Instalacja unicable – dodatkowe możliwości dla dekoderów DVB-S

Instalacja unicable

Telewizja satelitarna dostarcza największą liczbę kanałów telewizyjnych. Często się zdarza, że w tym samym czasie jest nadawanych kilka programów, które chcielibyśmy nagrać. Najnowszej generacji dekodery DVB-S umożliwiają nagrywanie trzech i oglądanie czwartego. Aby można było zrealizować multinagrywanie, trzeba stosować instalację jednokablową z konwerterem unicable.

Jednoczesne nagrywanie programów z trzech kanałów TV i oglądanie czwartego to najnowszy trend w konstrukcji odbiorników satelitarnych. Takie możliwości mają odbiorniki DVB-S Evobox PVR Cyfrowego Polsatu i najnowszy UltraBox+ nc+. Możliwość nagrywania jest zależna od zastosowanego konwertera anteny satelitarnej. Typowy konwerter LNB twin powinien być zastąpiony konwerterem unicable. Wyglądają one podobnie, lecz działają inaczej.

Instalacja unicable – dodatkowe możliwości dla dekoderów DVB-S 2

Konwerter Inverto IDLBQUDL42-UNI2L-1PP Unicable Quad 40 mm LNB, 2 Legacy.

Instalacja unicable – dodatkowe możliwości dla dekoderów DVB-S 3

Konwerter Inverto IDLU-32UL40-UNBOO-OPP jest zgodny ze standardem Unicable II i może obsłużyć do 32 odbiorników DVB-S.

Instalacja unicable – dodatkowe możliwości dla dekoderów DVB-S 4

Konwerter single LNB Unicable Sharp BS1R8EL600A.

Odbiorniki unicable i multiroom

Konwerter unicable może pracować tylko z odbiornikami DVB-S z funkcją SCR. Muszą być one zgodne z protokołem DiSEqC 1.0, dzięki czemu mona sterować częstotliwościami konwertera. W menu instalacyjnym takiego odbiornika znajduje się lista częstotliwości – jedną z nich przypisuje się tunerowi odbiornika.

To, czy możliwe jest korzystanie z instalacji jednokablowej, zależy od konstrukcji odbiornika satelitarnego. W menu odbiornika należy sprawdzić, czy jest taka opcja odbierania i przesyłania sygnału satelitarnego do kolejnego odbiornika. Możliwe jest łączenie odbiorników DVB-S SCR różnych firm, np. platformy nc+ i TechniSata. Na przykład w odbiorniku Evobox PVR trzeba wybrać antenę z konwerterem typu unicable i dołączyć kabel do wejścia Sat 1. Jest także możliwe korzystanie z funkcji PIP (obraz w obrazie). Cztery częstotliwości dają różne możliwości łączenia odbiorników DVB-S w domowej sieci multiroom z wykorzystaniem jednej anteny DVB-S i konwertera, aby doprowadzić sygnał DVB-S do:

  • czterech odbiorników DVB-S – możliwe nagrywanie i oglądanie w tym samym czasie tego samego kanału na jednym odbiorniku;
  • dwóch odbiorników – możliwe jednoczesne nagrywanie i oglądanie dwóch różnych kanałów TV;
  • jednego odbiornika – możliwe jednoczesne nagrywanie trzech i oglądanie czwartego kanału TV.

Do doprowadzenia sygnału DVB-S jednym przewodem do kilku odbiorników trzeba zastosować specjalne rozgałęźniki sygnału satelitarnego, które najczęściej mają jedno wejście i dwa wyjścia. Doprowadzają one sygnał do wejść dekodera i umożliwiają dołączenie kolejnego.

Pierwsze odbiorniki SCR wprowadziła w 2012 r. platforma nc+ w odbiornikach nbox recorder, np. mediaBOX+, turboBOX+, Wi-Fi PremiumBox+ i BOX+. Trzy pierwsze umożliwiają wykonanie instalacji multiroom z konwerterem unicable z dwoma, a ostatni z czterema dekoderami.

Najnowszy UltraBOX+ma funkcję multirecording (nagrywa 3 kanały, czwarty oglądany), a funkcja „Fast Zapping” zapewnia znacznie szybsze przełączanie kanałów niż w poprzednich modelach.

Uwaga! Odbiorniki DVB-S PVR wymagają zarezerwowania dwóch częstotliwości z konwertera unicable, czyli do jednego konwertera można dołączyć dwa odbiorniki PVR, a jeżeli chcemy nagrywać jednocześnie 3 kanały TV i oglądać czwarty, odbiornik wykorzystuje wszystkie częstotliwości.

Odbiorniki unicable i multiroom 2

Dekoder Evobox PVR jest zgodny z dwoma protokołami EN50494 i EN50607, dzięki czemu nagrywa trzy kanały DVB-S a czwarty można oglądać.

Odbiorniki unicable i multiroom 3

UltraBox+ nc+ nagrywa materiał wideo 4K, a funkcja multirecording zapewnia jednoczesne nagrywanie trzech i oglądanie czwartego kanału.

Instalacja satelitarna z TechniRouterem

Odmianą instalacji unicable jest zastosowanie TechniRoutera firmy TechniSat, który umożliwia wykonanie instalacji jednoprzewodowej, zapewniającej niezależny dostęp do sygnału satelitarnego i telewizji naziemnej wielu użytkownikom. Jednostką centralną jest TechniRouter, do którego dołącza się antenę satelitarną ze zwykłym konwerterem quatro i antenę naziemną. Małe instalacje można budować z dwóch jednostek bazowych 5/1x8 G lub 5/2x4 G. Pierwsza jednostka jednym przewodem może dostarczyć sygnał do 8 odbiorników, druga natomiast ma dwa wyjścia, które obsługują po 4 odbiorniki. Liczbę odbiorników można zwiększyć o kolejne 8 gniazd, stosując jednostki kaskadowe oznaczone literą K: 5/1x8 K i 5/2x4 K o tej samej konfiguracji.

Każdy z TechniRouterów generuje 8 częstotliwości w paśmie od 950 do 2150 MHz, co 116 MHz: 1284, 1400, 1516, 1632, 1748, 1864, 1980 MHz. Częstotliwości są tak dobrane, aby uniknąć zakłóceń, np. przez telefony bezprzewodowe DECT, pracujące w paśmie 1880 MHz. Instalacja z TechniRouterem ma właściwości sieci komputerowej. Warunkiem zbudowania poprawnej instalacji jest zastosowanie gniazd abonenckich oznaczonych TechniRouter-ready, które spełniają wymagania normy EN 50494. Gniazda muszą przepuszczać napięcie zasilające 13/18 V w jednym kierunku (dioda zabezpieczająca w gnieździe) – z odbiornika satelitarnego.

Aby dołączyć odbiornik satelitarny TechniRouter-ready do instalacji, należy w jego menu instalacyjnym wybrać konwerter SatCR. Sygnał testujący sprawdza poprawność połączenia i na ekranie telewizora są wyświetlane te częstotliwości, które są wolne. Po potwierdzeniu wyboru częstotliwości odbiornik jest gotowy do pracy.

Instalacja satelitarna z TechniRouterem 2

Elementy instalacji jednokablowej z TechniRouterem marki TechniSat.

Protokoły Unicable

Każdy z odbiorników satelitarnych unicable musi mieć dostęp do sieci określony przez protokół komunikacji Unicable I EN50494. Odbiorniki muszą generować sygnał o częstotliwości 22 kHz, wytwarzać napięcia 13/18 V i sygnał DiSEqC 1.0. Protokół został opracowany przez firmy Astra, TechniSat, Kathrein i producenta mikroprocesorów STI. Oprogramowanie jest wolne od opłat, może być stosowane też przez inne firmy. Protokół identyfikuje użytkownika i sprawdza, czy ma prawo być w sieci. Jeżeli odbiornik nie ma takiego protokołu, zasilanie jest odcinane i nie ma dostępu do sygnału.

Najnowsza wersja protokołu – Unicable II EN50607 nazywana jest również DCSS – Digital Channel System Stacking i umożliwia zwiększenie obsługi z 8 do 32 odbiorników satelitarnych. Konwerter jest wtedy programowalny. Parametry, na jakich ma pracować dany odbiornik, ustawia się za pomocą oprogramowania, które za pośrednictwem programatora zarządza urządzeniem. Do zarządzania konwerterem służy zewnętrzny programator podłączany pomiędzy komputer PC a konwerter. Z konwerterem, np. Unicable II 5278 Inverto, może współpracować Evobox PVR.

Protokoły Unicable 2

Konwertery Unicable w menu dekodera Evobox PVR.

Protokoły Unicable 3

Menu w dekoderze turboBOX+ do wyboru instalacji jednokablowej.

2017-10-26
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket