Strona domowa / / Artykuły / Telewizory na

Telewizory na sezon jesienny

Telewizory na

Jesień jest czasem, w którym sprzedaje się najwięcej telewizorów. Przedstawiamy, co najciekawszego zobaczymy w sklepach o tej porze roku.

Najwięksi producenci pokazali już całą ofertę na 2017 r., kilka premier będzie na IFA. Oferta telewizorów jest bardzo zróżnicowana i bogata, co wymaga wiedzy od klienta, aby wybrał optymalny telewizor do swoich potrzeb. Największy problem będzie przy wyborze telewizorów Ultra HD, które mają szereg nowych rozwiązań technicznych, niestosowanych w telewizorach Full HD. Większość największych producentów oferuje do dziesięciu serii telewizorów, a w serii od dwóch do pięciu modeli o różnych przekątnych ekranu, co umożliwia wybór optymalnego urządzenia do wielkości pokoju. Klienci mogą decydować się na zakup telewizorów LCD LED o rozdzielczościach wyświetlaczy HD ready, Full HD i Ultra HD. Telewizory HD ready są oferowane w wersjach o przekątnych od 24 do 39 cali. Są przeznaczone dla osób z najmniej zasobnym portfelem, które zamierzają odbierać telewizję naziemną DVB-T za pomocą zwykłej anteny. Większość stacji telewizyjnych DVB-T jest nadawanych w rozdzielczości SD. Obraz tych stacji na wyświetlaczach HD ready będzie wyglądał najlepiej, ponieważ nie będzie wymagał skalowania.

Telewizory Full HD

Oferta telewizorów Full HD jest nadal liczna, chociaż najwięksi producenci ograniczyli ich produkcję, zastępując je telewizorami Ultra HD. Najwięcej modeli Full HD znajdziemy pod markami: Hitachi, JVC, Toshiba, należącymi do firmy Vestel. W klasie telewizorów HD ready i Full HD wyróżniają się telewizory marki Sony z serii RE4, WE6 i WE7 z poszerzoną dynamiką obrazu (HDR10), przeznaczone dla graczy używających konsol z grami Full HD HDR, np. Play Station 4 Pro, których obraz zyskuje nową jakość w szczegółach oraz poziomie bieli i czerni.

Telewizory Ultra HD

Największy problem będzie przy wyborze telewizora Ultra HD, ponieważ bardzo różnią się one rozwiązaniami technicznymi.

Przy wyborze telewizora Ultra HD warto zwrócić uwagę na wyświetlacz LCD, od którego w dużej mierze będzie zależeć jakość obrazu. Firma LG stosuje dwa rodzaje wyświetlaczy: LCD IPS RGBW (Red Green Blue White) z białymi subpikselami i RGB. Te pierwsze są bardziej energooszczędne, ponieważ biel uzyskuje się przy mniejszym zużyciu energii, niż gdy tworzona jest w wyniku mieszania barw trzech subpikseli RGB. W wyświetlaczach RGBW jest o 25 proc. mniej pikseli RGB niż w wypadku standardowych ekranów Ultra HD RGB LCD w wyniku wprowadzenia dodatkowego, białego subpiksela. W rezultacie tylko 75 proc. subpikseli może odwzorować pełną gamę kolorów. Kolory i szczegółowość obrazu są gorsze niż w wypadku tradycyjnej matrycy IPS. Wyświetlacze IPS RGBW stosuje się w tańszych telewizorach.

Za najlepsze są uważane matryce VA, które najlepiej odwzorowują kolory i mają duży kontrast obrazu, co pozwala na lepsze odwzorowanie szczegółów w jasnych i ciemnych fragmentach obrazu, szczególnie w filmach. Wykorzystują je tacy producenci telewizorów jak Samsung, Sony, TCL, Thomson, JVC i inni. Obraz należy oglądać na wprost ekranu, ze względu na pogorszenie jego jakości przy bocznym oglądaniu. Do rodzinnego oglądania lepsze są matryce IPS, mające większe kąty patrzenia bez pogorszenia jakości obrazu (mniejsza jasność i blednięcie kolorów).

Rodzaj samego wyświetlacza LCD (VA lub IPS) to nie wszystko. Dochodzą do tego różne dodatkowe rozwiązania konstrukcyjne mające wpływ na obraz. Najtańsze modele mają tylko wyświetlacz Ultra HD, o cztery razy większej liczbie pikseli niż Full HD.

Droższe mają wyświetlacz 10 bitowy (typowy jest 8-bitowy), zwiększający głębię barw. Wyświetlacz 100/120 Hz (typowo 50/60 Hz) zwiększa płynność odtwarzania ruchu. Poszerzony zakres kolorów (Wide Color Gamut) poprawia odtwarzanie czerwieni i zieleni. Zwiększona dynamika obrazu (High Dynamic Range) w połączeniu z poszerzonym zakresem kolorów najbardziej decyduje o jakości obrazu. Najlepsze telewizory mają wszystkie systemy HDR (HDR10/10+), Dolby Vision i HLG.

Poniżej krotki opis największych tegorocznych nowości na polskim rynku.

Lider: Samsung

Lider:

Wydarzeniem tego roku była premiera telewizorów QLED marki Samsung, zastępujących telewizory z serii SUHD. Dostępne są telewizory QLED z serii Q7F z płaskim i Q7C z zakrzywionym ekranem o przekątnych: 49, 55 65 i 75 (tylko Q7) cali oraz Q8 o przekątnych: 55, 65 i 75 cali. Topowa seria Q9 to telewizory o przekątnych 65 i 88 cali. Firma Samsung praktycznie zrezygnowała z produkcji telewizorów Full HD (oferuje tylko dwie serie: M5500 i M6300) na rzecz aż 6 serii telewizorów Ultra HD o przekątnych od 40 do 82 cali. Telewizory o przekątnych 49, 55 i 65 cali stanowią ok. 50 proc. oferty. Większość telewizorów Ultra HD ma funkcję HDR, a wszystkie telewizory z serii QLED, MU7000, MU8000 i MU9000 mają poszerzony zakres kolorów (WCG – Wide Color gamut) i 10-bitowy panel. Funkcja HDR jest zróżnicowana. Najlepsze efekty HDR uzyska się w telewizorach QLED. Wartość luminancji obrazu wynosi aż 1500 cd/m2 (Q HDR 1500), a w modelu 65Q9F nawet 2000 cd/m2 (Q HDR 2000). Firma Samsung jest liderem w stosowaniu kropek kwantowych do poszerzania zakresu kolorów. Są one umieszczone w specjalnej folii i montowane w układzie podświetlenia telewizora. Niebieskie światło LED przechodzące przez folię z kropkami kwantowymi kolorów czerwonego i zielonego razem z niebieskim światłem powoduje wytworzenie białego światła, które zawiera zakres barw znacznie szerszy niż tradycyjne LED-y. Nowy, 10 bitowy wyświetlacz zapewnia także większe kąty patrzenia na ekran bez pogorszenia jakości obrazu.

W serii telewizorów QLED TV zastosowano przystawkę One connect i optyczny przewód Invisible Connection, łączący ją z telewizorem i łatwy do ukrycia. Jest wtedy możliwe jednoczesne podłączenie do odbiornika wszystkich urządzeń peryferyjnych. Do tego dochodzi uchwyt ścienny, umożliwiający szybkie i łatwe zamontowanie telewizora, tak aby przylegał płasko do ściany. Telewizory wyróżnia także wzornictwo „design 360°”, dzięki któremu obudowa bardzo dobrze prezentuje się z każdej strony.

Telewizory na

Vestel Poland i Toshiba

Dużym graczem na rynku polskim jest firma Vestel, która ma w ofercie takie marki jak JVC, Hitachi, Telefunken, Finlux. W tym roku dołączyła marka Toshiba. Firma Toshiba sprzedała Vestelowi licencję na produkcję, sprzedaż, marketing i dystrybucję telewizorów pod marką Toshiba na rynku europejskim. W sklepach zobaczymy ofertę telewizorów o różnych przekątnych dla każdego odbiorcy. Telewizory z serii HD ready W17 Entry i W37 Smart mają przekątne: 24, 28 i 32 cale oraz (39 cali – tylko W17 Entry), modele Full HD: L17 Entry i L37 Smart mają 32, 39, 43 i 49 cali oraz (55 cali – tylko L37 smart), LCD Ultra HD U67: 43, 49, 55, 65, 75 cali i U77: 47 i 55 cali. Najlepsze telewizory z serii U77 mają panele 10-bitowe, szeroką paletę barw, upłynnianie ruchu. Brak jest telewizorów z funkcją HDR, pierwsze zobaczymy na IFA. Na uwagę z funkcji smart TV zasługuje dostęp do serwisów VoD Netflix i YouTube.

TCL z Androidem i kropkami kwantowymi

TCL z Androidem

Ten rok to premiera telewizorów z Androidem pod markami TCL i Thomson. Zapewniono zgodność z usługami Google Cast i Google Play. Dostęp do wielu aplikacji ze sklepu Google w modelach Ultra HD jest w telewizorach TCL z serii P60 (43, 49, 55, 60 i 65 cali) i C70 (49, 55, 65, 75 cali). Dostęp do filmów 4K zapewnią aplikacje Netflix, YouTube, Amazon i inne. Telewizory są przyjazne użytkownikowi, rozpoznawane są polecenia głosowe w języku polskim (można dokupić pilot z mikrofonem). Aplikacja T-cast umożliwia obsługę telewizora smartfonem lub tabletem. Nowe telewizory to także atrakcyjne wzornictwo autorstwa duńczyka Flemminga Møller Pedersena z aluminiowymi ramkami wokół ekranu czy nóżkami z metalu. W telewizorach Ultra HD zajdziemy panele LCD 60 Hz VA, szeroką paletę barw, funkcję zwiększonej dynamiki obrazu zgodną ze standardami HDR10 i HLG. Jakość dźwięku poprawią dwudrożne głośniki marki JBL. Topowy model X2 (w Europie X9) będzie wyposażony w wyświetlacz z kropkami kwantowymi, który zobaczymy na targach IFA.

Inni producenci telewizorów z Androidem

System Android TV jest stosowany od kilku lat w telewizorach marek Philips i Sony, a w 2016 r pojawił się w telewizorze BeoVision 14 marki Bang & Olufsen. W tym roku dołączyła polska firma Manta z 32-, 48-, 49- i 50-calowymi telewizorami z serii Emperor z systemem Android TV i aplikacjami: E-Share, Facebook, Twitter, YouTube i przeglądarką internetową.

Inni producenci telewizorów

OLED telewizory dla bogatych

Zwiększa się oferta telewizorów OLED. Pojawili się ich nowi producenci, jak Sony, Philips, Skyworth i Loewe. Liderem pozostaje LG z czterema seriami Ultra HD: B7, C7, E7, G7, W7 o przekątnych 55, 65, 77 cali, w planach jest seria A7 z wyświetlaczem Full HD. Na uwagę zasługuje seria telewizorów OLED Signature W z elastycznym wyświetlaczem mocowanym do ściany na magnesy. Panel OLED w 65-calowym modelu ma zaledwie 2,57 mm grubości, a „elektronika” jest w soundbarze i łączy się z wyświetlaczem cienką taśmą, którą można zamalować, aby była niewidoczna. Sugerowane ceny detaliczne telewizorów OLED Signature W to w wypadku 65 cali 35 tys. zł i aż 87 tys. zł za 77 cali.

Z firmą LG zamierza konkurować firma Loewe, będąca głównym europejskim partnerem LG Display, która ma w ofercie największy wybór modeli po LG wyposażonych w wyświetlacze OLED, począwszy od największego modelu 7.77 (77 cali), a skończywszy na zaprezentowanym po raz pierwszy w czerwcu modelu bild 5.55 (55 cali), kosztującym 15 990 zł. W ofercie Loewe dostępnych będzie 7 modeli z matrycami OLED bild 4, bild 5, bild 7, bild 9 w rozmiarach 55, 65 lub 77 cali, każdy dostępny w różnych wersjach kolorystycznych i montażowych. W rezultacie do wyboru będą 42 warianty telewizorów Loewe OLED. Oferowane telewizory mają oprogramowanie do przetwarzania obrazu marki Loewe, które nazwano VantaVision. Tak jak w telewizorach LG są systemy HDR Dolby Vision, HDR10 i HLG. Telewizory Loewe wyróżniają nagrywarka cyfrowa DR+ streaming i rozbudowane funkcje smart TV.

W najlepszym telewizorze bild 7 zastosowano elektryczny silnik, który podnosi ekran, odsłaniając soundbar. Dobra jakość dźwięku i zintegrowany Bluetooth sprawiają, że streamowanie treści audio ze smartfona i tabletu do bild 7 jest proste. Elegancka pokrywa z tkaniny ukrywa złącza i przewody z tyłu telewizora, co sprawia, że bild 7 prezentuje się doskonale z każdej strony, tak jak zakłada filozofia „designu 360°”.

Trzecie miejsce zajmuje firma Panasonic z dwiema seriami telewizorów: OLED EZ950 o przekątnych 55 i 65 cali i EZ1000 65 i 77 cali. Mają one wyświetlacz Master HDR OLED z filtrem ekranowym Absolute Black i system dźwiękowy marki Technics – soundbar Dynamic Blade Speaker. Zastosowanie procesora HCX2 o większej mocy obliczeniowej ma umożliwić zwiększenie liczby odcieni czerni. W kalibracji obrazu biorą udział specjaliści z Hollywood.

Wiosną premierę telewizorów OLED na polskim rynku miała firma Sony, a konkretnie jej model KD-55A1 z nowatorskim systemem dźwięku. W telewizorze zamiast klasycznych głośników źródłem dźwięku jest ekran telewizora. Jest on pobudzany do drgań za pomocą czterech wzbudników. Jedynie niskie tony są odtwarzane za pomocą głośnika niskotonowego, umieszczonego w podporze telewizora. Konkuruje z nim OLED Philips 55POS901F, wyróżniający się systemami Ambilight i Android TV. Obsługuje HDR i ma 6.1-kanałowy system audio o mocy 30 W. Nad jakością obrazu czuwa procesor P5 wraz z układami poprawy jakości obrazu, który zdaniem producenta poprawił jakość obrazu o 50 proc.

Premierę na polskim rynku miał telewizor Skyworth 65S9300 – kolejny telewizor z wyświetlaczem OLED, który pojawił się w polskich sklepach, produkowany przez chińską firmę Skyworth, wykorzystujący wyświetlacze OLED marki LG. Elegancko prezentujący się Skyworth Signature OLED TV ma wyświetlacz o przekątnej 65 cali mocowany do szklanego podłoża o grubości 5,27 mm w najcieńszym miejscu. Matryca 120 Hz OLED typu WRGB ma czwarty subpiksel – biały, dzięki czemu zwiększone są dokładność odwzorowania i dynamika barw. Szklane podłoże wykorzystano także do umieszczenia wysokiej klasy zestawu głośnikowego marki JBL o mocy 2 × 10 W. „Elektronikę” ze złączami umieszczono z tyłu obudowy. Oprócz tunera DVB-T jest tuner DVB-S2, umożliwiający odbiór niekodowanych kanałów TV 4K z satelitów Astra i Hot Bird. Wbudowane łącze Wi-Fi umożliwia komunikację z domowym routerem i realizację funkcji smart TV.

OLED telewizory dla

OLED Toshiby w polskich sklepach

Pierwszy telewizor OLED marki Toshiba – model 65X9763 ma się pojawić w sprzedaży w sieciach Media Markt, Saturn i Redcon. Toshiba 65X9763 z 65-calowym ekranem OLED ma być w konkurencyjnej cenie do porównywalnych modeli LG. Inżynierowie firmy Vestel uważają, że OLED Toshiby będzie miał lepszą jakość obrazu niż OLED-y LG, zwłaszcza jeśli chodzi o odwzorowanie szybkiego ruchu (sport, filmy akcji) dzięki bardzo dobrym układom upłynniania (kompensacji) ruchu. Obraz ma być zgodny w 100 proc. z przestrzenią kolorów DCI (filmy kinowe). Prawdopodobnie będzie pokazany na targach IFA na stoisku firmy Vestel.

Telewizory LCD z wyższej półki w porównaniu z OLED mają:

  • lepszą ostrość ruchu w trybie SDR,
  • większą luminację (jasność) w trybie HDR,
  • trwałość – piksele obrazu nie zużywają się z czasem (brak tzw. wypalania obrazu OLED),
  • większy wybór przekątnych,
  • niższą cenę.

OLED Toshiby

Co na IFA?

Oczekuje się transmisji satelitarnych w standardzie HFR. Do wprowadzenia drugiej fazy standardu Ultra HD, opartej na specyfikacji DVB UHD-1 z techniką 4K HFR (High Frame Rate), przygotowują się zarówno producenci wyświetlaczy, jak i ogólnoświatowi nadawcy. Specyfikacja UHD-1 obejmuje także inne nowoczesne systemy, takie jak HDR (High Dynamic Range) czy NGA (Next-generation Audio).

HFR to nowa metoda przesyłania sygnału wideo, która zapewnia lepszą jakość ruchomego obrazu 4K Ultra HD przez zwiększenie szybkością wyświetlania do 120 klatek na sekundę (większość dostępnych obecnie treści wyświetlana jest z szybkością nieprzekraczającą 50 kl./s). Dzięki temu programy z szybką akcją czy transmisje sportowe wyglądają dużo bardziej realistycznie. Technika HFR pozwala na uzyskanie obrazu z płynnie odwzorowanym ruchem przy jednoczesnym wyeliminowaniu rozmyć i drgań, widocznych na ekranach konwencjonalnych telewizorów. Sygnał wideo HFR jest nadawany z satelity.

Podczas dziesiątej konferencji SES Industry Days w Luksemburgu konsorcjum SES oraz firma LG Electronics zademonstrowały transmisję audycji w najnowocześniejszej technice 4K High Frame Rate (HFR). Transmisja treści 4K HFR odbyła się za pośrednictwem satelity Astra na pozycji 19,2° E wprost na ekran telewizora LG OLED z oferty na rok 2017. W ten sposób, używając prototypowego oprogramowania HFR, firmy LG i SES zaprezentowały uczestnikom konferencji obraz o poprawionej jakości. Na pewno nie zabraknie telewizorów z różnymi systemami HDR, które mają zapewnić najlepszą jakość obrazu, oraz systemów głośnikowych Dolby Atmos, które mają zapewnić kinową jakość dźwięku, nieosiągalną dla dotychczasowych systemów wielokanałowego dźwięku.

2017-09-07
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket