Strona domowa / / Artykuły / Z czym do lasu?

Z czym do lasu?

Z czym do lasu?

Najlepszy okres na ścinkę drewna przypada na miesiące od listopada do marca, ponieważ w tym okresie drewno w naturalny sposób wykazuje najmniejszą wilgotność.

Osoby, które chcą samodzielnie zmierzyć się z pozyskiwaniem drewna w lesie, powinny się do tego odpowiednio przygotować. Po pierwsze, jak już było wcześniej wspomniane, należy mieć odpowiednie dokumenty.

Uwaga! Aby w czasie pracy w lesie móc swobodnie posługiwać się pilarką łańcuchową, należy mieć ukończony kurs pilarza. W sytuacji, kiedy nie mamy odpowiedniego przeszkolenia, niezbędny będzie towarzysz mogący się poszczycić odpowiednimi uprawnieniami.

To rozwiązanie jest też bardzo dobre ze względu na bezpieczeństwo. Nie zaleca się bowiem samotnej pracy w lesie, zawsze lepiej, jeśli dysponujemy wsparciem i pomocą. Jeżeli jednak decydujemy się na samodzielną pracę w lesie, należy poinformować kogoś o dokładnym miejscu, w którym będziemy przebywać, a także jak długo planujemy tam przebywać.

Koniecznie trzeba też zabrać ze sobą telefon komórkowy (z naładowaną do pełna baterią) lub krótkofalówkę. Dobrze jest też się kontaktować z umówioną osobą w regularnych odstępach czasu, wtedy nawet jeśli przydarzy się w lesie niespodziewany wypadek i nie skontaktujemy się o umówionej godzinie, taka osoba ma szanse zareagować. Takie środki ostrożności nie są przesadzone, las bywa niebezpieczny, a powzięte środki ostrożności mogą uchronić nasze zdrowie, a nawet życie.

Do pracy w lesie należy się także odpowiednio ubrać. Strój powinien być wygodny, a jednocześnie na tyle mocny, aby uchronić ciało przed zranieniem. Jeżeli podobne prace planujemy wykonywać regularnie, można zainwestować w specjalny kombinezon do prac leśnych. Materiały, z których szyte są ubrania robocze dla pilarzy, wykonane są ze specjalnych tkanin zmniejszających ryzyko zranienia się piłą podczas pracy. Tkaniny te są tak zaprojektowanie, że w razie zetknięcia pracującego ostrza z tkaniną wplątują się w łańcuch i powodują jego zatrzymanie. Oczywiście, tego typu specjalistyczna odzież robocza jest dość kosztowna i może się wydawać niezbyt opłacalna, jeśli prace pilarką wykonuje się sporadycznie, mimo to warto rozważyć jej zakup – bezpieczeństwo nie ma ceny. Ponadto należy zadbać o odpowiednie obuwie (najlepiej ze stalowymi noskami i wkładką antyprzecięciową), rękawice robocze, kask z ochroną twarzy lub kask zwykły i okulary ochronne oraz ochronniki słuchu (zwłaszcza w czasie użytkowania piły spalinowej).

Pozyskane samodzielnie drewno należy ułożyć w stos i okazać leśniczemu. Ten oblicza jego objętość i wystawia rachunek. Po jego opłaceniu drewno można zabrać do domu. Warto zawczasu pomyśleć o odpowiednim transporcie.

2017-10-19
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket