Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

Którą wybrać - wolnostojącą czy do zabudowy?

Którą wybrać

Klasyczny podział biegnie między modelami do zabudowy a wolnostojącymi, choć warto wiedzieć, że część modeli wolnostojących możemy zabudować za pomocą ramki do zabudowy.

Coraz częściej kuchenka mikrofalowa stanowi moduł piekarnika i znakomicie znacznie zwiększa jego możliwości. Oczywiście, z perspektywy sprzedawcy najistotniejsze jest, aby dowiedzieć się, czego tak naprawdę szuka konsument.

Kuchenki wolnostojące czy do zabudowy?

Wybór modelu wolnostojącego lub do zabudowy zależy od preferencji klienta. Zarówno jedna, jak i druga grupa charakteryzuje się podobnymi rozwiązaniami C funkcjonalno-technicznymi, chociaż różnicę zauważymy w cenie. Modele do zabudowy będą droższe niż te wolnostojące. Zdecydowana większość modeli dostępnych na rynku to właśnie modele wolnostojące, choć ta tendencja powoli się wyrównuje. Ich cechą charakterystyczną jest budowa – jedna bryła w kształcie prostopadłościanu. Taki model można swobodnie ustawić na blacie w kuchni – warunkiem jest proste podłoże i bliskość gniazdka, gdyż kuchenka do pracy potrzebuje podłączenia do sieci elektrycznej. W zależności od pojemności kuchenki wolnostojące różnią się wielkością. Im większa pojemność, t ym większe będą jej gabaryty. Nieco mniejszą grupę stanowią kuchenki mikrofalowe, które możemy zabudować.

Rodzaj zabudowy

Rodzaj zabudowy

Istnieje kilka sposobów ich zabudowywania. Najprostszy to zabudowa za pomocą ramki. Warto jednak zaznaczyć, że ten sposób możemy wykorzystać do niektórych modeli kuchenek wolnostojących, do których jest ona dołączona albo można ją dokupić. Umożliwia to wstawienie kuchenki do szafki i jej zabudowanie. Kuchenkę można również zabudować za pomocą maskownicy – wówczas urządzenie jest całkowicie zasłonięte przez panel maskujący. Ostatnia grupa to modele przystosowane w pełni do zabudowania w meble kuchenne. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wyglądem przypominają małe piekarniki. Podział ze względu na możliwość zabudowy bądź jej braku jest oczywiście tym najprostszym. Jednak patrząc na poszczególne parametry kuchenek mikrofalowych, swobodnie możemy podzielić je na wiele innych grup. Warto jednak przytoczyć jeszcze jeden podział, który obok sposobu instalacji jest również ważny z punktu widzenia konsumenta, czyli ze względu na sposób sterowania.

Sterowanie – mechanicznie czy „inteligentnie”?

Sterowanie

Ważnym czynnikiem, który różnicuje dostępne na rynku kuchenki mikrofalowe, jest sposób ich obsługi, a dokładnie sposób sterowania. Ten wpływa głównie na wygodę użytkowania. Jeśli konsument szuka urządzenia, które pomoże mu w doborze odpowiedniej temperatury, mocy warto polecić mu kuchenkę ze sterowaniem „inteligentnym”. Tym, którzy lubią mieć nad wszystkim kontrolę i nie szukają skomplikowanych rozwiązań, z pewnością warto polecić tradycyjną mikrofalówkę ze sterowaniem mechanicznym. Wyróżniamy trzy rodzaje kuchenek ze względu na sposób sterowania.

  • Kuchenki ze sterowaniem mechanicznym – do tej grupy należą modele, w których za pomocą pokrętła użytkownik ustawia moc i czas grzania. Są to z reguły bardzo proste urządzenia, w których użytkownik ma mniej możliwości.
  • Kuchenki ze sterowaniem elektronicznym – modele ze sterowaniem elektronicznym są bardziej zaawansowane i dają użytkownikowi więcej możliwości. Na panelu umieszczonym na froncie kuchenki znajdują się przyciski, zegar, a w niektórych modelach wyświetlacz LCD. Użytkownik zaznacza rodzaj potrawy (np. ryba lub warzywa), wpisuje wagę i wybiera opcję (podgrzanie lub rozmrażanie), a mikrofalówka s ama dobiera moc i c zas pracy.
  • Kuchenki ze sterowaniem „inteligentnym” (z automatyką wagową) – są to modele najbardziej zaawansowane. Dzięki specjalnym czujnikom urządzenie samo ustala wagę potrawy i automatycznie dobiera odpowiedni program. System ten ogranicza rolę użytkownika jedynie do włożenia potrawy do mikrofalówki i wyboru programu (gotowanie, podgrzewanie lub rozmrażanie).

Inne wyróżniki

Ostatnim z trzech podstawowych podziałów jest sposób otwierania kuchenki. Tu producenci proponują dwa rozwiązania: kuchenka otwierana tradycyjnie, czyli drzwiczki otwierające się do boku, lub kuchenka otwierana do dołu (przypominająca piekarnik).

Inne wyróżniki 2
Inne wyróżniki 3
2018-01-22

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2018 InfoMarket