Ochrona danych i migawki

Ochrona danych i migawki

Wspomnieliśmy już o tym, że dane gromadzone na serwerze NAS mogą być szyfrowane. Rozwiązanie to zabezpiecza je nawet przed kradzieżą całego urządzenia lub samych dysków.

Jeśli do serwera podłączymy inny dysk twardy, np. w celu wykonania kopii danych, również jego zawartość może być szyfrowana. Jednak oprócz tego producenci często dołączają do serwera NAS oprogramowanie antywirusowe. Aby zapewnić jak największą wydajność w czasie przestojów, gdy serwer jest mało obciążony, skanuje ono zgromadzone na nim dane pod kątem obecności zagrożeń.

Dużym zagrożeniem, zarówno dla użytkowników domowych, jak i przedsiębiorstw, jest jednak szkodliwe oprogramowanie typu ransomware. Ataki tego typu występują coraz częściej i polegają na zablokowaniu użytkownikowi dostępu do danych i uwolnieniu ich jedynie po uiszczeniu określonej opłaty. Wykorzystanie serwera NAS oraz migawek pozwala do minimum ograniczyć ryzyko utraty danych przy zarażeniu ransomware. Przy pomocy serwera NAS i dostępnego na nim oprogramowania należy regularnie wykonywać backup danych z komputera PC. Oprócz tego w serwerze powinna być włączona funkcja migawek. Migawki rejestrują metadane plików spoza systemu plików, dlatego też dzięki nim możliwe jest przywrócenie wybranej kopii plików spośród wielu dostępnych wersji. W razie zarażenia wirusem użytkownik może więc bez problemu przywrócić dane do wcześniejszego stanu.

2017-09-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket