Strona domowa / / Artykuły / Jakość światła

Jakość światła – parametry

Jakość światła

O jakości światła wytwarzanego przez LED decydują:

  • strumień światła,
  • temperatura barwowa,
  • wskaźnik oddawania barw CRI lub Ra,
  • brak migotania,
  • kąt świecenia.

Kiedy były używane żarówki, głównym parametrem była moc pobierana przez nie, która pośrednio określała ilość światła. W dobie lamp LED używa się strumienia świetlnego, który informuje o ilości światła emitowanego przez dane źródło. Jest to wartość mierzalna, podawana w jednostce lumen (lm). Im więcej lumenów, tym więcej światła wytwarza dane źródło.

W przeciwieństwie do żarówek, które emitują pełne spektrum światła, dioda elektroluminescencyjna wysyła światło o określonej barwie, której przypisuje się wartość mierzalną – temperaturę barwową w postaci liczb z zakresu 2700–7200 K. Od barwy światła zależy przeznaczenie lampy – do pracy lub wypoczynku. W oświetleniu warsztatowym stosuje się przede wszystkim światło białe z zakresu 6000–6500 K.

Istotnym parametrem, szczególnie w pracach lakierniczych, ma wskaźnik oddawania barw (CRI) w skali od 1 do 100 – im mniejszy, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia przekłamania barw. W strefie roboczej powinien wynosić 80 lub więcej. Zagwarantuje to odbiór barw zbliżony do oryginalnego, widzianego w świetle dnia. Do prac lakierniczych światło powinno mieć wskaźnik CRI > 90. Ludzkie oko często nie wychwytuje świadomie oznak migotania światła, a jest ono charakterystyczne dla tanich lamp gorszej jakości. Jest to ważny element jakości światła, ponieważ niejednolity strumień światła powoduje podrażnienie i zmęczenie oczu. Przy zasilaniu z sieci 230 V lepszy komfort wzrokowy zapewniają źródła światła, w których zastosowano sterowniki o dużej częstotliwości, gwarantujące możliwie jednolite światło.

UWAGA! Do prac warsztatowych jest wymagane białe światło o temperaturze barwowej między 6000 a 6500 K, k tóre dokładnie oświetla każdy szczegół i nie męczy wzroku.

Kąt świecenia określa, w jakim kącie emitowane jest światło przez źródło światła lub oprawę. Od niego zależy jasność oświetlanego miejsca do pracy. Przyjmuje się, że światło emitowane w kącie 120° jest rozproszone, natomiast w 30° jest skupione i skutecznie oświetla miejsce pracy.

2018-01-12
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket