Uchwyty i podstawki

Uchwyty

Zastosowanie odpowiednich uchwytów lub podstawek do kolumn głośnikowych pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu, ale też pomaga odpowiednio je w nim ustawić. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku kolumn kina domowego, gdy mamy do czynienia z dodatkowymi kolumnami surround.

Mocowanie kolumn głośnikowych na uchwytach wykorzystuje się często w klubach, dyskotekach lub barach. Najczęściej montuje się je pod sufitem. Dzięki temu kolumny można umieścić w kilku różnych miejscach i nie zajmują one dodatkowo przestrzeni użytkowej w lokalu. Kolumny głośnikowe niewielkich rozmiarów można wieszać także na ścianach. Jest to szczególnie wygodne w przypadku systemów kina domowego 5.1 lub 7.1. Duża liczba głośników zajęłaby miejsce w pomieszczeniu. Zastosowanie odpowiednich uchwytów rozwiązuje ten problem. Przed instalacją uchwytów do kolumn kina domowego (zwłaszcza kolumn surroundowych) należy wziąć pod uwagę miejsce odsłuchu, aby nie zamontować kolumn zbyt szeroko lub zbyt wysoko, co zaburzy obraz dźwiękowy. Późniejsze zmiany położenia zamontowanych już uchwytów będą wiązały się z koniecznością wiercenia kolejnych otworów w ścianie, suficie czy w innym miejscu.

Na co zwrócić uwagę?

Najistotniejszymi parametrami są obciążenie uchwytu oraz liczba przegubów – im większa, tym lepsza możliwość regulacji pochylania kolumny. W wypadku dużych kolumn, które mają zostać umieszczone na uchwytach, warto zwrócić uwagę na występowanie mechanizmów blokujących, które odpowiednio zabezpieczą kolumnę. Ważne, jeśli nie najważniejsze, są sposób mocowania uchwytu do ściany lub sufitu oraz materiał, do którego mocowany jest uchwyt. W wypadku niektórych kolumn głośnikowych trzeba się liczyć z koniecznością wiercenia otworów w konstrukcji kolumny, aby przymocować do niej uchwyt

Uchwyt z zaciskami

Wśród uchwytów naściennych do kolumn głośnikowych dostępnych na rynku można znaleźć również konstrukcje z zaciskami. Tego typu uchwyty doskonale nadają się do kolumn surroundowych oraz podstawkowych, które nie mają przygotowanych otworów montażowych. Zamiast wiercić otwory w obudowie kolumny, montuje się ją bez użycia śrub do uchwytu za pomocą zacisków, w które jest on wyposażony.

Stojaki i podstawki

Stojaki

Podstawkowe kolumny głośnikowe mogą mieć specjalne uchwyty pozwalające na ich naścienny montaż.

Nieinwazyjnym sposobem montażu głośników są wszelkiego rodzaju stojaki kolumnowe. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie dla niewielkich i stosunkowo lekkich głośników podstawkowych. Stojaki mają często konstrukcję teleskopową, która umożliwia regulację wysokości, co pozwala dostosować umiejscowienie głośnika do preferencji użytkownika. Kable głośnikowe mogą być chowane w słupku podtrzymującym całą konstrukcję, dzięki czemu są one praktycznie niewidoczne. Uniwersalne stojaki kolumnowe powinny umożliwiać kilka opcji mocowania głośników. W wypadku takich stojaków należy zwracać uwagę także na maksymalne dopuszczalne obciążenie. Nieprzekroczenie tej wartości zapewni stabilność konstrukcji i jej trwałość.

Uchwyty i stojaki do konkretnych modeli

Tego typu akcesoria wytwarzane są również przez firmy zajmujące się produkcją samych kolumn. Najczęściej są to konstrukcje przeznaczone do konkretnych modeli lub serii kolumn głośnikowych danej marki. Wówczas znakomicie komponują się z samą kolumną i spełniają swoje zadanie nie tylko pod względem praktycznym, ale też wizualnym. Są one dopasowane także pod kątem maksymalnego obciążenia. Podobnie jak niektóre kolumny podłogowe, także stojaki mogą być wyposażone w kolce, które odizolowują całą konstrukcję od wpływu rezonansów podłoża.

2016-11-24
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket