Wybór radiobudzika, radioodbiornika, radioodtwarzacza CD - najważniejsze pytania

Wybór radiobudzika, radioodbiornika, radioodtwarzacza CD -

PYTANIE 1

Radioodbiornik z tunerem DAB+ czy bez niego?

Jeżeli mieszkamy na terenie objętym zasięgiem cyfrowej radiofonii, wówczas z pewnością warto wybrać radioodbiornik pozwalający na obsługę DAB+. Zapewni to nie tylko lepszą jakość dźwięku odtwarzanych stacji radiowych, ale też m.in. łatwiejsze ich wyszukiwanie. Należy pamiętać, że na chwilę obecną w standardzie DAB+ dostępne są głównie rozgłośnie lokalne oraz programy Polskiego Radia, w tym takie, które nie nadają analogowo w paśmie FM (np. Polskie Radio Dzieciom). W DAB+ w Polsce nie znajdziemy rozgłośni komercyjnych, np. RMF FM czy Radia Zet, jednak modele z tunerem DAB+ zwykle umożliwiają również odbiór radia analogowego.

PYTANIE 2

Co umożliwia radioodbiornik internetowy?

Łączność z Internetem za pośrednictwem radioodbiornika umożliwia nie tylko odtwarzanie internetowych stacji radiowych, ale często daje również możliwość obsługi internetowych serwisów muzycznych. Na rynku dostępne są modele obsługujące protokół komunikacji UPnP, dzięki któremu można odtwarzać muzykę z innych urządzeń dostępnych w lokalnej sieci internetowej. Jeśli posiadamy kilka urządzeń podłączonych do Internetu (np. komputer, dysk NAS), warto zastanowić się nad wyborem radioodbiornika internetowego z obsługą wspomnianego protokołu. Warto sprawdzić, czy radioodbiornik ma wbudowany jedynie moduł Wi-Fi, czy również złącze Ethernet, co umożliwi przewodowe podłączenie go do Internetu. Niektóre radioodbiorniki internetowe można obsługiwać za pomocą aplikacji mobilnych (zwykle dostępnych bezpłatnie, np. w Google Play czy App Store).

PYTANIE 3

Czym są selektywność i czułość tunera?

Selektywność i czułość to jedne z najważniejszych parametrów technicznych tunera radiowego. Parametr selektywności określa zdolność tunera do odbierania sygnału o pożądanej częstotliwości bez jednoczesnego wpływu częstotliwości sąsiednich. Miarą selektywności jest tłumienie sąsiedniego kanału, które wyraża się w decybelach. Tuner radiowy o dużej selektywności jest wymagany szczególnie tam, gdzie dostępna jest duża liczba stacji radiowych, często zajmujących sąsiednie pasma częstotliwości. Szczególnie dotyczy to gęsto zaludnionych aglomeracji miejskich. Czułość tunera radiowego określa zdolność urządzenia do odbierania słabych sygnałów radiowych. Tuner o dużej czułości jest więc wymagany zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z dużą odległością od nadajnika radiowego.

PYTANIE 4

Radioodbiornik mono- czy stereofoniczny?

Niektóre urządzenia odtwarzają dźwięk w trybie monofonicznym, a niektóre w stereofonicznym. Radiobudziki są często monofoniczne (mają wbudowany jeden głośnik), a radioodtwarzacze CD stereofoniczne (wykorzystują dwa lub więcej przetworników elektroakustycznych). Determinuje to poniekąd jakość dźwięku z wykorzystaniem tego typu urządzeń. Liczba i rodzaj przetworników elektroakustycznych zastosowanych w urządzeniu mają również wpływ na jego cenę.

PYTANIE 5

Czy antena teleskopowa będzie wystarczająca?

Wiele radioodbiorników i radioodtwarzaczy CD jest wyposażanych w zintegrowaną antenę teleskopową. Manipulowanie jej długością i ukierunkowaniem pozwoli znaleźć ustawienie, które umożliwi dobry odbiór dostępnych na danym terenie programów radiowych. Jakość odbieranego analogowego sygnału radiowego w dużej mierze zależy od zasięgu nadajnika. Niektóre modele mogą pozwalać na podłączenie zewnętrznej anteny radiowej. Radiobudziki mają często antenę jedynie w postaci cienkiego przewodu. W miejscach o znacznie ograniczonym zasięgu nie pomoże jednak nawet najlepsza antena.

PYTANIE 6

Jakie mamy dostępne sygnały budzenia?

Radiobudziki, jak również radioodbiorniki z funkcją alarmu mają możliwość ustawienia jako dźwięku alarmu różnych sygnałów audio. Może to być tradycyjny brzęczyk, dźwięk z odtwarzanej stacji radiowej lub zadokowanego urządzenia mobilnego, który uruchomi się o zaprogramowanym czasie. W sprzedaży dostępne są nawet modele, które jako dźwięk budzika wykorzystują zaprogramowane w urządzeniu nietypowe sygnały, np. odgłosy przyrody.

PYTANIE 7

Na czym polega funkcja Snooze?

Funkcja Snooze, czyli tzw. dobudzania, stosowana jest głównie w radiobudzikach, choć mogą mieć ją również radioodbiorniki z funkcją alarmu. Wykorzystuje ona specjalny przycisk znajdujący się na obudowie urządzenia. Po jego naciśnięciu sygnał alarmu nie jest wyłączany, a jedynie „odkładany” na pewien, zwykle krótki czas (np. 5 min), po którym uruchomi się ponownie. To rozwiązanie przydatne jest zwłaszcza dla tych użytkowników, którzy po usłyszeniu sygnału budzika nie lubią od razu zrywać się z łóżka. Warto, aby przycisk funkcji Snooze był stosunkowo duży i znajdował się w łatwo dostępnym miejscu, aby korzystanie z tej funkcji, zwłaszcza podczas porannej pobudki, nie sprawiało użytkownikowi problemu.

PYTANIE 8

Radiobudzik czy radioodbiornik z funkcją alarmu?

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na korzystaniu z urządzenia jako elektronicznego zegara z funkcją alarmu, wówczas radiobudzik z dużym, podświetlanym ekranem sprawdzi się lepiej. Niektóre modele mają nawet wbudowany projektor, który pozwala na wyświetlanie aktualnej godziny, np. na ścianie lub suficie pomieszczenia. Jednak niewielki radiobudzik rzadko jest wyposażany w antenę teleskopową i ma zwykle mniejsze głośniki (najczęściej jeden głośnik szerokopasmowy). Może więc gorzej radzić sobie z poprawnym odbiorem stacji radiowych (zwłaszcza w miejscach o ograniczonym zasięgu), a przy tym zapewni gorszej jakości dźwięk. Bardziej wymagającym pod względem brzmienia użytkownikom, którzy nie potrzebują dużego, widocznego nocą wyświetlacza, prezentującego m.in. aktualną godzinę, polecamy radioodbiornik z funkcją alarmu.

PYTANIE 9

Czy radiobudziki mogą współpracować ze smartfonami?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli radiobudzików, które w mniej lub bardziej zaawansowany sposób współpracują z urządzeniami mobilnymi (czy to przewodowo, czy bezprzewodowo). Dla użytkowników iPodów i iPhone’ów przydatne mogą okazać się modele ze złączem dokującym do tych urządzeń mobilnych. Dzięki temu można nie tylko ładować ich baterie, ale też odtwarzać muzykę zamieszczoną w ich pamięci na głośnikach takiego radiobudzika. W niektórych modelach do ładowania baterii urządzeń mobilnych dostępne jest też złącze USB. Na rynku dostępne są także modele wyposażone w moduł Bluetooth, co umożliwia strumieniowe odtwarzanie muzyki z urządzeń mobilnych.

PYTANIE 10

Czy parametry techniczne są istotne?

Mogłoby się wydawać, że parametry techniczne to najważniejsze cechy w sprzęcie audio, na które koniecznie trzeba zwracać uwagę przy wyborze urządzenia. W radioodbiornikach, radioodtwarzaczach CD czy radiobudzikach nie są one aż tak istotne, zwłaszcza jeśli mamy na myśli parametry związane z jakością brzmienia, takie jak pasmo przenoszenia czy moc urządzenia. Producenci często jednak nie podają tego typu parametrów technicznych w wypadku radioodbiorników czy radiobudzików. Tutaj często ważniejszy jest m.in. sposób zasilania urządzenia i ewentualnie czas pracy na baterii.

2016-12-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket