Strona domowa / / Artykuły / Streaming Bluetooth

Streaming Bluetooth

Streaming Bluetooth

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, w tym radioodbiorników wyposażanych w moduł Bluetooth, który pozwala na bezprzewodowe odtwarzanie muzyki, m.in. ze smartfona, na głośnikach radioodbiornika. Takie rozwiązanie sprawia, że użytkownik cały czas może mieć smartfon przy sobie. Ograniczeniem jest jednak zasięg transmisji bezprzewodowej, który zależy m.in. od wersji standardu Bluetooth i od tego, czy między urządzeniem źródłowym a urządzeniem odtwarzającym sygnał audio nie znajdują się jakieś przeszkody (np. ściany, stropy itp.). Zasięg standardu Bluetooth do pojawienia się wersji 4.0 wynosił ok. 10 m (w otwartej przestrzeni). Od wersji 4.0 realny zasięg działania zwiększony został do 100 m. Nowsze urządzenia mogą obsługiwać dodatkowo kodek aptX, k tóry może zapewnić jakość dźwięku porównywalną z tą znaną z płyt CD.

Niektóre urządzenia kompatybilne ze standardem Bluetooth mogą być wykorzystywane jako zestaw głośnomówiący. Są wówczas wyposażone dodatkowo w mikrofon, który stosowany jest podczas połączenia do zbierania sygnału audio w zastępstwie mikrofonu wbudowanego w smartfon. Umożliwia to wygodne prowadzenie rozmów telefonicznych. Użytkownik może swobodnie poruszać się w pobliżu głośnika bez konieczności trzymania słuchawki tuż przy uchu.

W urządzeniu obsługującym standard Bluetooth dostępna może być również funkcja NFC (Near Field Communication). Zapewnia ona wygodne i szybkie nawiązywanie połączenia bezprzewodowego między dwoma urządzeniami ją obsługującymi.

2018-01-12
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket