Determinanty wyboru serwera NAS

Determinanty wyboru

Decydując się na serwer NAS, użytkownik musi zwrócić uwagę na kilka najważniejszych czynników, które w znaczący sposób wpływają na możliwości i komfort korzystania z serwera.

Liczba dysków

Liczba dysków

Przy wyborze serwera NAS pierwszym czynnikiem, który powinniśmy rozważyć, jest liczba dysków w urządzeniu. Podstawowe modele mogą wykorzystywać jeden dysk. Jest to rozwiązanie dla najmniej wymagających użytkowników, którzy po prostu przechowują pewne zasoby i chcą je udostępniać między komputerami, np. w domowej sieci, a jeśli przechowują jakieś ważne dane, to i tak posiadają ich dodatkową kopię. Ze swojej strony jednak polecamy wybrać serwer przynajmniej dwudyskowy. Wydawać by się mogło, że liczba dysków wpływa jedynie na dostępną pojemność do magazynowania danych. W praktyce jednak głowna korzyść z dodatkowego dysku to możliwość ich pracy w macierzy RAID 1. W tym wypadku na obu dyskach są zapisywane te same dane. W razie awarii jednego z nośników dysponujemy kopią zapasową plików. Większa liczba dysków, np. 4–5, pozwala z kolei na utworzenie macierzy RAID 5, która nie tylko zabezpiecza przed awarią jednego z dysków, ale również znacznie przyspiesza pracę z danymi. Więcej o macierzach RAID piszemy w dalszej części „InfoProduktu”. W wypadku zastosowań domowych przy magazynowaniu danych polecamy wybierać przynajmniej dwudyskowy serwer NAS. Modele czterodyskowe to z kolei dobre rozwiązanie do małych firm oraz dla użytkowników domowych, którzy pracują na gromadzonych plikach. W zależności od wielkości grupy roboczej można wybierać rozwiązania z sześcioma dyskami lub więcej. Jest to również ciekawa propozycja dla rozrastających się organizacji, ponieważ nie wszystkie kieszenie na dyski muszą być od razu obsadzone i można dokładać dyski w miarę potrzeb.

Oprogramowanie

Oprogramowanie

Producenci serwerów NAS wykorzystują autorskie oprogramowanie, które pozwala na zarządzanie pracą urządzenia oraz jego konfigurację. W prostych serwerach czy gotowych zestawach możliwości konfiguracji zazwyczaj są niewielkie i ograniczają się do tego, co przygotował producent. Część producentów oferuje jednak bardziej zaawansowane oprogramowanie, które dodatkowo wyposażone jest w sklep z aplikacjami, podobny do np. Windows Store czy sklepu Play na smartfonach z Androidem. Pozwala to na instalowanie oprogramowania firm trzecich, które znacznie zwiększa możliwości urządzenia. Gdy chcemy wykorzystać serwer jako np. stację karaoke, wystarczy zainstalować aplikację i gotowe. Programy mogą mieć funkcje, które wymagają dodatkowych opłat.

Podzespoły

Podzespoły

Podobnie jak każdy komputer serwer NAS wyposażony jest w takie podzespoły jak procesor czy pamięć operacyjna. Od nich w dużej mierze zależy wydajność rozwiązania. Do niedawna jeszcze większą popularnością cieszyły się serwery wykorzystujące procesory ARM. Rozwiązania te mogą być wydajne jednak tam, gdzie jest niezbędna jak największa moc obliczeniowa, odbiegają od procesorów x86, których popularność rośnie, także niższym segmencie cenowym. Te ostatnie dostarczane są przez firmy Intel i AMD. Producenci oferują pełny przekrój jednostek – od sprzętu dla małych firm i do zastosowań domowych z procesorami Atom lub Celeron do najwydajniejszych, gdzie wykorzystywane są nawet dwa procesory Xeon lub Core i7. W razie konieczności w bardziej zaawansowanych modelach jest możliwość wymiany podzespołów, np. dołożenia pamięci RAM, a nawet zmiany procesora. Serwer może być również wyposażony w złącza dla kart rozszerzeń, np. PCIe, w którym można zamontować kartę sieciową, albo M.2 do montażu dysków SSD wykorzystywanych jako pamięć podręczna. Wybierając serwer NAS, koniecznie należy zwrócić uwagę na jego podzespoły. W podstawowym zastosowaniu, jak udostępnianie plików czy strumieniowanie multimediów i praca z niewielkimi grupami roboczymi, wystarczą modele o podstawowej konfiguracji. Zdecydowanie większe wymagania spoczywają na urządzeniach do zastosowań korporacyjnych, gdzie wykorzystywane będą np. do wirtualizacji, pracy jako serwery plików czy streamingu wideo online.

Funkcje multimedialne

Funkcje multimedialne

Czynnik ten może nie być znaczący dla przedsiębiorstw, jednak będzie miał kolosalne znaczenie dla klientów domowych. W miejscu tym wyróżnić wypada modele ze złączem HDMI. Po podłączeniu do telewizora lub innego wyświetlacza zyskujemy wygodny i intuicyjny odtwarzacz multimedialny. Do tego dochodzą łączność z Internetem, przeglądarka, aplikacje takie jak YouTube czy Kodi, co sprawia, że praktyce zyskujemy funkcjonalną platformę smart TV. Rozwiązanie to jest idealne np. dla posiadaczy starszych telewizorów bez funkcji smart lub takich, w których aplikacje są wycofywane ze względu na wygasające wsparcie programistyczne. Dodatkowo w zestawie może znajdować się pilot, który znacznie ułatwia obsługę sprzętu. Nie wszystkie serwery wyposażono jednak w złącze HDMI. Posiadacze telewizorów smart mogą za pośrednictwem DLNA odtwarzać materiały multimedialne zgromadzone na serwerze bezpośrednio na ekranie telewizora. Zdarzają się jednak sytuacje, że nie wszystkie formaty multimedialne są obsługiwane przez telewizor przy przesyłaniu przez DLNA. Dotyczy to zwłaszcza plików wideo. Może być odtwarzany np. tylko sam dźwięk bez obrazu lub odwrotnie, mimo że ten sam plik przy podłączeniu bezpośrednio do portu USB telewizora jest odtwarzany bez problemu. Dlatego aby ominąć ten problem, ważne jest, aby serwer miał funkcję transkodowania materiałów wideo, czyli konwertowania na format odpowiedni dla odtwarzacza. Transkodowanie wymaga znacznych zasobów i może odbywać się on-line, gdzie plik jest przetwarzany na bieżąco i transmitowany do odtwarzacza, lub offl ine, gdzie przetwarzamy plik wcześniej do określonego formatu kompatybilnego z odtwarzaczem. Nowoczesne serwery mogą również transkodować pliki wideo nawet w rozdzielczości 4K.

2017-09-14
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket