video, pierwszy dostawca usług przesyłania strumieniowego dostarczający HDR10+, który udostępnił całą bibliotekę Prime Video HDR w technice HDR10+. Warner Bros. Home Entertainment także będzie wspierać to rozwiązanie.

Sztuczna inteligencja i Internet rzeczy Samsunga

Na konferencji prasowej firmy Samsung dużo miejsca poświęcono sztucznej inteligencji i Internetowi rzeczy IoT (SmartThings) w zastosowaniach domowych, w których telewizor smart pełni funkcję centrum obsługi domowych urządzeń. Bixby to platforma wirtualnego asystenta, umożliwiająca łatwiejszą interakcję między telewizorem a jego użytkownikami. Jest to powrót do głosowej obsługi telewizora, ale znacznie udoskonalonej. Można będzie na przykład poprosić Bixby o przełączenie telewizora na określony kanał lub o odtworzenie wybranego utworu, ale także o znalezienie filmów nagrodzonych „Oscarem”. Poza tym Bixby może przekazać aktualności lub informacje o pogodzie, sterować urządzeniami IoT w całym domu lub pokazać najnowsze zdjęcia użytkownika.

Sztuczna inteligencja i Internet rzeczy Samsunga 2

85-calowy telewizor QLED Xess X6 marki TCL z systemem Android TV zapewnia obraz najlepszej jakości między innymi dzięki kropkom kwantowym.

Łatwa konfiguracja telewizora

Telewizory Samsung Smart TV w 2018 r. zyskają nowe funkcje smart. W aplikacji SmartThings na smartfonie użytkownik otrzymuje wszystko, co jest potrzebne, aby szybko i płynnie przejść przez proces konfiguracji i zacząć w pełni korzystać z nowego telewizora. Kilka kliknięć w aplikacji mobilnej SmartThings wystarczy, aby rozpoznać sieć Wi-Fi, dekodery STB, ulubione aplikacje i informacje o koncie Samsung.

Treści oferowane przez popularne platformy VoD najlepiej ogląda się na dużym ekranie telewizora, ale zdarza się, że ulubione seriale, wyświetlane na urządzeniu mobilnym, umilają drogę do pracy. Teraz, dzięki SmartThings, jeśli użytkownik będzie zalogowany do aplikacji wideo na urządzeniu przenośnym, telewizor połączy się z tym samym kontem automatycznie. Tym samym nie ma już potrzeby ponownego wprowadzania danych. Co więcej, użytkownik sam wybierze, które aplikacje będą łączyć się w ten sposób z telewizorem. Pojawi się także Universal Guide – zaawansowany przewodnik po programach, który automatycznie poleca programy telewizyjne i treści zgodnie z preferencjami użytkownika.

Łatwa konfiguracja telewizora 2

Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudził prototyp 65-calowego zwijanego wyświetlacza OLED marki LG Display.

Komunikacja z domowymi urządzeniami

Nowe telewizory Samsung Smart TV będą miały pulpit SmartThings. Dzięki temu staną się nie tylko sercem salonu, ale – za sprawą Internetu rzeczy (IoT) – także całego domu. Na ekranie telewizora można będzie podejrzeć, co jest w lodówce, sterować oświetleniem, ustawić termostat i zrobić wiele więcej.

Na przykład lodówki z wyświetlaczem Family Hub są wyposażone także w funkcję Bixby, która zapewnia telewizorom większy dostęp do aplikacji. Lodówka Family Hub umożliwia komunikację między członkami rodziny, oferując opcję udostępniania kalendarzy, zdjęć i notatek. Dzięki asystentowi Bixby lodówka Family Hub może również rozpoznawać pytania użytkowników i udzielać informacji. W odpowiedzi na pytanie „Dzień dobry, Bixby, co nowego?” aplikacja odczyta wiadomości, prognozę pogody i aktualne notatki z kalendarza. Asystent Bixby będzie w stanie rozpoznawać indywidualne głosy członków rodziny i przekazywać spersonalizowane informacje. Wbudowane w drzwi urządzenia trzy aparaty robią zdjęcie wnętrza lodówki przy każdym jej zamknięciu. Użytkownicy mogą dzięki temu w prosty sposób sprawdzić, co znajduje się w lodówce i uniknąć kupowania tych samych produktów dwa razy.

Moda na soundbary

Targi pokazały, że popularność soundbarów nie słabnie, a wręcz przeciwnie – wciąż pojawiają się nowe, dobrze wyposażone i świetnie brzmiące modele. Swój najnowszy model – NW700 Sound+ zaprezentowała firma Samsung. Urządzenie wyróżnia się smukłym, eleganckim wzornictwem. Zostało wyposażone w nowy sposób montażu naściennego, a przede wszystkim w innowacyjne rozwiązania. Do takich z pewnością można zaliczyć funkcję Samsung Distortion Cancelling, która pozwala na wyeliminowanie zakłóceń mających wpływ na jakość przetwarzanego sygnału audio. Urządzenie obsługuje trzy tryby przetwarzania dźwięku: standardowy, przestrzenny oraz Smart Mode, który automatycznie dostosowuje głośność i przestrzenność dźwięku do odtwarzanego materiału audio. Soundbar NW700 Sound+ może współpracować z głośnikami SWA-9000S, co pozwala na stworzenie kompaktowego systemu kina domowego. Na targach pojawiły się też nowe modele kompatybilne z systemem dźwięku Dolby Atmos, m.in. soundbar SK10Y firmy LG. Autorski system Ambeo, tym razem w soundbarze, prezentowała firma Sennheiser.

Moda na soundbary 2

Na targach CES pojawiło się kilka modeli słuchawek dokanałowych całkowicie bezprzewodowych. Tego typu konstrukcje prezentowały m.in. firmy Monster i Samsung.

Moda na soundbary 3

Słuchawkowe szaleństwo

Na CES nie zabrakło nowości słuchawkowych. Kalifornijski producent słuchawek – firma MEE Audio – zaprezentował na targach CES czwartą już generację nausznego modelu z serii Matrix. Model ten obsługuje kodek aptX i wyposażony został w korekcję dźwięku CinemaEAR, co ma zapewnić bardzo dobrej jakości dźwięk nie tylko podczas odtwarzania muzyki, ale również dźwięku z gier, filmów i programów telewizyjnych. Na uwagę w najnowszym modelu z linii Matrix zasługuje również wbudowana bateria, która zapewnia nawet do 30 godz. bezprzewodowej pracy urządzenia. MEE Audio to także producent zaawansowanych technicznie słuchawek dokanałowych z odłączanym przewodem słuchawkowym. Do jednego ze swoich najlepszych modeli tego typu – M6 Pro firma opracowała adapter Bluetooth, który zamieni wspomniane słuchawki w bezprzewodowe.

W kategorii słuchawek wyróżnienie „CES 2018 Innovation Awards” otrzymał sportowy model Gear IconX Samsunga. Został on doceniony również w kategorii „Fitness, Sports and Biotech”. Model ten jest całkowicie pozbawiony przewodów, nawet tych krótkich, łączących przetworniki lewego i prawego kanału. Jest kompatybilny z modułem Bluetooth w wersji 4.2 i wyposażony w 4 GB pamięci wewnętrznej. Model IconX obsługuje funkcję Running Coach. Przekazuje ona aktualne informacje głosowe o stanie ćwiczeń – w czasie rzeczywistym i bez telefonu. Zintegrowana bateria pozwala nawet na 7 godzin odtwarzania muzyki.

Słuchawki o podobnej konstrukcji prezentowała firma Monster. Mowa tutaj o modelach z serii Air- Links. Są one odporne na pot i wodę. Wyposażone zostały w sterowanie głosowe i etui umożliwiające ładowanie baterii zintegrowanej ze słuchawkami (rozwiązanie to stosuje również Samsung w modelu Gear IconX). Pełne naładowanie powinno wystarczyć na ok. 16 godz. pracy słuchawek. Słuchawki dostępne są w dwóch wersjach – AirLinks iSport i AirLinks Elements. Zwłaszcza ten ostatni model przykuwa uwagę nie tylko swoją funkcjonalnością, ale przede wszystkim wzornictwem inspirowanym diamentami.

Producent audiofilskich słuchawek i odtwarzaczy osobistych – firma HiFiMan – na targach zaprezentował dwie nauszne planarne nowości. Pierwszą był budżetowy model Sundara, który ma wypełnić lukę między dwoma innymi modelami HiFiMana – HE-400i oraz HE-560. Druga nowość to Susvara. Membrana zastosowana w tym modelu jest jeszcze lepsza niż ta, z której skorzystano przy budowie wielokrotnie nagradzanego modelu HE-1000. Unikalny system metalowych maskownic, cewka o grubości nieprzekraczającej 1 mikrometra i solidny pałąk wykonany ze stopu rzadkich i lekkich metali to tylko niektóre cechy czyniące model Susvara wyjątkowym.

Najnowsze słuchawki z systemem aktywnej redukcji hałasu pokazała firma B&O Play. Były to dwa modele nauszne: H8i oraz H9i. Zostały one wyposażone w specjalne czujniki, które wyłączają odtwarzanie dźwięku po zdjęciu słuchawek. Modele H8i i H9i można sparować bezprzewodowo z dwoma urządzeniami jednocześnie. Model H8i może pracować bezprzewodowo nawet do 30 godzin, z kolei bateria modelu H9i umożliwia ok. 18 godzin pracy na jednym naładowaniu. Model H9i wyposażony został dodatkowo w specjalny port basowy, poprawiający brzmienie najniższych częstotliwości pasma akustycznego.

Słuchawkowe szaleństwo 2

Firma Samsung rozwija linię urządzeń Sound+. Na CES zaprezentowała m.in. kompaktowy model NW700.

Głośniki bezprzewodowe i radioodbiorniki

Kompaktowy sprzęt audio staje się coraz popularniejszy. Nie bez powodu w sprzedaży wciąż pojawiają się nowe głośniki przenośne obsługujące standard Bluetooth. Producenci tego typu urządzeń nie przestają nas jednak zadziwiać. Nietypowe rozwiązanie w tej kategorii produktowej zaprezentowała firma Samsung. Nosi ono nazwę S-Ray. Kryją się pod nią 3 nowe modele głośników – kompaktowy Mini, nieco większy Handy i największy Neck Bend. Co takiego niezwykłego mają w sobie te urządzenia? Chodzi o kierunkowe odtwarzanie dźwięku – wyłącznie w stronę odbiorcy. Rozwiązanie to ma umożliwić słuchanie muzyki z głośników w przestrzeni publicznej bez przeszkadzania osobom postronnym. Głośniki te mogą więc być ciekawą alternatywą dla słuchawek. Model Mini można np. przypiąć do ubrania, a Neck Bend założyć na szyję. Problem może jednak stanowić skuteczność izolacji wytwarzanego dźwięku. Z pewnością nie jest ona tak dobra jak w słuchawkach dokanałowych czy nausznych zamkniętych, gdzie odtwarzany dźwięk praktycznie nie wydostaje się „na zewnątrz” i nie jest słyszalny nawet dla osób będących tuż obok użytkownika. Czas pokaże, jak tego rodzaju głośniki przyjmą się na rynku audio.

Przykładem innowacyjnych modeli, jakie można było zobaczyć podczas targów CES, były m.in. głośniki firmy LG z serii PK. Obsługują one technikę opracowaną przez firmę Meridian, co umożliwia uzyskanie dobrej jakości brzmienia mimo wykorzystania przetworników o niewielkich rozmiarach. Innowacyjną linię radioodbiorników prezentowała firma Ruark Audio. Na targach można było zobaczyć przekrój oferty tego brytyjskiego producenta – od kompaktowych radioodbiorników R1 po zaawansowany i rozbudowany model R7, który od niedawna dostępny jest w nowej wersji – odświeżonej zarówno jeśli chodzi o wzornictwo, jaki i parametry techniczne.

Głośniki bezprzewodowe i radioodbiorniki 2

Seria Persona firmy Paradigm dostępna jest obecnie aż w 20 różnych wersjach kolorystycznych obudowy.

Multiroom audio

Rozwój „inteligentnych” rozwiązań do zastosowań domowych obejmuje również systemy multiroom audio. Podczas targów CES 2018 nie brakowało i tego typu rozwiązań. W kategorii „High Performance Home Audio-Video” wyróżniony został 5.1-kanałowy Heos AVR, czyli amplituner kina domowego dopasowany pod względem wzornictwa i funkcjonalności do urządzeń należących do serii Heos by Denon, w skład której wchodzą urządzenia do bezprzewodowego systemu multiroom audio. Urządzenie jest proste w obsłudze i elastyczne w konfiguracji. Aplikacja mobilna Heos prowadzi użytkownika przez cały proces instalacji i konfiguracji tak, aby w kilku kliknięciach mógł on zintegrować model Heos AVR z domowym systemem muzycznym i cieszyć się niezawodnym systemem multiroom oraz dźwiękiem surround.

Na targach można było zaobserwować rosnącą popularność tzw. asystentów sterowania głosowego. Na tym polu powstało wiele autorskich rozwiązań wykorzystywanych w sprzęcie różnych producentów, np. Apple (Siri), Google (Google Now), Amazon (Alexa), Samsung (Bixby), Fibaro (LiLi).

CES w stereo

Podczas wystawy nie brakowało sprzętu do systemów stereo. Brytyjski producent hi-endowego sprzętu audio – firma Arcam – demonstrował możliwości swoich najnowszych komponentów – odtwarzacza CDS50 oraz stereofonicznych wzmacniaczy zintegrowanych SA10 i SA20 – wchodzących w skład najnowszej serii HDA. Model CDS50 pozwala nie tylko na odtwarzanie płyt CD i SACD, ale również na strumieniowanie muzyki z Internetu. Wzmacniacz SA10 to następca modelu FMJ A19. Pracuje w klasie A/B i oferuje 50 W mocy na kanał. Z kolei model SA20 powstał jako następca wzmacniacza FMJ A19. Pracuje w klasie G i dostarcza 80 W mocy na kanał. Dla Arcama to nie tylko zmiana techniczna, ale też – po wielu latach – zmiana designu urządzeń.

Na CES 2018 obecna była również firma Paradigm. Podczas imprezy można było zobaczyć szerokie spektrum modeli tego producenta, m.in. kolumny z serii Persona, Prestige oraz najnowszą edycję kolumn z serii Monitor. Modele należące do linii Persona dostępne są w 14 nowych kolorach obudowy. Na ekspozycji Paradigma nie zabrakło też najnowszej serii głośników naściennych z serii Decor. Konstrukcje do niej należące wykonywane są na zamówienie klienta. Można je perfekcyjnie dopasować do wymiarów telewizora zawieszonego na ścianie.

Firma Technics zaprezentowała nowe modele gramofonów SP-10R i SL-1000R, co tylko potwierdza, że popularność płyt winylowych nie słabnie. Zresztą świadczą o tym opublikowane niedawno wyniki sprzedaży tych nośników audio w Stanach Zjednoczonych.

CES w stereo 2

Hi-endowy planarny model Susvara wykorzystuje wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, które pozwalają uzyskać wyjątkowe brzmienie połączone z komfortem użytkowania.

Wyjątkowe okablowanie

Swoje „5 minut” na CES miało również innowacyjne okablowanie. Takim z pewnością jest to z oferty firmy Fibbr. Na tegorocznej edycji producent zaprezentował absolutną nowość – optyczne kable HDMI przystosowane do transmisji sygnału wideo 8K. Umożliwiają one transmisję o przepływności do 56 Gbit/s. Dla porównania klasyczne kable HDMI zgodne ze standardem HDMI zapewniają przepływność do 48 Gbit/s. Jest jeszcze inna zaleta optycznych kabli HDMI. Jest to możliwość bezpośredniej transmisji danych na duże odległości – nawet do 50 m. Okablowanie Fibbr wykorzystuje technikę BendRobust, która pozwala na wygięcie przewodu nawet o 180°, co gwarantuje elastyczność i wytrzymałość nawet w ekstremalnych warunkach, a do tego nieprzerwaną transmisję sygnału.

Samochody przyszłości na CES

Coraz popularniejszym trendem staje się szeroko pojęta elektromobilność – pojazdy hybrydowe, elektryczne i autonomiczne. Podczas imprezy można było zobaczyć m.in. autonomiczny model Nissan LEAF, który otrzymał w tym roku nagrodę „Best of Innovations” targów CES 2018.

Nową platformę DRVLINE, opracowaną głównie z myślą o pojazdach autonomicznych, zaprezentował Samsung. Rozwiązania w niej wykorzystywane pozwalają branży motoryzacyjnej na projektowanie pojazdów zintegrowanych z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi, a także na tworzenie „fundamentów” dla flot przyszłości. Platforma DRVLINE została zaprojektowana tak, aby dostawcy mogli współpracować, oprogramowanie można było dostosowywać lub ulepszać, a poszczególne elementy i rozwiązania techniczne dodawać lub usuwać zgodnie z potrzebami. Platforma wykorzystuje system kamer przednich ADAS, który został opracowany przez Samsunga i Harmana. Jest on zaprojektowany z myślą o wprowadzanych standardach programu oceny nowych samochodów (NCAP). Należą do nich ostrzeganie o opuszczaniu pasa ruchu, o niebezpieczeństwie kolizji, wykrywanie pieszych i automatyczne hamowanie awaryjne.

Sporo działo się też w temacie współpracy samochodowych systemów audio-wideo z urządzeniami mobilnymi. Pojawiło się kilka nowych urządzeń pozwalających na bezprzewodowe korzystanie z dobrodziejstw Android Auto, a więc bez konieczności kablowego podłączania smartfona do radioodtwarzacza samochodowego. Modele z tą funkcją wprowadza do swojej oferty m.in. firma Pioneer.

Samochody przyszłości na CES 2

Trzy serie smartfonów marki Alcatel pozwolą na dopasowanie sprzętu dla każdego użytkownika.

Z HDR i kropką kwantową – monitory

Targi Consumer Electronics Show to rokrocznie okazja do zaprezentowania również nowinek ze świata IT. Pokazują one, jakie trendy będą rządzić branżą w danym roku.

Choć w telewizorach HDR jest już praktycznie standardem, to w monitorach komputerowych dopiero zaczyna się on pojawiać, co jest m.in. zasługą organizacji VESA, która ustandaryzowała wyświetlanie HDR w monitorach. Przykładem tego jest zaprezentowany przez firmę Nvidia Big Format Gaming Display (BFGD) o przekątnej 65 cali. Wyświetlacz wykorzystuje kropki kwantowe, a jego częstotliwość odświeżania to 120 Hz, nie zabrakło także G-Sync i funkcji HDR. Może więc stanowić ciekawą alternatywę dla telewizorów. Na stoisku Samsunga spragnieni innowacji mogli znaleźć monitor QLED CJ791 o proporcji 21:9. Jego rozdzielczość to 3440 × 1440 pikseli i wyposażono go w port Thunderbolt, co pozwala m.in. na podłączenie do niego np. laptopa i zasilanie go jednym przewodem. Duża przestrzeń robocza jest z kolei atutem podczas pracy np. z arkuszem kalkulacyjnym.

Ciekawostką jest również monitor Asus ProArt PQ22UC. Producent zastosował w nim matrycę typu OLED o przekątnej 21,6 cala. Rozdzielczość to 4K, a format 16:10, sprzęt obsługuje również standard HDR.

Z HDR i kropką kwantową – monitory 2

Potencjał serwerów NAS jest coraz częściej wykorzystywany w usługach Internetu rzeczy.

Przechowywanie i zabezpieczenie danych

Jedną z innowacji na stoisku firmy QNAP był serwer TS-328. Jest to urządzenie dosyć nietypowe, ponieważ wyposażono je w trzy zatoki na dyski twarde, dzięki czemu wystarczy mniejsza liczba dysków do utworzenia macierzy RAID 5. Oprócz tego radzi on sobie np. z transkodowaniem i odtwarzaniem wideo w 4K. Firma powiększyła również ofertę mniej zawansowanych serwerów o serie TS-x28A i TS-x53Be. Ta ostatnia została wyposażona w dwa wyjścia HDMI z możliwością przesyłania obrazu 4K oraz w gniazdo PCIe, pozwalające instalować dodatkowe karty rozszerzeń. Dla bardziej wymagających użytkowników zaprezentowano serię TVS-x73e, w której serwery wyposażone są w procesory APU AMD RX-421BD, mające 4, 6 lub 8 rdzeni.

QNAP prezentował również niedawno wprowadzone do oferty serwery NAS TS-1277 z procesorami Ryzen 7 1700. Ich duża moc obliczeniowa może być wykorzystana do przetwarzania danych w uczeniu maszynowym, dlatego też QNAP zaprezentował zestaw narzędzi QuAI. Są one przeznaczone dla programistów SI i pozwalają na szybkie tworzenie, ćwiczenie i optymalizowanie modeli działających na QNAP NAS oraz wykorzystanie potencjału urządzeń w uczeniu maszynowym i specjalistycznych zastosowaniach, np. w usługach bazujących na modelach takich jak rozpoznawanie grafiki.

Ciekawostką wśród zaprezentowanych przez QNAP urządzeń był również AfoBot, czyli robot asystent. Został on wyposażony w funkcje rozpoznawania mowy i twarzy oraz reagowania na nie. Przeznaczeniem sprzętu jest opieka nad osobami starszymi lub po prostu rozrywka. Wysokość AfoBota to ok. 27 cm, a jego masa 1,7 kg. Wyposażono go w 32 GB pamięci oraz Wi-Fi i Bluetooth. Może być kontrolowany głosowo oraz obsługuje połączenia wideo z jednym lub nawet czterema rozmówcami. Inne przydatne funkcje to budzik, stacja pogodowa, automatyczne rejestrowanie zdjęć oraz możliwość zdalnego s terowania głosem przez aplikację AfoTalk na pilocie. Użytkownik może też jednym poleceniem zainicjować odtwarzanie muzyki, wideo lub uruchomić radio.

– AfoBot został zaprojektowany z myślą o domach, jako przyjazne dla użytkownika rozwiązanie usuwające „technologiczną barierę”, jaką może stanowić klawiatura. Obsługuje mowę i oferuje bardzo realny system interakcji – dzięki temu może łatwo stać się częścią rodziny, ułatwić nam życie i pomóc na wiele sposobów – wyjaśnił Aaron Lee, vice president of consumer solution business division w QNAP.

Swoje nowe produkty zaprezentowało na targach również WD. Ciekawostką był przenośny dysk WD My Passport Wireless SSD z możliwością kopiowania zawartości kart pamięci. Pod marką SanDisk zaprezentowano również niewielki pendrive o pojemności 1 TB wyposażony w złącze USB-C oraz wzmocniony przenośny dysk Extreme Portable SSD.

Panoramiczne ekrany i wbudowane czytniki – smartfony

Tegoroczne targi nie obfitowały w dużo smartfonowych premier. Jedną z nich było powiększenie linii Xperia o modele Xperia XA2, XA2 Ultra i budżetową Xperię L2. Jedną z bardziej elektryzujących nowości był smartfon zaprezentowany przez markę chińską markę Vivo. Urządzenie wyposażono w praktycznie bezramkowy ekran OLED, na którym umieszczono czytnik linii papilarnych. Dzięki temu nie zabiera on miejsca na froncie urządzenia i nie musi być umieszczany na jego tyle. Rozwiązanie to wymaga zastosowania podświetlenia, dlatego też nie może być stosowane na ekranach LCD. Możemy się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości wykorzystanie tego typu czytników będzie coraz popularniejsze. Alcatel w tegorocznych nowościach postawił na panoramiczne wyświetlacze o proporcji 18:9, co w polaczeniu z niewielkimi ramkami sprawia, że wypełniają one możliwie dużą część frontu smartfona. Producent zaprezentował trzy serie: 5, 3 oraz 1. W serii 5 znajdziemy bardziej zaawansowane funkcje, jak np. możliwość odblokowania smartfona twarzą. Seria 3 zostanie wyposażona m.in. w podwójne aparaty, a seria 1 to urządzenia budżetowe z dużymi wyświetlaczami. Przedziały cenowe poszczególnych linii produktowych to odpowiednio 300, 200 i 100 dolarów. Alcatel zaprezentował więc kompletną ofertę skrojoną pod niemal każdego użytkownika.

Panoramiczne ekrany i wbudowane czytniki – smartfony 2

Samsung użytkownikom proponuje monitory seri CJ791 z kropkami kwantowymi.

2018-02-06

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2018 InfoMarket