Preparaty i środki czyszczące

Stosowanie środków chemicznych jest w pewnych sytuacjach nieodzowne. Dla jak najlepszych efektów, ale także w trosce o czyszczone powierzchnie, sprzęt i środowisko naturalne należy stosować sprawdzone, dobrej jakości środki.

Najlepiej, jeśli będą to preparaty producenta lub znanych, markowych wytwórców. Daje to gwarancję jakości, wydajności i bezpieczeństwa – tak ludzi, jak i urządzeń. Wybór środka, jego przeznaczenie oraz sposób aplikacji to bardzo ważne czynniki, które determinują skuteczne czyszczenie. Pamiętajmy, że nie każdy środek działa w ten sam sposób. Przed użyciem sprawdźmy etykietę. To niezmiernie ważne. Oprócz środków wspomagających czyszczenie pochylamy się także w tym rozdziale nad rekomendowanymi przez producentów środkami do odkamieniania.

Preparaty i

Używać tylko sprawdzone preparaty

Kiedy kupujemy środki, które sprawią, że nasze mieszkania będą idealnie pachnieć i lśnić czystością, warto zdać sobie sprawę, co jest w ich składzie. Większość detergentów składa się z niejonowych środków powierzchniowoczynnych, które działają na zasadzie zmniejszania powierzchni napięcia powierzchniowego i oddzielenia brudu od czyszczonej powierzchni. Jednymi z najskuteczniejszych są fluorosurfaktanty, które przy bliskim kontakcie mogą powodować reakcje alergiczne, a także podrażnienia skórne. Przepiękny, kwiatowy lub morski zapach w rzeczywistości jest sztuczną kompozycją zapachową na bazie dość agresywnej chemii. Trzeba o tym pamiętać i stosować środki czyszczące rozsądnie, a w miarę możliwości optymalizować ich zużycie – stosując choćby parę czy namaczając i „przygotowując” plamy i brud do czyszczenia.

Rekomendowany odkamieniacz

To przede wszystkim ten zalecany przez producenta. Jeśli rekomenduje on środek z jego własnej oferty, czasem lepiej wydać więcej i mieć pewność, że urządzenie jest konserwowane profesjonalnym środkiem (niestety, wiele preparatów tego typu będących na rynku jest bardzo złej jakości).

Używanie markowych środków producenta daje także jasny przekaz samemu sprzedawcy podczas ew. usług serwisowych – klient kupował markowe środki i dbał o sprzęt, stosując się do wytycznych producenta. Jeśli natomiast producent rekomenduje środek uniwersalny lub mieszankę wodno-octową – śmiało można z nich korzystać. Zapis taki musi jednak być w instrukcji obsługi.

Uwaga! Należy pamiętać, aby środki chemiczne trzymać z dala od dzieci oraz zwierząt. W bezpośrednim kontakcie mogą podrażnić skórę i oczy. Po połknięciu są bardzo szkodliwe dla organizmu.

Dostępne odkamieniacze i proces odkamieniania

Do odkamieniania parownic czy czyścików można używać albo odkamieniaczy w płynie, albo specjalnych pałeczek, które rozpuszczają się w zbiorniku. Obie formy mają swoje zalety, ale ogólną ich właściwością jest przede wszystkim łatwe dozowanie.

Zasada stosowania takich środków jest wszędzie podobna. Odkamieniacz wlewa się (lub w wypadku pałeczek wrzuca się) do zbiornika i zalewa 0,5 l wody (lub mniej, w zależności od wielkości zbiornika). Tak przygotowaną mieszankę zostawia się na co najmniej 8 godzin. Następnie wylewa się ją i kilkukrotnie przepłukuje zbiornik czystą wodą.

Dostępne odkamieniacze
Preparaty i
2017-08-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket