Strona domowa / / Artykuły / Radio analogowe

Radio analogowe i cyfrowe

Radio analogowe

Dużą popularnością cieszą się radioodbiorniki budowlane. Tak jak ich klasyczne odpowiedniki pozwalają na odtwarzanie stacji radiowych nadawanych analogowo z modulacją FM (w paśmie 87,5 – 108 MHz) i modulacją AM (pasmo 522 – 1710 kHz). Na rynku nie brakuje również modeli hybrydowych – umożliwiających odbiór programów radiowych nadawanych nie tylko analogowo, ale także cyfrowo w DAB+ (pasmo 174 – 230 MHz). Nie da się ukryć, że spośród wymienionych najpopularniejszym standardem w Polsce jest obecnie radiofonia FM. Niestety, możliwość rozwoju radia FM jest ograniczona ze względu na brak dostępnego pasma częstotliwości. Dotyczy to nie tylko naszego kraju, ale też wszystkich rozwiniętych rynków europejskich. Regularnie wzrasta też poziom zakłóceń sygnału analogowego, a tym samym pogarsza się jakość dźwięku. Między innymi z tego powodu, a także z powodu słabej dostępności, niewielu słuchaczy ma już analogowe radio AM. Wykorzystanie cyfrowej radiofonii wydaje się zatem wręcz koniecznością.

W ogólnokrajowym multipleksie DAB+ można słuchać 8 programów radiowych Polskiego Radia. Są to: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Rytm i Radio Poland. Cztery z nich – Jedynka, Dwójka, Trójka i Polskie Radio 24 nadają zarówno analogowo (w paśmie FM), jak i cyfrowo (w DAB+). Oprócz tego dostępnych jest wiele regionalnych programów radiowych, z których większość nadaje zarówno cyfrowo, jak i analogowo. Obecnie sygnał cyfrowy obejmuje zasięgiem 17 dużych miast w Polsce i pobliskie im tereny, co pozwala dotrzeć do ponad 50 proc. ludności kraju.

Do 2020 r. zasięgiem DAB+ planowano pokryć 95,5 proc. powierzchni Polski, co sprawiłoby, że dostęp do cyfrowej radiofonii naziemnej miałoby 99,5 proc. ludności naszego kraju. Niestety, realizacja tych planów na chwilę obecną została zahamowana. W 2016 r. podęto decyzję o wstrzymaniu procesu wdrażania standardu DAB+. Dotychczasowe umowy z operatorami nadajników wciąż są obowiązujące, a więc na terenach, na których obecnie można słuchać cyfrowego radia w standardzie DAB+, nic nie powinno się zmienić. Jakie będą faktyczne losy rozwoju DAB+ w Polsce? Na to pytanie trudno w tej chwili jednoznacznie odpowiedzieć.

2018-01-12
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket