Budowa

Budowa

Konstrukcja pilarki łańcuchowej oparta jest na kilku podstawowych elementach. Poszczególne modele różnią się zastosowanymi rozwiązaniami i parametrami pracy. Wszystko po to, aby można było jak najlepiej dopasować sprzęt do potrzeb konkretnego użytkownika. Pilarki łańcuchowe to przenośne narzędzia, służące głównie do pozyskiwania drewna, wykorzystywane także przy pielęgnacji drzew i drzewostanów oraz w ratownictwie.

W ich konstrukcji zewnętrznej wyróżnia się dwa podstawowe elementy: część roboczą, składająca się łańcucha tnącego poruszającego się wzdłuż prowadnicy, oraz jednostki napędowej, którą stanowi silnik spalinowy lub elektryczny.

Poszczególne elementy budowy pilarki akumulatorowej przedstawione są na stronie.12 Tutaj zaś w skrócie przedstawiamy trzy podstawowe zespoły składające się na konstrukcje pilarki łańcuchowej:

  • zespół napędowy – jak już było wspomniane, w pilarkach stosuje się silniki spalinowe lub elektryczne. Wybór modelu z konkretnym typem zasilania zależy od kilku czynników, m.in. rodzaju i intensywności wykonywanej pracy, możliwości operatora, warunków środowiskowych itp. Do prac amatorskich na przydomowych posesjach znakomicie nadają się polecane są przez producentów i sprzedawców lekkie i poręczne pilarki elektryczne;
  • zespół tnący – składa się ze sprzęgła i jego pokrywy, kółka napędowego, prowadnicy, piły łańcuchowej, ostrogi (oporowy zderzak zębaty), chwytacza piły, osłony przed wiórami oraz układów smarowania i hamowania piły. Elementem roboczym zespołu tnącego jest piła łańcuchowa. Elementami odpowiadającymi za przeniesienie napędu z silnika na piłę są sprzęgło, reduktor, kółko napędowe (pierścieniowe lub gwiazdkowe) i wysięgnik. Niezbędnym elementem zespołu tnącego pilarki jest układ smarowania piły. Zmniejsza on straty powstające na skutek tarcia pomiędzy bieżniami sworzni piły a ogniwami prowadzącymi, na powierzchniach styku ogniw piły z prowadnicą oraz oczyszcza elementy urządzenia tnącego z substancji żywicznych i garbnikowych. Smarowanie urządzenia tnącego zwiększa więc znacznie jego trwałość, zmniejsza zużycie cierne i zwiększa sprawność. Istotnym elementem zabezpieczającym pił łańcuchowych jest hamulec łańcucha (hamulec zwrotny). Najczęściej stosuje się w pilarkach hamulec taśmowy;
  • zespół sterujący – służy do nadawania pilarce właściwego położenia oraz siły posuwu, steruje też prędkością obrotową silnika. Składa się z podstawy piły wraz z amortyzatorami, uchwytów przedniego i tylnego, elementów sterowania gaźnikiem (w wypadku pilarek o napędzie spalinowym) i hamulcem.

Pilarki łańcuchowe uważane są nie bez powodu za narzędzia bardzo niebezpieczne. Posługiwać się nimi należy umiejętnie, zgodnie z zaleceniami producenta i zasadami BHP. Aby zminimalizować ryzyko wypadku, wyposażone są także w elementy, które służą bezpieczeństwu pracy maszyną. Należą do nich osłony ręki przednia (hamulec piły łańcuchowej) i tylna, uchwyty przedni i tylny, osłona prowadnicy i piły łańcuchowej (używana podczas transportu pilarki), chwytacz piły łańcuchowej, oporowy zderzak zębaty (ostroga) i elementy włączająco- wyłączające. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przedstawiamy w dalszej części InfoProduktu.

Każdy użytkownik ma, oczywiście, nieco inne oczekiwania dotyczące sprzętu, którym ma pracować, jednak wymagania stawiane pilarkom łańcuchowym można podzielić na trzy grupy: ogólne, eksploatacyjne oraz te dotyczące higieny i bezpieczeństwa pracy. Do wymagań ogólnych zaliczyć można minimalny ciężar w stanie roboczym, zwartą budowę, uniwersalność zespołów i części wymiennych, spełnianie wymagań estetycznych oraz atrakcyjną ofertę cenową. Do wymagań eksploatacyjnych zalicza się dużą wydajność, niezawodność i trwałość, małe koszty eksploatacji, uniwersalność zastosowania, prostotę obsługi i napraw, łatwość uruchamiania, komfort użytkowania.

2017-10-19
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket