Strona domowa / / Artykuły / Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne – oprawy LED

Oświetlenie ogólne

W warsztatach popularne są oprawy z lampami liniowymi LED, zastępujące tradycyjne świetlówki liniowe T8, w których stosuje się różnego rodzaju diody LED: SMD, Power LED MCOB, montowane na płytkach drukowanych. Płytka w zależności od długości, może zawierać od ponad 100 do 350 LED SMD. Zaletą „świetlówek LED” jest możliwość kierowania strumienia w określonym kierunku w kącie 120°. Pobór mocy jest zmniejszony o ok. 60 proc. w porównaniu z tradycyjną świetlówką. „Świetlówki LED” w porównaniu ze świetlówkami wyładowczymi mają szereg zalet:

  • oszczędzają energię;
  • nie występuje w nich tętnienie światła, które uniemożliwiało zastosowanie tradycyjnych świetlówek w oświetleniu hal z obrabiarkami z wirującymi elementami;
  • można dobrać optymalną temperaturę barwową;
  • uzyskanie maksymalnego strumienia świetlnego w ciągu sekundy po zapłonie;
  • obudowy są odporne na uszkodzenia mechaniczne;
  • nie trzeba stosować specjalnych odbłyśników, aby ukierunkować światło;
  • nie wymagają dławików i zapłonników;
  • nie zawierają rtęci.

UWAGA! W pomieszczeniach zalecane wartości natężenia światła sztucznego są następujące: magazyn – 125–300 lx, mieszkanie – 200 lx, biuro – 400–500 lx, sklep – 500–1000 lx, studio – 2000 lx.

Na obudowy i klosze są stosowane różne tworzywa sztuczne: polimetakrylan metylu PMMA (klosz), poliwęglan (klosz), aluminium (obudowa). Poliwęglan utwardzony promieniowaniem UV jest odporny na mechaniczne oddziaływanie, nie stłucze się jak świetlówka, zachowuje kolor i parametry mechaniczne przez długie lata. Odporny jest również na upadki z małych wysokości. Klosz może mieć różną przezroczystość: transparentny, frost (mrożony), matowy. Barwa światła uzyskana przy pomocy kloszy może być ciepła biała, dzienna biała, chłodna biała.

W porównaniu z klasycznymi świetlówkami liniowymi modele LED-owe mają inną konstrukcję rozpraszania światła. Klasyczna świetlówka emituje światło dookólnie w całą przestrzeń. Aby wykorzystać światło, które niepotrzebnie oświetlałoby sufit, stosuje się specjalne odbłyśniki o określonej skuteczności odbicia światła, zależnej od ich k ształtu, materiału i oprawy. W rezultacie otrzymuje się skuteczność świetlną z rastrem parabolicznym 60–70 proc., a w wypadku opraw z kloszem mlecznym do 60 proc. Zaletą LED jest konstruowanie opraw tak, aby cały strumień był zawarty w określonym k ącie, c o n ie p owoduje s trat wynikających z przetwarzania strumienia i jest jednym z czynników oszczędności energii.

UWAGA! Wentylatory i maszyny z częściami ruchomymi (obrabiarki przemysłowe) w fabrykach oświetlane lampami wyładowczymi mogą generować efekt stroboskopowy. Wtedy elementy ruchome wydają się pozostawać w bezruchu lub obracać wolniej, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Może nawet wydawać się, że obracają się w przeciwną stronę, co jest bardzo niebezpieczne dla operatora maszyny. Efekt ten eliminuje się, instalując „świetlówki LED”.

Długi okres pracy świetlówki LED ma duże znaczenie w miejscach trudno dostępnych, np. halach magazynowych czy sklepowych, ze względu na brak konieczności częstych wymian. Redukuje to w bardzo dużym stopniu koszty w ymiany świetlówek, k tóre przekraczają kilkakrotnie wartość samych lamp ze względu na konieczność użycia podnośników.

Przy zakupie opraw LED warto zwrócić uwagę na ich sposób mocowania do ściany i sufitu. Oprawy mogą mieć specjalne zatrzaskowe uchwyty mocujące z regulacją w zdłużną ok. 20 m do korygowania położenia lub tzw. zawiesia do mocowania na linkach, stosowane, gdy chcemy powiesić lampę na określonej wysokości, aby najlepiej oświetlić miejsce pracy.

W środowisku o znacznym zapyleniu warto zwrócić uwagę na szczelność obudowy, określoną wskaźnikiem ochrony IP.

2018-01-12
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket