Kongres Telewizji Światłowodowej

Kongres

W Gdańsku w dniach 3–4 listopada odbył się Kongres Telewizji Światłowodowej. Podczas kongresu dyskutowano o usługach, sprzęcie i rozwoju telewizji światłowodowej. W czasie imprezy wiele prezentacji było poświęconych sprzętowi do realizacji usług i budowy sieci światłowodowych oraz dyskutowano, jak zaoferować klientom najatrakcyjniejszą formę telewizyjnej oraz internetowej rozrywki.

Pierwszy dzień kongresu był poświecony prezentacjom urządzeń niezbędnych do tworzenia sieci światłowodowych i telewizji IPTV. Na stoiskach można było zobaczyć, jak wyglądają i jakie mają funkcje. Odbywały się także seminaria na temat motywacji i strategii sprzedaży usług telewizji światłowodowej.

Na pierwszej prezentacji sponsor strategiczny kongresu – firma Evio przedstawiła rozwiązania techniczne stosowane w telewizji światłowodowej i platformę komunikacji z abonentami. Evio świadczy kompleksowe usługi dla 260 operatorów sieci kablowych i IPTV, dostarczając ponad 280 kanałów TV z ochroną treści, EPG, tworząc dla abonentów aplikacje do odbioru telewizji na smartfonach i tabletach oraz aplikacje internetowe dostępne na portalu „Twój TiViK” z muzyką i wideo do oglądania na ekranie telewizora, usługę VoD dostępną w chmurze, kompletną platformę ewidencji i zarządzania uprawnieniami abonentów oraz wypożyczając lub sprzedając interaktywne dekodery cyfrowe STB.

Firma Salomanus na stoisku prezentowała urządzenia systemów telekomunikacyjne stosowane w sieciach światłowodowych telewizji IPTV. Na prezentacji można było dowiedzieć się więcej o urządzeniach marek Raisecom i DCN. Firmy Salomanus i Evio podpisały umowę o partnerstwie technologicznym. Powstało specjalne laboratorium do pracy nad telewizją IPTV Evio.

Jakie światłowody i jaki sprzęt są potrzebne do realizacji sieci światłowodowych, informowała polska firma Fibrain, producent kabli optycznych, działająca na rynku od 20 lat i sprzedająca urządzenia na rynkach zagranicznych. W Polsce ma fabryki światłowodów i oferuje urządzenia sieciowe tajwańskich firm Billion Electric i Dassan.

Na stoisku firmy Xbest.pl można było zobaczyć akcesoria i urządzenia do montażu sieci światłowodowych, w tym spawarki do montażu kabli światłowodowych.

Największym wydarzeniem kongresu, który odbył się po hasłem „Świetlny przełom na rynku IPTV”, było ogłoszenie współpracy między konkurującymi dotychczas ze sobą firmami Evio i Korbank, które odbyło się na wieczornej gali w Stoczni Gdańskiej. Firma Evio wzbogaci swoją ofertę o dekodery Korbox i firmy będą współdziałać przy tworzeniu nowoczesnych rozwiązań IPTV. Porozumienie dotyczy również rozwoju oprogramowania dekoderów, które dzięki programistom z firm Evio i Korbank zyska jeszcze więcej przydatnych funkcji.

Firma Evio Polska ogłosiła również, że dystrybuowana przez nią usługa telewizji światłowodowej, oprócz standardowych multicastów, dostępna jest już również w oparciu o transmisję unicastową. Ten rodzaj dystrybucji sygnału zapewnia korzyści zarówno operatorom, jak też użytkownikom końcowym, którzy będą mogli cieszyć się z nowych usług dodatkowych, związanych z nagrywaniem treści (Catchup TV, ePVR). Poinformowano o poszerzeniu zakresu usług. Evio Polska oraz Eleven Sports Network nawiązały współpracę, dzięki której kanały Eleven i Eleven Sports zostaną udostępnione abonentom telewizji światłowodowej z początkiem grudnia. Nowy dekoder eBOX M15, zapewni dostęp do aplikacji „TV Lokalna”, rozszerzającej ofertę o kanały lokalne, tworzone przez nadawców, które będą udostępniane jako streaming z Internetu. Współpraca Evio Polska z Zibra Technologies zaowocowała uruchomieniem na dekoderach eBOX M15 dwóch nowych aplikacji dostępu do kanałów radiowych, znanych z usługi RMF ON, a także do aktualnej prognozy pogody dla Polski. Do usługi Catchup TV dołączono teraz ePVR, czyli usługę domowej nagrywarki z możliwością planowania nagrań z poziomu EPG (przewodnika po programach). W kolejnych miesiącach usługa zostanie rozbudowana o możliwość pauzowania i funkcję start over (pozwala obejrzeć trwającą już audycję od momentu jej rozpoczęcia).

Drugiego dnia prezesi obu firm: Evio i Avio szczegółowo informowali o nawiązanej współpracy i funkcjach nowych dekoderów TV Korbox. Dekoder Korbox Ultra łączy w sobie wiele funkcji, między innymi jest punktem dostępowym Wi-Fi, ma przeglądarkę WWW, aplikację YouTube i dekoder HEVC H.265, który umożliwia odtwarzanie materiałów wideo Ultra HD. Przedstawiciel kanału sportowego Eleven Sport opowiadał o działaniach na rynku polskim i współpracy z Evio.

2016-11-16