Multiroom z sygnałami DVB-S i DVB-T

Znacznie więcej programów można oglądać przy odbiorze sygnału satelitarnego. Instalacje z multiswitchem (odmiana rozgałęźnika ze wzmacniaczem) to najefektywniejsza i metoda odbioru programów nadawanych drogą satelitarną, na kilku telewizorach z tunerem DVB-S lub odbiornikach DVB-S współpracujących z telewizorem. Jest to typ instalacji gwiaździstej, tzn. z wyjścia multiswitcha sygnał z anteny satelitarnej jest bezpośrednio przesyłany do wejścia antenowego telewizora lub odbiornika satelitarnego.

W domach jednorodzinnych urządzenia związane z instalacją multiroom najlepiej instalować na strychu, do którego doprowadza się przewody z anten do jednostki centralnej, jaką jest multiswitch, i z niego do poszczególnych gniazd abonenckich RTV do poszczególnych pokoi. W satelitarnej instalacji zbiorczej są rozprowadzane sygnały satelitarne w zakresie 950–2150 MHz (SAT-IF) oraz naziemne DVB-T w zakresie 87,5–862 MHz. Cała instalacja pracuje w zakresie 87,5–2150 MHz.

W multiswitchu sygnał telewizji naziemnej DVB-T jest sumowany z sygnałem DVB-S, a następnie wzmacniany i rozprowadzany w sieci wieloprzewodowej.

Wybór multiswitcha zależy od liczby odbiorników TV, satelitów, pasm, zastosowanych konwerterów. W zależności od jego konstrukcji poziom wyjściowy każdego sygnału można regulować, aby dopasować go do instalacji i korygować tłumienie kabli.

Przy instalacji z jedną anteną odbierającą programy z jednego satelity i jedną anteną naziemną multiswitch ma pięć wejść (cztery satelitarne i jedno TV naziemnej) i różną liczbę wyjść. Najmniejsza liczba wyjść to 4, co umożliwia dołączenie 4 odbiorników. Najczęściej stosowane konfi guracje to: 5/4, 5/8, 5/12/, 5/16, 5/24, 5/32. Są też multiswitche, które mają wejścia dla dwóch anten satelitarnych, np. ustawionych na satelity Hot Bird i Astra.

Odbiór dowolnego programu przez dowolnego użytkownika domowej sieci z dowolnego pasma i polaryzacji wymaga, aby konwerter przez cały czas udostępniał oba pasma i polaryzacje. Tego wymagania nie spełniają typowe konwertery, nazywane universal single, współpracujące z jednym tunerem. Do odbioru obu polaryzacji i pasm satelitarnych służy konwerter quatro, który ma cztery wyjścia, oznaczane: V Lo, H Lo, V High i H High.

Instalacja jednokablowa (unicable)

Instalacja multiswitchowa wymaga bezpośredniego połączenia odbiornika satelitarnego jego wyjściem za pomocą kabla koncentrycznego. Przy kilku odbiornikach potrzeba dużo kabli. Ich długość można zmniejszyć stosując instalację jednokablową Unicable SCR- -Sat Channel Router), łącząca odbiorniki DVB- -S szeregowo. W instalacji unicable za pomocą jednego kabla i rozgałęźników można doprowadzić sygnał DVB-S do czterech niezależnych tunerów. Specjalny konwerter unicable zawiera w jednej obudowie konwerter quatro, multiswitch i cztery układy routera SatCR. Na wyjściu każdego routera znajduje się fi ltr pasmowy, wydzielający pasmo przeznaczone dla jednego tunera. Konwerter ma dwa wyjścia: Legacy z pasmem takim jak konwerter single (10,7–12,75 GHz) i drugie SCR do instalacji jednokablowej. Wyjście Legacy może być jedno, ale może być ich również kilka. Mają one dostarczać sygnał satelitarny do jednego odbiornika satelitarnego, natomiast wyjście SCR do 4 odbiorników. Do transmisji sygnału do 4 odbiorników wykorzystuje się 4 częstotliwości nośne: 1210 MHz, 1420 MHz, 1680 MHz, 2040 MHz.

Taki konwerter może pracować tylko z odbiornikami z funkcją SCR. W menu instalacyjnym takiego odbiornika znajduje się lista częstotliwości – jedną z nich przypisuje się tunerowi odbiornika. W kabel przy każdym odbiorniku jest włączony rozgałęźnik, który doprowadza sygnał do danego wejścia odbiornika i dalej do następnego. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość całkowicie elastycznego prowadzenia kabli w mieszkaniu, a także korzystanie tylko jednego kabla łączącego konwerter SCR z pierwszym dekoderem, zamiast czterech kabli, jeśli korzystaliśmy z konwertera Quad (cztery wyjścia). W niektórych odbiornikach jest wyjście satelitarne oznaczane Loop lub Loop through, na którym jest dostępny sygnał z wejścia. Zmniejsza to liczbę koniecznych rozgałęźników sygnału.

UWAGA! Odbiorniki PVR wymagają zarezerwowania dwóch częstotliwości z konwertera unicable, czyli do jednego konwertera można dołączyć dwa odbiorniki PVR.

To, czy możliwe jest korzystanie z instalacji jednokablowej, zależy od konstrukcji odbiornika satelitarnego. W menu odbiornika należy sprawdzić, czy jest taka opcja odbierania i przesyłania sygnału satelitarnego do kolejnego odbiornika.

Multiroom - wideo i telewizja
Multiroom - wideo i telewizja

Dekodery platformy nc+ do tworzenia multiroomu.

2017-03-16
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket