Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

AUDIO VIDEO SHOW & SMART HOME

Automatyka domowa

Automatyka

Po raz pierwszy do wystawy dołączyły firmy z branży smart home, które prezentowały swoje produkty na PGE Narodowym. Rozwiązania automatyki domowej stają się standardem przy projektowaniu nowych mieszkań czy domów, dają użytkownikom komfort użytkowania, bezpieczeństwo, oszczędność energii oraz walor ekologiczny.

Także sprzęt audio i wideo staje się częścią domowego systemu. Jednym przyciskiem można uruchomić sprzęt audio i wideo oraz przygasić światła w pokoju, aby stworzyć najlepsze warunki do odsłuchu czy oglądania obrazu na ekranie projektora lub telewizora.

Na stoiskach można było poznać rozwiązania dla domu, do którego projektuje się na etapie jego budowy, co jest momentem optymalnym. Wtedy zalecane jest korzystanie z systemów przewodowych, jako najbardziej niezawodnych. Do mniejszych powierzchni lepiej stosować systemy bezprzewodowe, które są łatwiejsze w instalacji i tańsze. Prezentowano także systemy hybrydowe, łączące zalety obu rozwiązań technicznych.

Audio Video Show & Smart Home1

Na stoisku firmy Ampio Smart Home można było zobaczyć monitor marki Samsung, który może być lustrem i wyświetlać aplikacje z komputera np. na temat pogody. Można było zobaczyć jak wygląd centrala, stacja pogody, szklane panele sensorowe, czy wideomofon, którego obraz z kamery można oglądać na dużym ekranie telewizora.

Audio Video Show & Smart Home2

Firma ABB pokazała urządzenia dla systemu KNX, osprzęt elektroinstalacyjny, system przyzywowe, narzędzia dla projektantów (ABB-Signal). Do domów firma oferuje własny system ABB-free&home, który steruje żaluzjami, oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, wideodomofonami lub scenami. Proste (zdalne) sterowanie przełącznikiem na ścianie, laptopem lub smartfonem oraz łatwa konfiguracja systemu to dla użytkownika jest dużą zaletą.

Automatyka3

Swoje stoisko miało stowarzyszenie KNX Polska, które organizuje szkolenia związane z projektowaniem instalacji i użytkowaniem urządzeń zgodnych ze standardem KNX. KNX jest światowym standardem zarządzania oraz kontroli urządzeń i budynków. Przykładowo Sky Tower we Wrocławiu ma instalację KNX.

Automatyka 2

Sterowanie domowymi roletami, wewnętrznymi zewnętrznymi markizami może odbywać się za pomocą systemu Somfy i nowego pilota Nina. Korzystając z dotykowego ekranu pilota można wybierać, sterować, integrować, zapamiętywać i ustawiać wszystkie urządzenia w domu. Urządzenie wykorzystuje technikę io-homecontrol, która podnosi wydajność i wygodę użytkowania.

Automatyka5

Firma Ardeko producent zasłon i firan wykorzystuje urządzenia marki Fibaro do sterowania nimi za pomocą tabletu czy smartfona, dzięki czemu ich użytkowanie szczególnie przy dużych oknach jest znacznie łatwiejsze. Także sterowanie zasłonami poprzez Internet umożliwia symulację domowników w domu w czasie wakacyjnego wyjazdu.

Automatyka 6

Ważnym wyposażeniem inteligentnego domu są domofony włączniki w różnych kolorach i kształtach oraz panele dotykowe. Firma Gira zaprezentowała system 106 – domofon w kompaktowej konstrukcji o eleganckim wzornictwie, system 300 do sterowania żaluzjami. Gniazda i włączniki serii E22 mogą być wykonane ze stali, aluminium lub termoplastycznego tworzywa.

Automatyka4

Firma Jung zatrudnia najlepszych projektantów. Do wyboru są rozliczne konstrukcje włączników i gniazd. Najnowszy trend to np. zlicowane z ścianą. Duże wrażenie wzbudzały włączniki w 63 kolorach, które zostały dobrane przez znanego projektanta Le Corbusier. Modne jest montowanie w różnych pokojach włączników dobieranych do koloru ścian. Dla bogatych są włączniki złote (24 karatowe) w cenie ok. 1500 zł. Z automatyki atrakcyjne były domofony, których obraz z kamery można przesłać do smartfona.

Automatyka

Möelki polska firma z Krakowa integruje systemy automatyki domowej i systemy alarmowe. Łączy w jeden ekosystem np. systemyKNX, Z-Wave, alarm Satel'a, ogrzewanie i rekuperator. Bazy pogody AccuWeather i pomiary jakości powietrza dostarczane przez Airly można wykorzystywać do sterowania funkcjami domu. W aplikacji mobilnej, bardzo dobrym pomysłem jest funkcja wykrywająca domownika w pomieszczeniu, dzięki czemu na smartfonie pojawia się automatycznie menu tylko urządzeń  z tego pokoju.

2017-12-01

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket