Strona domowa / / Artykuły / Klasyfikacja

Klasyfikacja kolumn głośnikowych

Klasyfikacja

W domowych systemach audio wykorzystywane są różnego typu kolumny głośnikowe – od niewielkich modeli aktywnych, przez klasyczne konstrukcje podłogowe i podstawkowe, aż po modele naścienne i do zabudowy.

Nie zawsze jest konieczność stosowania drogiego i rozbudowanego zestawu kolumn. W niektórych zastosowaniach dobrze sprawdzą się nawet niedrogie modele. Wśród kolumn głośnikowych, jakie mogą być stosowane są w domowych systemach audio, wyróżniamy m.in.:

Głośniki bezprzewodowe

Głośniki

Są to modele stacjonarne, zintegrowane ze wzmacniaczem. Mają wbudowane moduły pozwalające na strumieniowe odtwarzanie muzyki (Wi-Fi i/lub Bluetooth). Niektóre z nich obsługują kodek aptX, a także technikę NFC. Dostępne są też modele zgodne ze standardem AirPlay. Mogą być wyposażone w stację dokującą. Do głośników bezprzewodowych możemy zaliczyć również modele wykorzystywane w bezprzewodowych systemach multiroom różnych producentów.

Kolumny głośnikowe pasywne podłogowe

Kolumny głośnikowe

Doskonale nadają się do stereofonicznych systemów audio lub jako kolumny frontowe do zestawu kina domowego. Są zatem wykorzystywane do przetwarzania dźwięku prawego i lewego kanału przedniego w kinie domowym oraz materiału stereofonicznego, np. z radia lub płyt CD.

Kolumny głośnikowe pasywne podstawkowe surround

Kolumny głośnikowe

Konstrukcje tego typu mogą być wykorzystywane do nagłośnienia w stereofonicznym systemie audio lub jako głośniki surround w zestawie kina domowego, w którym odpowiedzialne są za odtwarzanie efektów dźwiękowych. Charakteryzują się mniejszą mocą i mniejszymi gabarytami od modeli podłogowych.

Kolumny głośnikowe pasywne centralne

Kolumny głośnikowe

To konstrukcje przeznaczone przede wszystkim do zestawów kina domowego. Odpowiadają m.in. za zrozumiałość dialogów w filmach z dźwiękiem surround oraz wokali w zrealizowanej wielokanałowo muzyce. Zwykle jest ona ułożona poziomo nad lub pod telewizorem.

Kolumny głośnikowe aktywne

Kolumny głośnikowe

To modele, które są już zintegrowane ze wzmacniaczem, a więc to producent zadbał o dobór odpowiedniego wzmocnienia do zasilenia poszczególnych głośników kolumny. Konstrukcje aktywne mogą być wykorzystywane m.in. w niewielkim nagłośnieniu estradowym lub studiu nagraniowym.

Subwoofery aktywne

Subwoofery

Są to kolumny głośnikowe przetwarzające najniższe częstotliwości pasma akustycznego. Subwoofer aktywny ma wbudowany wzmacniacz oraz odpowiednie regulatory, np. wzmocnienia, fazy i częstotliwości odcięcia. Jest zwykle wykorzystywany w wielokomponentowych zestawach kina domowego;są to kolumny głośnikowe przetwarzające najniższe częstotliwości pasma akustycznego. Subwoofer aktywny ma wbudowany wzmacniacz oraz odpowiednie regulatory, np. wzmocnienia, fazy i częstotliwości odcięcia. Jest zwykle wykorzystywany w wielokomponentowych zestawach kina domowego.

Kolumny głośnikowe naścienne

Kolumny głośnikowe

Tego typu modele wyróżniają się płaską konstrukcją (mają znacznie mniejszą głębokość). Instalacja kolumny na ścianie pozwala zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu, podobnie jak w wypadku kolumn do zabudowy. Montaż modeli naściennych jest jednak znacznie łatwiejszy.

Kolumny głośnikowe do zabudowy

Kolumny głośnikowe

To specyficzna grupa kolumn głośnikowych. Ich konstrukcja pozwala na zabudowę w ścianie lub suficie. Dzięki temu po zastosowaniu odpowiednich maskownic takie kolumny mogą być praktycznie niewidoczne, a ponadto nie zajmują miejsca w pomieszczeniu.

Kolumny głośnikowe zewnętrzne

Kolumny głośnikowe

Są to modele przystosowane pod względem konstrukcyjnym do nagłośnienia różnego rodzaju ogrodów, altan, tarasów, a nawet basenów, czyli miejsc m.in. o dużej wilgotności i zróżnicowanej temperaturze. Tradycyjne kolumny głośnikowe (np. podłogowe) z pewnością nie sprawdziłyby się w takich warunkach.

Wielodrożność kolumn

Kolumny głośnikowe stanowią połączenie głośnika lub głośników, obudowy o odpowiedniej konstrukcji i ewentualnie zwrotnic aktywnych bądź pasywnych. Uwzględniając wielodrożność kolumn głośnikowych, możemy wyróżnić m.in. kolumny: szerokopasmowe, dwudrożne, dwuipółdrożne, trójdrożne i wielodrożne. Modele szerokopasmowe, podobnie jak w wypadku pojedynczego głośnika, przetwarzają cały słyszalny zakres częstotliwości. Konstrukcja kolumny szerokopasmowej nie zawiera zwrotnic dzielących przetwarzane pasmo częstotliwości. Kolumny dwudrożne to bardzo często spotykany typ kolumn głośnikowych. Często takie konstrukcje mają dwa głośniki – tzw. woofer (odtwarzający niskie i średnie częstotliwości) oraz głośnik wysokotonowy, czyli tzw. tweeter. Zwiększenie liczby głośników dla poszczególnych pasm sprawia, że kolumna może zabrzmieć głośniej. Konstrukcje dwuipółdrożne to kolumny, które składają się przynajmniej z trzech głośników. Kolumna dwuipółdrożna powstaje przez dodanie do kolumny dwudrożnej dodatkowego głośnika niskotonowego, który wspomaga odtwarzanie najniższych słyszalnych częstotliwości. W modelach trójdrożnych przetwarzane pasmo akustyczne podzielone jest na trzy zakresy: niskoczęstotliwościowy, środkowy i wysokoczęstotliwościowy. Każdy z nich odtwarzany jest przynajmniej przez jeden osobny głośnik. Kolumny więcej niż trójdrożne są rzadziej spotykane. Stanowią one rozwinięcie koncepcji kolumny trójdrożnej. Mogą zawierać np. głośnik ultrawysokotonowy, przetwarzający pasmo częstotliwości od ok. 15 kHz do częstotliwości znacznie przekraczających możliwości ludzkiego słuchu. Może być także dodany głośnik subniskotonowy.

Uwaga! Liczba głośników wykorzystywanych w kolumnie głośnikowej nie świadczy o jej wielodrożności. Kolumny dwudrożne mogą mieć więcej niż tylko dwa głośniki, a trójdrożne więcej niż trzy. Ważne jest, w jaki sposób pasmo akustyczne zostało podzielone między wykorzystywane głośniki.

2016-11-25
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket