Podzespoły w dyskach sieciowych

Podzespoły w dyskach sieciowych

To, jak wydajnie będzie pracować pamięć NAS, zależy w głównej mierze od zastosowanych podzespołów. W mniej zaawansowanych pamięciach sieciowych standardem jest stosowanie procesorów typu ARM.

Charakteryzują się one mniejszą wydajnością i wystarczają do pracy w domu lub niewielkich grupach roboczych, oprócz tego parowane są z 0,5 lub 1 GB pamięci RAM. Jeśli urządzenie podlega większym obciążeniom, warto wybrać model z wydajniejszym procesorem bazującym na architekturze x86. Przekrój jednostek jest bardzo duży – od modeli wyposażonych w układy Celeron i Pentium, które spiszą się dobrze w zastosowaniach domowych i w małych grupach roboczych. Pamięć RAM można zazwyczaj zwiększyć nawet do 8 GB. Największą wydajnością muszą charakteryzować się urządzenia wykorzystywane np. do wirtualizacji. Są w nich stosowane wydajniejsze, nawet 6-rdzeniowe procesory, a pamięć RAM można rozbudować do nawet 64 GB. Podobnie jak każdy normalny komputer serwer NAS ma swoją płytę główną, k tóra w zależności od modelu może być wyposażona w różne złącza, np. PCIe, umożliwiające montaż kart rozszerzeń, zwiększających możliwości serwera, jak karty sieciowe 10 GbE, karty interfejsu SAS czy USB 3.1 i inne. Z większości ich możliwości skorzystają średnie firmy rozbudowujące swoje systemy przechowywania i analizy danych.

Szybkość transferów zależy również od liczby złączy LAN. W najprostszych modelach zastosowane jest jedno złącze o szybkości 1 GbE, z kolei w tych bardziej zaawansowanych nawet 4. Po podłączeniu ich wszystkich do przełącznika użytkownik otrzymuje sumaryczny transfer na poziomie nawet 4 Gbit/s. Będzie to więcej niż wystarczające w większości małych firm i domowych biur. Dla najbardziej wymagających użytkowników niezbędne będzie skorzystanie z kart 10 GbE lub 40 GbE. Są to rozwiązania przeznaczone do najbardziej wydajnych systemów z dużymi wymaganiami względem wydajności, np. przy tworzeniu rozwiązań chmurowych czy korzystaniu z wirtualizacji. Karta sieciowa tego typu może być dostarczana osobno lub w zestawie z serwerem NAS.

2017-09-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket