Czym się kierować przy zakupie odpowiedniego sprzętu?

Czym się kierować przy zakupie odpowiedniego sprzętu?

Czy to prawda, że treści 4K i HDR są niedostępne?

Jeszcze dwa lata temu takie stwierdzenie może i miałoby sens, jednak dziś z całą pewnością dla chętnych treści 4K nie zabraknie. Do największych i najłatwiej osiągalnych dostawców takich materiałów należą serwisy streamingowe. Dużą bazę takich materiałów oferują Netflix oraz Amazon Prime Video. Zwiększa się także oferta odtwarzaczy Blu-ray Ultra HD oraz przeznaczonych do nich dysków. Dystrybutorzy zapowiadają premiery nie tylko nowych produkcji, ale także odświeżają starsze hity, które w nowej oprawie wizualnej oferują jeszcze lepsze doświadczenia. Z HDR skorzystają również posiadacze konsol Xbox One S oraz PS4.

Co z 4K i HDR dla telewizji?

Oferta kanałów telewizyjnych 4K to przede wszystkim transmisje na platformach satelitarnych. Promocyjne wideo HDR HLG można obejrzeć również na kanale Travelxp 4K z satelity Hotbird 13° E.

Czy wszystkie wyświetlacze 4K mają HDR?

Sama zgodność z formatem HDR nie wynika z rozdzielczości wyświetlacza. Na rynku są zarówno telewizory Full HD wyświetlające obraz HDR, jak i 4K, które sobie z tym nie radzą. Telewizor zdolny do odtwarzania formatu HDR jest najczęściej opatrzony taką informacją w specyfikacji. Do tego nawet na pudełku możemy zobaczyć oznaczenia typu HDR Extra czy HDR Pro. Aby użytkownik zobaczył efekt HDR, telewizor powinien być wyposażony przede wszystkim w 10-bitowy panel oraz oferować dużą jasność.

Który format HDR jest najlepszy?

Na rynku dominują trzy formaty HDR: HDR10 i HDR10+, Dolby Vision, HLG. Pierwsze dwa z nich to otwarte standardy, które bez ponoszenia opłat licencyjnych mogą stosować wszyscy producenci. Obraz ma 10-bitową głębie kolorów, a w wersji HDR10+ wykorzystuje dynamiczne metadane, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie poziomów jasności scena po scenie, a nawet w poszczególnych klatkach. Format Dolby Vision zapewnia 12-bitową głębię kolorów oraz dynamiczne metadane. Z kolei HLG to format HDR opracowany z myślą o transmisji telewizyjnej. Łączy metadane SDR i HDR, dzięki czemu różne typy odbiorników mogą korzystać z jednej transmisji. Z przedstawionych danych wynika, że Dolby Vision powinien zapewnić lepszą jakość efektu HDR. W praktyce jednak to, jaki efekt HDR zobaczymy, w największym stopniu zależy od jakości telewizora (kontrastu, jasności, równomierności podświetlenia i typu matrycy). Sama zgodność z formatem nie daje gwarancji jakości wyświetlanego obrazu.

Czy zwykły odtwarzacz Blu-ray współpracuje z dyskami Ultra HD?

Do cieszenia się z jakości obrazu z dysków Ultra HD niezbędne jest zaopatrzenie się w odtwarzacz Blu-ray Ultra HD. Ich oferta na rynku jest znacznie skromniejsza niż tradycyjnych odtwarzaczy, jednakże jest też na tyle duża, że jest z czego wybierać. Jeśli oprócz oglądania filmów interesują nas również gry z HDR, war to rozważyć zakup konsoli Xbox One S, która jest wyposażona w odtwarzacz Blu-ray Ultra HD.

Jakich przewodów wymaga przesyłanie obrazu 4K z HDR?

Do zapewnienia najlepszej jakości obrazu niezbędne jest podłączenie telewizora z odtwarzaczem przewodem HDMI w wersji 2.0. Tylko ten standard jest w stanie przesłać sygnał o rozdzielczości 4K i częstotliwości 60 Hz z HDR. Opracowano już także standard HDMI 2.1, k tóry pozwoli m.in. na uzyskanie rozdzielczości 8K przy 60 Hz z HDR.

Czy konsole do gier wyświetlają obraz 4K i HDR?

Obecnie na rynku dostępne są konsole, które pozwalają na uzyskanie obrazu HDR. PS4 i PS4 Slim wyświetlają taki obraz w grach, np. „Uncharted 4” lub „Horizon Zero Dawn”, jednak maksymalna rozdzielczość to Full HD. PS4 Pro oprócz gier wyświetla obraz 4K z HDR również w aplikacjach streamingowych, takich jak Netflix. Gry mogą być wyświetlane w rozdzielczości 4K lub mniejszej i do niej skalowane. Z kolei Xbox One S może odtwarzać dyski Blu-ray Ultra HD oraz gry z HDR, których rozdzielczość jest skalowana do 4K.

W jaki sposób wygodnie zarządzać domowymi multimediami?

Przechowywanie domowych kolekcji multimediów, takich jak zdjęcia, filmy czy muzyka, może stanowić nie lada problem, zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać do nich dostęp z różnych urządzeń. Warto więc wykorzystać takie rozwiązanie jak odtwarzacz sieciowy z dyskiem twardym lub serwer NAS. Dzięki nim możliwe jest przechowywanie plików na jednym urządzeniu i udostępnianie ich na wiele platform sprzętowych. Najbardziej zaawansowane odtwarzacze sieciowe przesyłają również obraz 4K z HDR.

Czy na projektorach można korzystać z funkcji platform smart TV?

W większości wypadków projektory nie są wyposażone w żaden rodzaj platformy smart. Wyjątek stanowią nieliczne modele kompaktowych projektorów LED, które mogą mieć zainstalowany system Android. Jeśli jednak zależy nam na funkcjach smart TV, ponieważ na dużym ekranie chcemy oglądać np. materiały z serwisów streamingowych, zawsze w tym celu można wykorzystać odtwarzacz z platformą Android TV, konsolę lub odtwarzacz Blu-ray.

Czy dostępne są projektory 4K z HDR?

Jedynie nieliczni producenci oferują natywne projektory 4K. Możemy tu wspomnieć o modelu JVC DLA-Z1 czy projektorach Sony SXRD. W wypadku projektorów wykorzystujących technikę DLP są to modele z przetwornikiem DLP660TE. Brak natywnego przetwornika 4K nie musi być jednak przeszkodą. Rozwiązania takie jak e-Shift czy 4K Enhancement pozwalają uzyskać obraz 4K z projektora przy wykorzystaniu przetworników o rozdzielczości Full HD. Również zgodność z formatem HDR10 nie jest dla projektorów problemem. Oczywiście, sama jasność wyświetlanego obrazu będzie znacznie mniejsza niż w telewizorach.

2017-09-19
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket