Strona domowa / / Artykuły / Prywatna

Prywatna chmura

Prywatna

Choć usługi chmurowe oferują coraz większą pojemność oraz bezpieczeństwo i niezawodność, to wciąż są użytkownicy, którzy decydują się na utworzenie w łasnej, w pełni prywatnej chmury.

Dużymi zaletami tego rozwiązania są m.in. możliwość sprawowania pełnej kontroli nad urządzeniem oraz łatwa i wygodna konfiguracja, a także możliwość współdzielenia gromadzonych plików między urządzeniami działającymi w tej samej sieci lokalnej. Zdalny dostęp do plików lub ich współdzielenie i synchronizacja możliwe są nawet przy wykorzystaniu routerów ze złączem USB i możliwością podłączenia pamięci przenośnej. Jest to jednak dosyć mało wydajne rozwiązanie, które zadowoli jedynie najmniej wymagających użytkowników. Po podłączeniu pamięci przenośnej, np. pendrive’a czy dysku twardego, użytkownik w panelu zarządzania routera może skonfigurować zdalny dostęp do danych zapisanych na nośniku. Dostęp do nich za pośrednictwem urządzeń mobilnych wymagać będzie aplikacji. Podstawową wadą takiego rozwiązania jest zastosowany nośnik pamięci. Dostęp do chmury powinien być ciągły, z kolei przenośne dyski twarde czy pendrive’y nie są nośnikami przystosowanymi do pracy w trybie 24/7. Ich zastosowanie w takim rozwiązaniu naraża je na uszkodzenie, przez co ryzykujemy utratę danych.

Dlatego też jeśli zależy nam na stworzeniu prywatnej chmury, to znacznie sensowniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie serwera NAS. Przede wszystkim gwarantuje on niemal nieograniczoną pojemność oraz brak konieczności uiszczania opłat abonamentowych. Pojemność pamięci zależy od stopnia zaawansowania urządzenia – najprostsze z nich mogą pomieścić jeden dysk twardy o pojemności np. 6 TB, te najbardziej zaawansowane, przeznaczone dla dużych firm, mogą wykorzystać nawet 24 dyski w różnych konfiguracjach. Tym samym stworzenie pojemnej chmury, którą mamy zawsze pod kontrolą, nie jest problemem. Pełna administracja danymi pozwala również wyznaczyć, kto ma mieć do nich dostęp. Dzięki temu również nie musimy się ograniczać co do rozmiarów plików, a to np. w wypadku materiałów multimedialnych oznacza ich lepszą jakość. Własna chmura to również prywatność – dane użytkowników są szyfrowane, a urządzenie jest pod ich ścisłą kontrolą, nikt niepowołany nie ma więc do nich dostępu. Najbardziej wymagający użytkownicy, którym zależy na prywatności, za pośrednictwem serwera mogą również skorzystać z połączenia VPN.

W celu maksymalnego uproszczenia konfiguracji domowej chmury producenci pamięci NAS udostępniają specjalne portale, gdzie po utworzeniu konta i przypisaniu do niego swojego serwera użytkownik może uzyskać do niego zdalny dostęp. Na komputerach osobistych w celu synchronizacji danych wykorzystać można zarówno przeglądarkę internetową, jak i specjalną aplikację. Na urządzeniach mobilnych zalecanym sposobem dostępu jest również specjalna aplikacja. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie wymaga ono, aby klient miał stały adres IP, który u większości operatorów internetowych jest dodatkową usługą. Oprócz tego do jednego konta można dodać kilka serwerów i łatwo zarządzać ich pracą. Dane przesyłane są połączeniem szyfrowanym, dzięki czemu użytkownik nie musi obawiać się o ich bezpieczeństwo. Oczywiście, tak jak przy wykorzystaniu usług chmurowych pliki lub foldery można udostępniać i współdzielić. Rozmiar pojedynczego pliku nie jest limitowany. Szybkość dostępu zależy od wydajności połączenia internetowego, do którego jest podłączony serwer, oraz oczywiście urządzenia dostępowego (np. smartfona czy komputera). W ramach lokalizacji, gdzie znajduje się serwer, np. sieci domowej, dostęp do niego może odbywać się na poziomie sieci lokalnej. Rozwiązanie to oznacza znacznie szybsze transfery, na poziomie nawet kilku gigabitów przy użyciu odpowiednio wydajnych dysków i kart sieciowych. Jest to duża zaleta, ponieważ w wypadku materiałów multimedialnych serwer taki można wykorzystać również jako domowe czy firmowe centrum multimedialne, z którego treści będą udostępniane, np. bezpośrednio na rzutnik czy ekran znajdujący się w sali konferencyjnej.

2017-09-15
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket