Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

VORDON

Wideorejestrator mCar

Wideorejestrator mCar

Do naszej redakcji trafiło wyjątkowe urządzenie – wideorejestrator mCar. Jednak powiedzieć o tym sprzęcie „wideorejestrator” to jak nic nie powiedzieć. MCar może pełnić wiele innych funkcji, m.in. nawigacji GPS, zestawu głośnomówiącego, a także odtwarzacza muzyki i filmów.

Model mCar tworzą dwa zintegrowane elementy – podstawa ze złączami i głośnikiem, którą umieszcza się na desce rozdzielczej samochodu, oraz nachylony pod odpowiednim kątem 7-calowy dotykowy ekran LCD z matrycą IPS. Sprzęt pracuje w oparciu o system Android 5.0. 

Zapewnia to elastyczność urządzenia pod względem wykorzystywanych aplikacji, a co za tym idzie – jego funkcjonalności. Wbudowane 16 GB pamięci flash pozwala na instalowanie mobilnego oprogramowania dopasowanego do potrzeb użytkownika. MCar ma w zestawie kamerę cofania wyposażoną w długi przewód sygnałowy. Można ją zainstalować np. nad tylną tablicą rejestracyjną lub do tylnej szyby samochodu.

Wideorejestrator mCar 2
Wideorejestrator mCar 3

Kamera ta pozwala na zapis obrazu w rozdzielczości 640 × 480 pikseli, a więc znacznie mniejszej od zintegrowanej z urządzeniem kamery frontowej, która rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD (a dodatkowo umożliwia zapis dźwięku). Wideo opatrzone jest bieżącą datą i godziną rejestracji, zgodną z ustawieniami urządzenia. Zależnie od preferencji użytkownika obrazy z kamery frontowej i kamery cofania mogą być wyświetlane osobno lub jednocześnie.

Wideorejestrator mCar 4

Urządzenie obsługuje karty pamięci microSD, na których możemy przechowywać m.in. filmy i muzykę. Na tym nośniku zapisywane są ponadto nagrania zarówno z kamery przedniej, jak i tylnej (w osobnych plikach). Możliwe jest wykonywanie zdjęć w trakcie rejestracji wideo – pojedynczych klatek pochodzących z kamer wykorzystywanych przez urządzenie.

MCar ma funkcję G-Sensor, która podczas gwałtownego ruchu pojazdu, np. nagłego hamowania lub uderzenia, powoduje, że zapisane nagranie będzie niemożliwe do skasowania bezpośrednio z poziomu urządzenia. Dostępna jest trzypoziomowa regulacja czułości G-Sensora.

Oprócz kamery cofania w komplecie znajdziemy ładowarkę samochodową oraz zewnętrzną antenę GPS. Podczas nawigowania można korzystać np. z Google Maps lub Navigatora.

Wideorejestrator mCar 5

Za pośrednictwem Sklepu Play można jednak zainstalować praktycznie dowolną aplikację nawigującą. Sprawdzenie siły sygnału GPS umożliwia aplikacja GPS Test Plus, która jest zainstalowana domyślnie na urządzeniu.

Z uwagi na rozbudowaną funkcjonalność mCara niedogodnością może być dość duża ilość okablowania pochodzącego od podzespołów, które są do niego podłączane. Długie przewody zewnętrznego modułu GPS, ładowarki samochodowej i tylnej kamery cofania trzeba odpowiednio rozprowadzić we wnętrzu auta, by nie przeszkadzały i nie zwracały na siebie uwagi.

Na wyposażeniu urządzenia jest też moduł Bluetooth, który umożliwia wykorzystanie multimedialnego wideorejestratora jako zestawu głośnomówiącego. Z poziomu ekranu wideorejestratora możemy mieć dostęp do listy kontaktów zapisanej na smartfonie, a przede wszystkim możemy bezpiecznie prowadzić pojazd, jednocześnie rozmawiając przez telefon.

Oprócz modułu Wi-Fi urządzenie ma wbudowany modem 3G z wejściem na karty mikro-SIM. MCar ma również transmiter FM. Pozwala on np. na odtwarzanie muzyki (m.in. zgromadzonej na karcie pamięci) na nagłośnieniu samochodowym za pośrednictwem radioodtwarzacza samochodowego.

W komplecie z urządzeniem znajdują się trzy wymienne nakładki na panel frontowy w różnych kolorach: Pure Black, Dark Wood i Brown Wood.

Wideorejestrator mCar 6

Umożliwia to dostosowanie kolorystyki urządzenia do deski rozdzielczej samochodu. W zestawie nie ma natomiast zasilacza sieciowego, który pozwoliłby na naładowanie baterii urządzenia w domu, przed podróżą i np. wygodne wgranie odpowiedniego oprogramowania za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi. Można to jednak „obejść”, np. wcześniej ładując baterię mCara w samochodzie.

Jak wspomnieliśmy na początku, wideorejestratora firmy Vordon nie mocuje się do przedniej szyby, a ustawia na desce rozdzielczej. Niestety, m.in. z uwagi na kształt deski gumowane elementy u podstawy urządzenia nie zapewniają stabilnego ustawienia sprzętu, który może się przesuwać po desce podczas manewrowania autem. Do stabilnego zamocowania urządzenia musieliśmy posłużyć się dwustronną taśmą klejącą. Posadowienie sprzętu bezpośrednio na desce rozdzielczej miało też wpływ na to, że spora część rejestrowanego obrazu została przez nią przysłonięta.

Wideorejestrator mCar 7
Wideorejestrator mCar 8
2017-12-04

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2018 InfoMarket