Kino w domu Kruger&Matz KM0265

Kino w domu

Telewizor Kruger&Matz KM0265 o przekątnej 65 cali to największych  telewizorów tej marki. Jest przeznaczony dla osób, które chcą mieć w salonie duży telewizor z prostą obsługą, bez wyrafinowanych funkcji. Przekazujemy wrażenia z jego użytkowania.

Telewizor wyróżnia smukłość obudowy. Ma wąskie ramki (zaledwie ok. 12 mm), co sprawia, że przy tak dużej powierzchni widzimy praktycznie sam ekran. Podstawowe przyciski do obsługi są niewidoczne, ukryte z boku w dolnym rogu ekranu, korzysta się głównie pilota. Świeci się jedynie dioda standby.

Kino w domu

Mimo że ekran jest bardzo duży, można go zmontować samemu – wystarczy połączyć trzy elementy podstawy i wsunąć ją w otwory w obudowie telewizora. Połączenia wymagają 8 wkrętów. Jeżeli w domu są dzieci i zwierzęta, lepiej dla bezpieczeństwa powiesić go na ścianie, z powodu bardzo ażurowej, lekkiej podstawy. Będzie bardzo dobrze wyglądał, ponieważ w najcieńszym miejscu ma 4,5 cm, a w najgrubszym (obudowa „elektroniki” ze złączami) ok. 8 cm. Wymiary bez podstawy: 1460 × 840 × 78 mm. Złącza zamocowano z boku i dołu obudowy „elektroniki”.

Kino w domu

Kable od dolnych złączy można wyprowadzić przez wycięcie w obudowie z boku, przez co nie będą zajmować dodatkowego miejsca. Z boku, 45 cm od krawędzi (w innych telewizorach na krawędzi ekranu), umieszczono złącza: USB, 2 × HDMI, wyjście słuchawkowe, CI, PC audio, VGA, RF. Złącza dolne to HDMI, S/PDIF Out (coaxial) i złącza sygnałów analogowych Video, YPbPr, wyjścia audio (L, R), SCART. Podstawowe parametry obrazu to: kontrast 4000:1, jasność 330 cd/m2, czas reakcji matrycy (GTG) 6,5 ms, odświeżanie  obrazu 120 Hz, kąty patrzenia: poziomo 176°, pionowo 160°.

Klasyczny pilot  ma duże przyciski z cyframi do wyboru numeru kanału tunera DVB-T. Wydzielono przyciski do zmiany trybów fabrycznych obrazu i dźwięku, co ułatwia zmianę parametrów. Przyciski do korzystaniu z multimediów tworzą oddzielną strefę,.

Jakość obrazu ocenialiśmy przy wykorzystaniu tunera DVB-T, dekodera satelitarnego nc+, zdjęć z pendrive’a i komputera dołączanego do wejścia HDMI.

Kino w domu

Wpływ na zmianę jakości obrazu mamy za pomocą wyboru fabrycznych nastaw jego parametrów obrazu (Dynamic, Standard, Mild i Użytkownika) 3. W trybie użytkownika możemy ustawić jasność, kontrast, kolor, ostrość dla każdego z wejść oddzielnie co jest zaletą. Jest regulacja odcieni kolorów (Tint) ale nieaktywna. Dla wszystkich trybów dobiera się temperaturę koloru (odpowiadającą za odcień bieli: zimna, ciepła, średnia a także użytkownika R G B) – zauważalna jest różnica w odcieniach bieli. Można też regulować poziom szumu (trzy stopnie korekcji), co ma nieznaczny wpływ na poprawę jakości materiału wideo SD.

Kino w domu

Praktycznie nie zaobserwowano pogorszenia obrazu przy dużych kątach oglądania, co jest ważne, jeśli cała rodzina zasiądzie na kanapie. Telewizor dobrze odtwarza ruch szybko poruszających się obiektów (odświeżanie 120 Hz), takich jak piłka na meczu piłkarskim, golfowa czy tenisowa, które są nieznacznie nieostre (efekt smużenia). Dużą frajdą jest oglądanie zdjęć na tak dużym ekranie. Są one szybko wczytywane z pamięci, a w podglądzie zdjęcia są wyświetlane jego podstawowe parametry 4.

Kino w domu

Tryb prezentacji z różnymi kurtynami przejścia i zmianą szybkości odtwarzania to dodatkowy walor. Odtwarzane są też pliki tekstowe – tekst jest czytelny i wyraźny. Programom z tunera DVB-T może towarzyszyć krótki opis programu i informacja o formacie nadawania (np. 1080i) czy rodzaju dekodera (np. H26). Programy z kanałów DVB-T można nagrywać na zewnętrzną pamięć i korzystać z funkcji Time Shift

Kino w domu

Materiał wideo odtwarzany z laptopa, strony WWW, filmy z YouTube znacznie zyskują na dużym ekranie, chociaż ich obraz nie jest tak ostry jak na ekranie monitora 6.

Telewizor zdecydowanie wymaga materiału HD z tunera DVB-T lub dekodera satelitarnego. Przy tak dużej powierzchni ekranu obraz z kanałów SD był mało szczegółowy, co jest znacznie mniej dokuczliwe w wypadku telewizorów o małych przekątnych. W dużym stopniu jakość obrazu, czyli ilość szczegółów, ostrość obrazu, zależy od parametrów transmisji i jakości samego materiału wideo. Najlepszy obraz HD był z filmów fabularnych realizowanych kamerami HD, rysunkowych, transmisji na żywo przy dobrym oświetleniu, programów informacyjnych ze studiów telewizyjnych. Ze względu na zastosowanie tylko podstawowych układów poprawy jakości obrazu nie zobaczymy w ciemnych i jasnych obszarach wielu kolorów i ich odcieni .

Zdecydowanie warto dokupić soundbar lub zestaw kina domowego, aby poprawić jakość dźwięku. Dwa głośniki o mocy 2 × 10 W (RMS) preferują środkowy zakres częstotliwości.

2016-12-21
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket