Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

WEBBER

Air Purifier AP9405 i stacja SP 74

Air Purifier AP9405

W sezonie zimowym mamy najwięcej dni smogowych. Najlepiej śledzić zanieczyszczenia powietrza w domu przy pomocy stacji pomiarowej i stosować oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Testowaliśmy urządzenia Webber Air Purifier AP9405 i stację pomiarową Meteo SP 74.

Niewielka kompaktowa a zarazem nowoczesna obudowa testowanego modelu (56,5 × 36 × 19,5 cm) ma zawansowany 6-stopniowy system filtracyjny i „inteligentny” system wykrywania zapachów Pure Vital Air. Po zakupie urządzenia trzeba zamontować dwa filtry. Jako pierwszy instaluje się zestaw zawierający filtr antybakteryjny połączony z filtrem HEPA, a jako drugi filtr zimny katalizujący połączony z aktywnym filtrem węglowym. Po nalaniu wody do zbiornika nawilżacza z tyłu obudowy urządzenie jest gotowe do pracy. Maksymalna powierzchnia oczyszczania wynosi do 40 m2, a wydajność przepływu powietrza 220 m3/h dla PM2.5

Air Purifier AP9405 i stacja SP 74 2
Air Purifier AP9405 i stacja SP 74 3

Poszczególne filtry eliminują pyły zawieszone, kurz, zapachy, bakterie i wirusy i inne zanieczyszczenia. Komórkowy filtr z węglem aktywnym pochłania zapachy (siarkowodór), rozkłada formaldehyd, benzen, amoniak i dym papierosowy oraz inne szkodliwe gazy, wydzielane przez np. meble, tapety dywany itp. 5-mikronowy filtr antybakteryjny usuwa drobne cząsteczki, roztocza, zarazki i bakterie. Filtr HEPA ze skutecznością filtracji ponad 99,7 proc. usuwa cząstki większe niż 0,3 mikrona, takie jak pleśń, kurz, alergeny, bakterie i inne.

Funkcja Sterilizer, czyli lampa UV-C, włącza niewidzialne światło o długości fali 365 nm, które działa bakteriobójczo i zabija wirusy. Jonizator anionowy (funkcja Anion) skutecznie jonizuje powietrze, emitując jony ujemne, dające efekt świeżego powietrza jak po burzy. Nawilżacz powietrza (funkcja Mist) efektywnie nawilża powietrze. Do wyboru są 3 stopnie intensywności nawilżania. Timer umożliwia ustawienie czasu wyłączenia urządzenia w przedziale od 1 do 12 godzin. Funkcja Speed umożliwia ustawienie jednego z 3 trybów pracy wentylatora: wolny, średni i szybki. Wiąże się to z głośnością urządzenia, która maksymalnie wynosi do 55 dB (dane producenta).

Air Purifier AP9405 i stacja SP 74 4

W czasie testu w sypialni o powierzchni 16 m2 w trybie Sleep poziom hałasu 22 dB praktycznie nie przeszkadzał w spaniu. Opisane funkcje włącza się na dużym, kolorowym, dotykowym wyświetlaczu, który umożliwia ich wybieranie pojedynczo lub grupowo. Wyświetlana jest wartość wilgotności powietrza. Dodatkowo boczny kolorowy wskaźnik jest widoczny, gdy siedzimy. Informuje on o jakości powietrza: kolor czerwony – zła jakość powietrza, pomarańczowy – średnia jakość powietrza, kolor zielony – bardzo dobra jakość powietrza.

Air Purifier AP9405 i stacja SP 74 6
Air Purifier AP9405 i stacja SP 74 7

Nie mając doświadczenia w analizowaniu parametrów powietrza, warto korzystać z trybu Auto, który uruchamia jednocześnie funkcje: Anion, Sterilizer, Speed i Mist, aby uzyskać optymalną jakość powietrza. Jeżeli chcemy poznać wartości parametrów powietrza, pomocna będzie stacja pomiarowa Meteo SP 74. Ma ona niewielkie wymiary (14,5 × 10 × 6,5 cm) i rozbudowane funkcje pomiaru różnych zanieczyszczeń powietrza, takich jak stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, stężenie formaldehydów HCHO i lotnych związków organicznych TVOC.

Wskaźnik jakości powietrza zmienia barwę w zależności od jakości (zielony – czyste powietrze). Wyniki pomiarów uzupełnione są temperaturą oraz wilgotnością. Czytelny 3,2-calowy wyświetlacz ma automatyczną regulację jasności. Dodatkowo można wyświetlać wyniki pomiarów na wykresie w funkcji czasu. Jest funkcja alarmu sygnalizująca przekroczenie wartości parametru HCHO.

Air Purifier AP9405 i stacja SP 74 9

W teście sprawdzono, jak są usuwane cząsteczki pyłów, dymu i zapachów. Przy poziomie początkowym cząsteczek pyłu 36 PM2.5 i 42 PM10 uzyskano wartości 6 cząsteczek. Większą liczbę cząsteczek symulowano, wykorzystując niegroźny dym z papierosa elektronicznego – wartość PM2.5 zmieniała się do 160, a także prawdziwy dym papierosowy, który był rejestrowany przez stację pomiarową w pokoju, gdy „palacz” był w sąsiednim pomieszczeniu. Oczyszczacz reagował natychmiast, pracując z maksymalną wydajnością, zmniejszając poziom cząstek pyłów w kilkanaście minut do wartości poniżej 10 cząstek. Także udało się usuwać zapachy w czasie gotowania, lecz nie ze 100-procentową skutecznością. Skuteczny był nawilżacz powietrza, który zwiększał poziom wilgotności w pokoju z 28 proc. w warunkach początkowych do wartości 65 proc. Jego zaletą jest automatyczne włączanie nawilżania, gdy wilgotność powietrza się zmniejsza.

Air Purifier AP9405 i stacja SP 74 11
Air Purifier AP9405 i stacja SP 74 12
2018-01-05

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2018 InfoMarket