Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

NC+

Dekoder DVB-S UltraBOX+

Dekoder DVB-S

W redakcji testowaliśmy pierwszy odbiornik satelitarny platformy nc+, który umożliwia odbiór kanałów satelitarnych nadawanych w rozdzielczości 4K, ma także nową funkcję multirecordingu.

Wymagania techniki Ultra HD spełnia najnowszy dekoder platformy nc+ UltraBOX+, który jest źródłem sygnału 4K (2160p) z satelity. Uwagę zwracają niewielka obudowa (21 × 24 × 2,5 cm) i brak wyświetlacza. Z przodu są tylko podświetlany włącznik zasilania i przyciski zamiany kanałów (+/-). Brak wyświetlacza jest podyktowany uzyskaniem bardzo niskiego poboru mocy w trybie czuwania (< 0,5 W). Wszystkie informacje są wyświetlane na ekranie telewizora. Potwierdzeniem wykonania rozkazu z pilota jest miganie podświetlanej LED. Dekoder jest wyposażony w zewnętrzny twardy dysk o pojemności 1 TB, dołączany do złącza e-SATA. Dysk stanowi podstawę dekodera, co jest nowatorskim rozwiązaniem. Elegancki pilot na podczerwień, taki sam jak w modelach z serii WiFi box+, z silikonową klawiaturą ma 38 przycisków. Może obsługiwać także telewizor.

Dekoder DVB-S UltraBOX+ 2
Dekoder DVB-S UltraBOX+ 3

Dekoder Ultra Box+ powstał przy współpracy dwóch firm: Technicolor (dawniej Thomson Telecom SA), która zaprojektowała i wykonała dekoder, i polskiej firmy ADB – twórcy oprogramowania. Dekoder wykorzystuje procesor Broadcom BCM7252S, który obsługuje aż 8 tunerów DVB-S/S2 realizujących różne funkcje. Cztery są wykorzystywane do realizacji nowej funkcji multirecordingu, umożliwiającej jednoczesne nagrywanie 3 kanałów TV i oglądanie czwartego z funkcją Time Shift. Pozostałe 4 tunery służą do realizacji funkcji Fast Zapping, umożliwiającej szybkie przełączanie kanałów podczas poruszania się po liście kanałów w górę lub w dół.

Obsługiwane są kodeki MPEG-2 (SD/HD), H.264 (SD/HD), H.265 (SD/HD/UHD). Dekoder Ultra- BOX+ obsługuje instalacje antenowe z konwerterami Single i Twin, jak w dotychczasowych modelach dekoderów. 

Aby korzystać z funkcji multirecordingu, konieczne jest wykorzystanie nowej generacji konwerterów standardu Unicable lub Unicable II. Standard Unicable II umożliwia obsługę do 32 dekoderów DVB-S. Technika Unicable wykorzystuje jeden kabel antenowy do połączenia konwertera z odbiornikiem DVB-S, a w menu konfiguracji konwertera unicable jedna częstotliwość oznacza jeden tuner. Do bezprzewodowej komunikacji służy łącze Wi-Fi w pasmach 2,4 GB i 5 GB. Obsługiwany jest standard dźwięku Dolby Digital Plus. Przy instalacji bardzo pomocne są menu do ustawiania anteny (kontrola poziomu sygnału konwertera Unicable) i poziomu sygnału Wi-Fi do uzyskania maksymalnych poziomów sygnałów.

Dekoder DVB-S UltraBOX+ 5

Z tyłu obudowy znajdują się złącza: HDMI 2.0a (z HDCP 2.2), USB 2.0/3.0, audio optyczne S/PDIF, RJ-45. Czytnik modułów CI znajduje się z boku obudowy. Przy instalacji telewizora należy pamiętać o ustawieniu formatu rozdzielczości obrazu, np. 2160p dla telewizora Ultra HD.

Nowy kanał TV satelitarny z materiałami 4K / Ultra HD Canal+ Now umożliwia na razie oglądanie transmisji na żywo wybranych meczy piłkarskich Ligi Mistrzów. Filmy 4K / Ultra HD będzie można odtwarzać także poprzez łącze internetowe z serwisu nc+ Go TV.

Dekoder DVB-S UltraBOX+ 7
Dekoder DVB-S UltraBOX+ 8
Dekoder DVB-S UltraBOX+ 9

Wygląd menu jest taki sam jak w starszych modelach dekoderów nc+, uzupełniony o funkcje biblioteki VOD i nc+GO TV.

W teście wykorzystano konwerter Unicable marki Sharp B1R8EL600A, co umożliwiło realizację funkcji multirecordingu. Przy pomocy funkcji multircordingu porównano jakość nagrania meczu piłkarskiego ligi angielskiej Manchester United FC – Manchester City FC, nadawanego o tej samej porze na kanałach Canal+ Now w 4K i Canal+ Sport 2 HD. Zdecydowanie obraz 4K jest bardziej szczegółowy, wyrazisty, kolory są nasycone. W zbliżeniach piłkarzy i kibiców na trybunach widać znacznie więcej szczegółów, obraz wydaje się bardziej przestrzenny. Warto dekoder dołączyć do zestawu kina domowego kablem optycznym. Dekoder współpracował z zestawem kina domowego Denon AVR-X1100W. Dźwięk wielokanałowy potęgował emocje. W porównaniu z poprzednimi modelami dekoderów przełączanie kanałów jest bardzo szybkie, podobnie przeszukiwanie listy, co przy dużej liczbie kanałów jest bardzo wygodne. Należy mieć nadzieję, że na kanale Canal+ Now pojawią się szybko filmy 4K, co dla posiadaczy telewizorów obsługujących ten standard będzie najlepszym argumentem do zakupu dekodera UltraBOX+.

Dekoder DVB-S UltraBOX+ 11
Dekoder DVB-S UltraBOX+ 12
2018-01-05

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2018 InfoMarket