Strona domowa / / Artykuły / Łączność z Internetem

Łączność z Internetem

Łączność z Internetem

LTE oraz 3G to dwa najpopularniejsze standardy zapewniające mobilny dostęp do Internetu. Łączność 3G jest realizowana za pomocą takich rozwiązań jak HSPA lub jego nowsza wersja – HSPA+. HSPA+ pozwala na osiąganie teoretycznych transferów na poziomie 42 Mbit/s (pobieranie) i 11 MBit/s (wysyłanie). W praktyce standard ten pozwala w pełni komfortowo korzystać z Internetu w podstawowych zadaniach.

Obecnie jednak większość dostępnych na rynku smartfonów oferuje dostęp do znacznie szybszej sieci LTE. Również wszyscy czołowi operatorzy telefonii komórkowej oferują klientom łączność LTE. Początkowo zakładał on osiągnięcie szybkości 150 Mbit/s przy pobieraniu i 50 Mbit/s przy wysyłaniu danych. Jednak przyszłością sieci komórkowej i mobilnego internetu jest rozwój sieci LTE-Advanced (LTE-A), która oferuje jeszcze większe możliwości. Rozwiązanie to polega na agregacji różnych częstotliwości, np. 800 i 1800 MHz. Ich połączenie pozwala na znaczne zwiększenie przepustowości sieci, a co za tym idzie, szybszą transmisję danych. Szybkość transferu zależna jest od urządzenia dostępowego. Jak informują operatorzy, jest możliwość osiągnięcia nawet 300 Mbit/s. W praktyce szybkość zależy również od warunków, np. obciążenia stacji bazowych czy odległości od nich.

Mimo wszystko LTE-A może znacznie polepszyć jakość odbioru sieci, co będzie istotne zwłaszcza na terenach mało zurbanizowanych, gdzie ma on stanowić alternatywę dla rozwiązań stacjonarnych, ale także w terenach miejskich, gdzie zapotrzebowanie na szybki internet mobilny jest największe. Sam standard LTE-A przewiduje osiągnięcie przepustowości nawet na poziomie 1 Gbit/s przy pobieraniu i 500 Mbit/s przy wysłaniu danych. Możliwe to ma być m.in. dzięki wykorzystaniu systemu MIMO (Multiple Input Multiple Output), który umożliwia ustanowienie między stacją bazową, a urządzeniem dostępowym nawet czterech kanałów komunikacyjnych. Ich agregacja z kolei pozwala na zwiększenie przepustowości. Dużą zaletą LTE jest komfort korzystania z sieci za sprawą małych opóźnień, porównywalnych do łączy stacjonarnych. Jeśli w terenie niezbędny jest szybki dostęp do Internetu lub często występuje konieczność użycia smartfona jako hotspotu, np. dla komputerów lub tabletów, to zdecydowanie warto wybrać model obsługujący łączność LTE.

W wypadku smartfonów pochodzących z importu z Chin niektóre modele mogą nie wykorzystywać łączności LTE na częstotliwości 800 MHz, czyli tzw. pasma B20. Oczywiście, do dyspozycji są pozostałe częstotliwości, na których pracuje LTE, jednak nie są one dostępne na wszystkich terenach. Pasmo B20 jest wykorzystywane do rozbudowy sieci zwłaszcza na obszarach mało zaludnionych, dlatego też jego obecność jest wskazana. Problemu tego nie powinno być w większości telefonów dostępnych w Polsce za pośrednictwem autoryzowanej dystrybucji. Jedną z korzyści, które przynosi LTE, jest również technika VoLTE, czyli Voice over LTE. Dzięki niej połączenia głosowe realizowane są za pośrednictwem sieci LTE. Główne korzyści z VoLTE to lepsza jakość połączenia, co zapewnia technika HD voice, oprócz tego połączenia głosowe są szybciej inicjowane, ponieważ smartfon nie musi przełączać się z zasięgu LTE do 3G lub 2G, tak jak do tej pory. Jeśli np. podczas podróży wyjedziemy poza obszar działania sieci LTE, to rozmowa będzie kontynuowana za pomocą pasma 2G lub 3G. Usługa ta jest dostępna tylko w niektórych smartfonach i sieciach telefonicznych.

2017-06-19
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket