Strona domowa / / Artykuły / Wi-Fi w smartfonie

Wi-Fi w smartfonie

Wi-Fi w smartfonie

Obecnie w dostępnych na rynku smartfonach standardem jest wbudowana karta sieci bezprzewodowej standardu „n” działająca na częstotliwości 2,4 GHz.

Maksymalny teoretyczny transfer wynosi dzięki temu 150 Mbit/ s. W standardzie „n” i przy częstotliwości 5 GHz teoretyczna przepustowość wynosi nawet 300 Mbit/s. Obecnie w najnowszych smartfonach oprócz Wi-Fi b/g/n stosuje się Wi-Fi „ac”. W zależności od konfi guracji, routera i liczby anten w urządzeniu może ona oferować przepustowość nawet 1 Gbit/s.

Wi-Fi daje również możliwość wykonywania połączeń głosowych przez funkcję VoWi- Fi, czyli Voice over WiFi. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest wykorzystanie sieci Wi-Fi do wykonywania połączeń głosowych. Zastosowanie to chociażby możliwość rozmawiania w pomieszczeniach, gdzie tradycyjna telefonia komórkowa nie ma zasięgu, jednak dostępna jest sieć bezprzewodowa, np. w piwnicach. Dodatkowo w razie korzystania z tej funkcji zagranicą operator rozlicza klienta tak, jakby dzwonił on z terytorium Polski. Rozwiązanie to oferują tylko niektóre sieci i operatorzy telefonii.

2017-06-19
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket