Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

SAMSUNG

Telewizor UE55MU7002TXXH

Telewizor UE55MU7002TXXH

UE55MU7002TXXH należy do serii Premium UHD 4K Smart TV – to niższa półka niż QLED. Podstawową różnicą jest wyświetlacz bez kropek kwantowych. Testowany telewizor miał przekątną 55 cali.

Pierwsze wrażenie przy montażu telewizora to prosta, szybka instalacja nóżek podstawy, z możliwością szerszego lub węższego ich rozstawienia. Nie są wymagane narzędzia, wystarczy włożyć je w odpowiednie otwory. System chowania kabli i osłony powodują, że telewizor może stać odsunięty od ściany dobrze się prezentując. Drugi element wyróżniający to przystawka One Connect, łącząca się z telewizorem jednym przewodem. Dzięki niej dołączane zewnętrzne urządzenia wideo można umieścić w oddaleniu od telewizora. Pozostaje jeszcze kabel zasilający i ewentualnie przewód sieciowy (Internet), ale jest Wi-Fi. Przystawka One Connect zawiera wszystkie podstawowe złącza, w tym antenowe do tunerów DVB-T i DVB-S, dwa USB do podłączenia twardego dysku (większy pobór prądu) i pamięci pendrive.

Telewizor UE55MU7002TXXH 2
Telewizor UE55MU7002TXXH 3

Wyszukiwanie kanałów DVB-S i DVB-T odbywa się bardzo szybko, jednak ich sposób wyboru nie jest optymalny. Jest jedna ikona „Telewizja na żywo”, która umożliwia dotarcie do listy kanałów, np. DVB-S. Dostęp do kanałów DVB-T wymaga zmiany ikony anteny na naziemną. Wygodniejsze byłyby dwie ikony: DVB-S i DVB-T obok siebie.

Telewizor UE55MU7002TXXH 4

Niewielki pilot Smart Control obsługuje wszystkie funkcje telewizora. Do najważniejszych należy przycisk z ikoną „dom” (wejście do menu), pozwalający na dostęp do belki z kafelkami funkcji, zawierającymi szereg ikon do ustawiania parametrów telewizora, szukania, oglądania TV na żywo, korzystania z YouTube, Netfliksa, HBO Go, aplikacji, gier i przeglądarki stron WWW.

Telewizor UE55MU7002TXXH 5
Telewizor UE55MU7002TXXH 6

Użytkownik sam dobiera kolejność i rodzaj aplikacji. Dużą wygodą jest wyświetlanie ikon dołączonych urządzeń zewnętrznych i możliwość sterownia nimi jednym pilotem.

Niestety, wyszukiwanie głosowe w Internecie jest ograniczone do przeszukiwania treści wideo z serwisu YouTube. Jest przeglądarka z wyszukiwarką Google, ale obsługiwana klawiaturą wirtualną lub bezprzewodową. Pilot można zastąpić aplikacją SmartView na tablety i smartfony, która umożliwia np. przesyłanie zdjęć na ekran telewizora.

Dla użytkowników, którzy dążą do perfekcyjnej jakości obrazu, jest wiele regulacji obrazu: w tym ustawienia eksperckie. Do najważniejszych należą funkcja HDR+ i Auto Motion Plus.

Telewizor UE55MU7002TXXH 7

Funkcja HDR+ dodaje wrażenia wizualne w dynamicznych scenach, np. bardziej intensywne rozbłyski wybuchów czy sztucznych ogni, jeśli materiał wideo jest nagrany z takim efektami. Odtwarzany jest materiał wideo HDR10+ i HLG. Funkcja Auto Motion Plus poprawia płynność odtwarzania i ostrość dynamicznych obiektów na ekranie. Jej stosowanie wymaga wprawy, aby nie rozregulować obrazu.

Do oceny jakości obrazu wykorzystano materiał wideo SD, HD i Ultra HD z różnych źrodeł: tunerów DVB-T, DVB-S telewizora, dekodera satelitarnego Evobox PVR Cyfrowego Polsatu, odtwarzacza Blu-ray Full HD Philips BDP2590B oraz filmu demonstracyjnego Samsung 4K HDR i aplikacji YouTube i HBO z filmami 4K. Dostęp do zewnętrznych źródeł wideo jest ułatwiony przez duże ikony na dolnej belce menu. Urządzenia wideo są rozpoznawane automatycznie – to duża wygoda.

Bardzo dobrej jakości jest skaler obrazu HD z tunerów telewizora do Ultra HD. Szczególnie pierwsze plany są ostre, co powoduje, że obraz jest wyraźny. Przy odtwarzaniu materiałów wideo HD najlepszą jakość miały filmy z odtwarzacza Blu-ray oraz programy odbierane z tunera DVB-S i DVB-T realizowane na żywo, transmisje sportowe czy ze studia telewizyjnego. Jakość filmów zależna była od jakości kopii. Trzeba unikać filmów SD, ponieważ obraz jest nieostry, mało szczegółowy, zniechęcający do oglądania.

Dużą frajdą jest oglądanie filmów 4K, dostępnych np. z YouTube i HBO Go, Netfl iksa, oraz zdjęć. Zdecydowanie obraz z materiałów 4K jest bardziej szczegółowy, ostrość konturów jest nienaganna, a kolory bardziej naturalne, z większą ilością odcieni. Dodatkowe efekty wizualne można uzyskać przy materiale wideo HDR. Wyraźnie jaśniejsze są punktowe źródła światła, np. refl ektorów samochodowych, pojawia się więcej szczegółów w jasnych i ciemnych obszarach obrazu. Jaka jest różnica, widać przy włączaniu i wyłączaniu funkcji HDR. Podsumowując, UE55MU7002TXXH jest to telewizor z szybką obsługą dzięki systemowi Tizen, bogactwem funkcji smart TV zapewniających dostęp do materiałów wideo 4K i bardzo dobrym obrazem przy oglądaniu materiałów HD i Ultra HD, zalecanym dla osób lubiących oglądanie filmów przy włączonym oświetleniu, oraz gier.

2017-10-30

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2018 InfoMarket