Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

Nowa ustawa o zakazie handlu w niedzielę

Nowa ustawa o zakazie handlu

Polacy przyzwyczaili się do zakupów w niedzielę. W 2018 roku będą istotne zmiany. Sejm 24 listopada 2017 r. przyjął ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Czego możemy się więc spodziewać w 2018 roku? W jakie dni nie będziemy mogli robić zakupów? Na jaką karę narażą się przedsiębiorca za nieprzestrzeganie zapisów ustawy?

Zakaz handlu będzie dotyczył
Jeżeli nowa ustawa zostanie podpisana przez senat i prezydenta to od 1 marca 2018 r. będziemy musieli sprawdzać w które niedziele udać się na zakupy. Nie każda niedziela będzie handlowa.

W ustawie jest zapis, iż w niedzielę i święta w placówkach handlowych są zakazane:

  1. handel i wykonywanie czynności związanych z handlem;
  2. powierzenie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

W 2018 roku tylko dwie dziele w miesiącu będą handlowe, pierwsza i ostatnia, w 2019 roku handel będzie tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu. Natomiast od 2020 roku zakaz handlu będzie dotyczył wszystkich niedziel.

Zakazem handlu nie zostały objęte
Zakaz handlu nie będzie dotyczył jednak wszystkich placówek. Nie zostały nim objęte m.in.: stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, apteki, placówki handlowe zajmujące się handlem pamiątkami i dewocjonaliami, placówek handlowych organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych , środków komunikacji miejskiej, sklepów internetowych i platform internetowych, piekarni, cukierni.

Ponadto zakaz handlu nie będzie obowiązywał w:

  1. kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia;
  2. niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy;
  3. ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. Jeżeli jednak w tą niedzielę przypada święto wówczas zakaz handlu obowiązuje.

W dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy handel będzie mógł się odbywać tylko do godziny 14-stej.

Konsekwencje naruszenia przepisów o zakazie handlu
Projektowana ustawa zawiera przepisy o konsekwencjach handlu w niedozwolone dni.  Osoby które naruszą zakazy handlu określone w ustawie podlegają karze grzywny od 1000 do 100 000 zł.

Kto natomiast złośliwie lub uporczywie naruszałby przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni podlega karze grzywny albo karze ograniczenia wolności.

Podsumowując w 2018 roku czekają na zmiany dotyczące niedzielnych zakupów. Nie w każdą niedzielę sklepy będą otwarte. Ale nadal będziemy mogli zatankować paliwo, kupić leki, czy zrobić zakupy w sklepie internetowym. 

                                        Anna Golas

2018-01-02

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2019 InfoMarket