Suszarki ogrodowe

Suszarki

Suszarki ogrodowe muszą być wykonane z trwałych materiałów. Dlatego tak często producenci sięgają po aluminium i stal. Często stosuje się także tworzywo sztuczne, które jest odporne na działanie promieni UV i odkształcenia pod wpływem wysokich temperatur.

W zależności od modelu suszarki ogrodowe mogą być mocowane na dwa sposoby. Część z nich można przymocować do betonu. Pozostałe mają w zestawie specjalną stopę do montowania w podłożu. Oba rozwiązania mają zapewnić stabilność konstrukcji oraz zabezpieczyć ją np. przed silnym wiatrem. Innym sposobem jest wykorzystanie tzw. uchwytu do szybkiego montażu (nie zawsze jest w komplecie). Uchwyt mocuje się na poziomie gruntu, tak aby można było po nim jeździć kosiarką podczas koszenia trawy. Kiedy jest nieużywany, zatyka się go, chroniąc go przed deszczem lub zanieczyszczeniami.

Praktyczność suszarki w dużym stopniu zależy od wielkości powierzchni suszenia. W tym wypadku liczą się głównie liczba ramion oraz długość wykorzystanej linki. Najczęściej można spotkać modele trzy- i czteroramienne. Z kolei długość linki standardowo wynosi od 40 do 60 m. Powierzchnię przelicza się także na liczbę kompletów prania. Na suszarkach ogrodowych można powiesić od czterech do sześciu wkładów pralki. Modele ogrodowe można podzielić na modele stałe i obrotowe. Druga grupa przez wielu uznawana jest za bardziej praktyczną, gdyż obracająca się górna część, w której znajdują się linki, ułatwia i przyspiesza wieszanie ubrań.

Choć suszarki wydają się bardzo prostym akcesorium, i tutaj producenci zastosowali kilka przydatnych rozwiązań. Jednym z nich są linki automatycznie chowane do korpusu (podstawy nośnej). Dzięki temu mechanizmowi mimo brzydkiej pogody czy deszczu po rozłożeniu linki nadal pozostaną czyste i nie będą zostawiały śladów na czystych ubraniach. Kolejnym ułatwieniem jest specjalny system ułatwiający otwieranie suszarki. Naciśnięcie odpowiedniego przycisku pozwala na jej szybkie złożenie i rozłożenie. Co ważne, większość produktów ma możliwość regulacji wysokości, co pozwala dostosować ich wysokość do wzrostu użytkownika, to z kolei zapewnia dużą wygodę rozwieszania prania. Wartym uwagi rozwiązaniem jest także specjalny uchwyt umożliwiający samodzielne ustawiane naprężenia linek.

Coraz częściej producenci decydują się na wyposażenie swoich produktów w dodatkowe uchwyty bądź zaczepy do wieszania wieszaków, np. z koszulami, lub haki na wieszaki do suszenia bielizny. Praktyczną propozycją są także modele ze specjalnymi osłonkami, które mają za zadanie chronić linki przed zabrudzeniem, lub z systemem indywidualnego napinania linek. Rozwieszanie prania z pewnością ułatwi także obrotowa konstrukcja. Z kolei przechowywanie suszarki ułatwi specjalny hak.

Ciekawą propozycją dla szukających suszarki ogrodowej są modele przeznaczone do montowania na ścianie, które powstały z myślą o jak największej oszczędności miejsca. Rozłożona suszarka pozwala na wykorzystanie do zawieszenia bielizny na powierzchni o łącznej długości ok. 24 m. Jej znakiem rozpoznawczym jest specjalna obudowa, dzięki której, gdy suszarka nie jest używana, staje się praktycznie niewidoczna – suszarkę „składa” się podobnie jak klasyczne modele harmonijkowe z tą różnicą, że całą konstrukcję umieszcza się w obudowie montowanej do ściany. Co więcej, nie wymaga demontażu, co także jest dużą wygodą. Zazwyczaj w zestawie dostępny jest pokrowiec chroniący obudowę przed działaniem warunków atmosferycznych. Trzeba pamiętać, że produkty tego typu nie są zbyt popularne. Z pewnością pewien wpływ na ten stan rzeczy ma ich cena mogąca wynosić np. ponad 800 zł.

2017-02-17
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket