Jak działa klimatyzer?

Jak działa klimatyzer?

Budowa klimatyzera ewaporacyjnego nie jest skomplikowana. W obudowie ze szczelinami znajdują się: zbiornik na wodę, wkłady filtrujące, pompa wodna i wentylator promieniowy lub osiowy. W wentylatorze osiowym strumień powietrza jest zasysany i tłoczony wzdłuż osi silnika wentylatora, a w wentylatorach promieniowych strumień powietrza jest zasysany osiowo, a tłoczony promieniowo przez otwory w obudowie.

Klimatyzery ewaporacyjne wykorzystują wkłady nasączane wodą pobieraną ze zbiornika. System dystrybucji wody oraz pompa utrzymują stałą wilgotność filtra. Wentylator zasysa gorące powietrze z zewnątrz poprzez wilgotny filtr. W wyniku procesu parowania temperatura przepływającego powietrza zostaje obniżona, a samo powietrze jest bardziej nawilżone. Schłodzone powietrze jest następnie wydmuchiwane do pomieszczenia przez szczeliny w obudowie. Klimatyzery ewaporacyjne zatrzymują również wszelkie znajdujące się w powietrzu aerozole (zapachy, zanieczyszczenia, dym).

Uwaga! Podczas pracy klimatyzerów ewaporacyjnych okna i drzwi w pomieszczeniu powinny być otwarte lub powinna być zastosowana wentylacja wyciągowa.

Podstawowe parametry klimatyzerów ewaporacyjnych to:

  • maksymalny przepływ powietrza [m3/h],
  • maksymalna powierzchnia chłodzenia [m2],
  • wydajność chłodzenia [kW],
  • moc elektryczna [W],
  • pojemność zbiornika [l],
  • zużycie wody [m3/h],
  • rodzaj wentylatora – osiowy/promieniowy,
  • poziom hałasu [dB (A)],
  • liczba stopni prędkości wentylatora,
  • masa [kg],
  • wymiary [mm].

Klimatyzery ewaporacyjne profesjonalne możemy podzielić na dwa rodzaje: przenośne i stacjonarne. Te pierwsze doskonale sprawdzą się jako rozwiązanie tymczasowe na letnie miesiące w warsztatach, magazynach, centrach handlowych i restauracjach. Są proste w obsłudze i łatwe w transporcie oraz nie wymagają skomplikowanej instalacji. Można je zastosować w dowolnym miejscu, a w zależności od chłodzonej powierzchni dobiera się modele o odpowiedniej wydajności. Klimatyzatory typu ewaporacyjnego do małych pomieszczeń (np. Aircooler marki Trotec) są najskuteczniejsze w pomieszczeniach o suchym powietrzu i mogą osiągnąć spadek temperatury ograniczony granicą nasycenia powietrza wilgocią, np. od parametrów początkowych 25 °C / 50% wilgotności względnej do teoretycznej wartości maksymalnie 18 °C / 98% wilgotności względnej. W wypadku przenośnych urządzeń Aircooler przeznaczonych do użytku domowego skuteczność jest w praktyce nieco mniejsza i zależna od wielu czynników, takich jak wydajność dmuchawy oraz powierzchnia filtra parowania. Zastosowanie urządzenia chłodzącego powoduje wyraźny wzrost wilgotności powietrza, co nie zawsze jest zjawiskiem pożądanym. Wzrost wilgotności powietrza oznacza także spadek wydajności chłodzenia urządzeń.

Urządzenie wykorzystuje lód lub zimną wodę do obniżenia temperatury zasysanego powietrza, kierowanego z powrotem do pomieszczenia za pośrednictwem wentylatora. Ta „chłodnica” powietrza nadaje się do kontrolowania temperatury w średniej wielkości pomieszczeniach, zapewniając poczucie komfortu przy małym poborze mocy, sięgającym np. 65 W przy wydajności przepływu powietrza 320 m³/h. Zintegrowany filtr powietrza oraz specjalna struktura filtra parowania powodują przefiltrowanie zassanego powietrza, jego nawilżenie, oczyszczenie oraz schłodzenie i ponowne wprowadzenie do pomieszczenia. Kilka prędkości pracy dmuchawy dodatkowo ułatwia uzyskanie komfortu w trakcie pracy urządzenia. Regulowany kierunek strugi wylotowej oraz opcjonalnie włączana funkcja automatycznej ciągłej zmiany kierunku strugi powietrza gwarantują uzyskanie jeszcze lepszego rozkładu zimnego powietrza wewnątrz urządzenia. Nocny tryb pracy cichej umożliwia wykorzystanie klimatyzatora Aircooler także w trakcie snu domowników lub gdy do pracy potrzebna jest cisza. Funkcje te mogą być uruchamiane za pośrednictwem pilota zdalnego sterowania lub bezpośrednio na urządzeniu.

Te największe, o przepływie powietrza 20 000 m3/h, mogą chłodzić pomieszczenia o powierzchni nawet do 210 m2. Uchwyty i koła ułatwiają transport urządzenia. Pilot zdalnego sterowania umożliwia zmianę prędkości wentylatora. Mogą mieć wbudowany jonizator. Stacjonarne klimatyzery ewaporacyjne to z kolei rozwiązanie przeznaczone do większych obiektów, takich jak hale produkcyjne i magazynowe, namioty wystawiennicze i budynki inwentarskie. Kiedy temperatura otoczenia wzrasta, dodatkowe ciepło generowane przez pracę maszyn i trwające procesy szybko staje się trudne do zniesienia. Wówczas dostarczenie świeżego powietrza jest konieczne, aby uniknąć zmniejszenia wydajności i wypadków wśród pracowników. Do wnętrza budynku zasysane jest w 100 proc. czyste powietrze. Po nawilżeniu i oczyszczeniu zostaje ono rozproszone wewnątrz przez dyfuzory, a żadne zanieczyszczenia nie podlegają recyrkulacji. Podczas pracy klimatyzerów ewaporacyjnych drzwi i okna mogą być otwarte, co zapewnia stałą wymianę świeżego powietrza. Ich instalacja jest łatwa i szybka, a co więcej, do jej wykonania można wykorzystać istniejące już systemy wentylacyjne. Klimatyzery stacjonarne pozwalają schłodzić zarówno całe obiekty, jak i wydzielone strefy. Do jednego systemu klimatyzacyjnego można podłączyć do 40 jednostek (dane firmy Master), co pozwala na chłodzenie nawet bardzo dużych obiektów. Modele stacjonarne są produkowane z wentylatorem osiowym albo promieniowym, a także z wylotem powietrza od dołu, od góry lub z boku.

2017-07-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket