Strona domowa / / Artykuły / Kopie zapasowe na serwerze NAS

Kopie zapasowe na serwerze NAS

Kopie zapasowe na serwerze NAS

Kolejną z zalet jest fakt, że większość urządzeń umożliwia wykonywanie aktualizacji oraz kopii bezpieczeństwa, np. TimeMachine w komputerach Apple.

Oprócz tego dostępne są specjalne narzędzia, które pozwalają na jednym centralnym serwerze wykonywać kopie zapasowe najważniejszych danych wszystkich urządzeń współpracujących z dyskiem sieciowym, np. serwerów i stacji roboczych. Pozwala to w małych i średnich przedsiębiorstwach kompleksowo zarządzać ochroną krytycznych danych. Dane takie mogą być również szyfrowane, np. algorytmem AES 256, który jest praktycznie niemożliwy do złamania. Aplikacja działa w tle, dlatego też nie przeszkadza użytkownikom pracującym na stacjach roboczych, a kopie mogą być wykonywane na podstawie harmonogramów, automatycznie lub w czasie rzeczywistym.

Możliwe jest również wykonywanie kopii całych stacji roboczych. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że w razie awarii urządzenia, jeśli dysponujemy podobną konfiguracją sprzętową, w dosłownie parę chwil możemy przywrócić całą stację roboczą do pracy. W serwerach NAS ze złączem HDMI również sam serwer można wykorzystać do uruchomienia obrazu systemu stacji roboczej i bezpośrednio odzyskać np. niezbędne dane.

Niektóre serwery pozwalają również na łatwe wykonywanie kopii danych zgromadzonych na dyskach twardych lub kartach pamięci. Wystarczy je podłączyć do gniazda USB lub złącza kart na przednim panelu i następnie nacisnąć przycisk „kopiuj”. Urządzenie natychmiast zacznie proces zgrywania danych z podłączonego nośnika.

Kopie danych powinny być wykonywane przyrostowo. Oznacza to, że obejmują one tylko zmodyfikowane pliki, zamiast np. całości danych. Dzięki temu znacząco zmniejszają się zasoby sprzętowe niezbędne do tworzenia kopii zapasowej. Oprócz tego kopia powinna być wykonywana w czasie rzeczywistym, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko utraty danych w razie awarii stacji roboczej.

Oczywiście, jak wspominaliśmy, sam serwer NAS nie stanowi absolutnie pewnego zabezpieczenia danych. O ile samo urządzenie może pracować bezawaryjnie, zawsze jesteśmy narażeni na czynniki losowe, takie jak np. pożar w lokalizacji serwera. Dlatego też zachęcamy do tworzenia własnych kopii zapasowych danych zgromadzonych na serwerze. W tym celu wykorzystać można chociażby najzwyklejszy dysk twardy podłączany do portu USB. W interfejsie serwera możemy skonfigurować, jakie dane mają być kopiowane czy jakie mają być lokalizacje plików. Po wykonaniu kopii nośnik najlepiej przechowywać w oddzielnej lokalizacji. Należy też pamiętać, aby regularnie uzupełniać dane zgromadzone na nośniku zabezpieczającym.

2017-09-15
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket