Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

SAMSUNG

Soundbar HW-MS650

Soundbar

Płaskie telewizory mają mało miejsca na głośniki. Zazwyczaj są to dwa niewielkie głośniki szerokopasmowe małej mocy. Gdy zależy nam na poprawie jakości dźwięku, szczególnie ścieżek dźwiękowych filmów, koncertów, warto zastosować soundbar. Testowaliśmy w redakcji model Samsung HW-MS650.

Trzykanałowy zestaw głośnikowy jest przeznaczony do płaskich ekranów telewizorów. Obudowa ma wymiary 106 × 7,8 × 13 cm. HW-MS650 zawiera 9 głośników – 3 wysokotonowe i 6 średnio-niskotonowych z wzmacniaczami.. Soundbar ma masę ok. 6 kg, co świadczy o solidnej budowie głośników z dużymi magnesami. Moc zestawu wynosi 450 W. Z tyłu w centralnej części obudowy umieszczono gniazda przyłączeniowe i nadajniki oraz odbiorniki łączy Wi-Fi i Bluetooth. Mogą być one wykorzystane do odtwarzania dźwięku z telewizora, a także z urządzeń audio stacjonarnych czy mobilnych typu smartfon lub tablet.

Soundbar HW-MS650 2
Soundbar HW-MS650 3

Przewodowe połączenia są realizowane przy pomocy przewodów HDMI (złącze HDMI Out TV-ARC), optycznego (jest w zestawie) lub jack, którym przesyła się analogowy sygnał audio do wejścia Aux. W użytkowaniu soundbara jest pomocny wyświetlacz funkcji. Mógłby być większy, wyświetlane są tylko cztery znaki, a całe napisy (np. funkcji korektora) są przewijane, co jest niewygodne. Jeżeli nie chcemy korzystać z pilota, można używać przycisków włącznika zasilania, zmiany głośności (+/-) i wyboru źródła, umieszczonych z boku obudowy.

Soundbar HW-MS650 5

Pilot ma taki sam wygląd jak w wypadku telewizora, lecz inne funkcje. Należą do nich wybór charakterystyk korektora graficznego w zależności od rodzaju dźwięków: Standard, Muzyka, Czysty dźwięk, Sport oraz wybór opcji dźwięku przestrzennego, czyli poszerzenie przestrzeni dźwiękowej. Funkcja Smart mode automatycznie optymalizuje efekty dźwiękowe pod kątem wyświetlanych scen. Włączenie funkcji DRC (Dynamic Range Control) powoduje wyciszanie głośnych dźwięków przy odtwarzaniu w standardzie Dolby Digital (przydatne w nocy, aby nie budzić sąsiadów).

Soundbar w czasie testów współpracował z telewizorem Samsung UE55MU7002 i odtwarzaczem Blu-ray Full HD Philips BDP2590B oraz smartfonem LG Bello. Wygodną funkcją w telewizorze jest możliwość wyboru wyjścia audio do współpracy z soundbarem. Można konfigurować łącze bezprzewodowe (np. Bluetooth) i przewodowe (HDMI).

Soundbar HW-MS650 7

Przy pomocy płyty testowej audio Total Test odtwarzano sygnały sinusoidalne audio w celu określenia dolnej częstotliwości odtwarzanej przez głośniki. Słyszalne były częstotliwości od 50 Hz.

W czasie testu odtwarzany był dźwięk z telewizora, z odtwarzacza Blu-ray z płyt BD i CD oraz smartfona. Dźwięk z telewizora, szczególnie przy ścieżkach dźwiękowych filmowych, w momencie przełączenia się na odtwarzanie z soundbara stawał się bardziej przestrzenny, czysty i dynamiczny. W wypadku koncertów czy muzyki znacznie zyskiwał na szczegółach muzycznych przy wykorzystaniu trybu Muzyka. Najlepszą jakość dźwięku uzyskiwano z płyty demonstracyjnej Blu-ray Demo Disc Sept 2015 Dolby Atmos z odtwarzacza płyt Blu-ray. Mimo braku pozostałych głośników np. dźwięk 5.1 Dolby Digital był słyszalny z efektami dźwięku przestrzennego. Jeżeli nie korzystamy z telewizora, warto korzystać z soundbara, dołączając np. odtwarzacz Blu-ray przewodem optycznym, wtedy odtwarzanie płyt Audio CD to dodatkowa zaleta.

Dużą zaletą jest możliwość korzystania z aplikacji multiroom zainstalowanej na smartfonie. Urządzenie komunikuje się wtedy ze smartfonem przez Wi-Fi. Aplikacja szybko znalazła domową sieć Wi-Fi, trzeba było wprowadzić tylko hasło, a przyciski w soundbarze Wi-Fi Setup lub SPKADD służyły do dźwiękowego potwierdzenia nawiązania łączności. Liczne źródła muzyczne, jak serwisy Spotify, Deezer, Qobuz, TIDAL, Napster, JUKE, 7digital, Murfie, and TuneIn radio, umożliwiają wyszukanie odpowiedniej muzyki. Odtwarzana była muzyka ze stacji radiowych i ścieżki dźwiękowe mp3. Duża moc głośników sprawia, że można wykorzystać soundbar do szybkiego stworzenia nastroju, gdy przychodzą goście, i codziennego słuchania muzyki.

Soundbar HW-MS650 9

 

 

Soundbar HW-MS650 10

Podsumowując, Soundbar Samsung HW-MS650 jest urządzeniem bardzo funkcjonalnym z prostą konfiguracją źródeł audio, wyraźnie poprawiającym jakość dźwięku z telewizora. Zwolennicy bardzo niskiego basu powinni dokupić oddzielny subwoofer.

Soundbar HW-MS650 12
Soundbar HW-MS650 13
Soundbar HW-MS650 14
2018-01-05

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2018 InfoMarket