Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

Wzornictwo, ergonomia i ochrona wzroku

Wzornictwo, ergonomia i ochrona wzroku

Mimo że jakość obrazu jest dla graczy zdecydowanie najważniejszym parametrem monitora, to oczywiście zwracają oni również uwagę na wygląd. Ten najczęściej w wypadku modeli dla graczy jest dosyć prosty. Dominują czarne lub szare tworzywa sztuczne, wykończone matowo, które nie rozpraszają uwagi podczas gry.

Niektóre modele są wyposażone w kolorowe wstawki, np. czerwone lub pomarańczowe, które dodają im nieco agresywnego charakteru. Jako że monitory dla graczy są zazwyczaj urządzeniami z wyższej półki, często stosuje się w nich regulowaną podstawę, która umożliwia dostosowanie wysokości ekranu oraz korzystanie z funkcji pivot. Może mieć również dodatkowe funkcje, np. koncentrator USB. Inne przydatne rozwiązania to wbudowany pilot, który pozwala regulować parametry ekranu oraz szybko przełączać się między wcześniej zdefiniowanymi trybami. W niektórych monitorach parametry można regulować również za pomocą aplikacji mobilnej na smartfony i tablety.

Ochrona przed światłem niebieskim

Kolejnym ze zjawisk, które znacząco wpływa na zmęczenie wzroku, jest światło niebieskie. Należy ono do najbardziej szkodliwych dla wzroku fal światła widzialnego. W celu redukcji jego emisji producenci muszą stosować specjalne rozwiązania, które obniżają temperaturę barwową światła emitowanego przez monitor. Dzięki temu dokumenty, które są oglądane na ekranie mają cieplejsze tło, które jest bardziej zbliżone do naturalnego, np. kartki papieru.

Flicker-Free

Migotanie to jedna z największych bolączek monitorów LCD podświetlanych diodami LED. Wynika ono z tego, że zmiana jasności podświetlenia ekranu polega na naprzemiennym włączaniu i wyłączaniu diod z częstotliwością ok. 200 Hz, a nie po prostu wygaszeniu czy zwiększeniu intensywności świecenia diody. Migotanie jest praktycznie niemożliwe do dostrzeżenia gołym okiem, lecz bardzo odczuwalne w skutkach. Powoduje ono zmęczenie wzroku użytkownika i spadek koncentracji. Dlatego też producenci w monitorach stosują rozwiązania zapobiegające migotaniu niezależnie od poziomu jasności ekranu. Najczęściej ekran w nie wyposażony będzie oznaczony logiem Flicker-Free.

Wzornictwo, ergonomia i ochrona wzroku

Prawidłowa postawa

Wpływ na nią ma całe stanowisko robocze. Użytkownik komputera potrzebuje odpowiedniego biurka oraz krzesła, a także monitora, którego podstawa będzie wyposażona w odpowiednie możliwości regulacji. Regulacja kąta nachylenia ekranu jest standardem w praktycznie każdym wyświetlaczu i większość monitorów oferuje jej wystarczający zakres. Problem może występować jedynie z ekranami pozbawionymi podstawy, gdzie z tyłu monitora jest umieszczona specjalna nóżka, której położenie jest regulowane. Odpowiednia podstawa powinna zapewniać możliwość regulacji wysokości wyświetlacza monitora oraz możliwość obrócenia ekranu do trybu portretowego. Dzięki temu możliwe jest prawidłowe ustawienie monitora tak, aby oczy były na poziomie górnej krawędzi wyświetlacza. Jeśli monitor nie jest wyposażony w odpowiednią stopę, jednak ma możliwość montażu uchwytu VESA, to można zastosować specjalny uchwyt biurkowy na monitor. Więcej o tym rozwiązaniu piszemy w dziale poświęconym akcesoriom.

Powłoka ekranu

To, jaką powłokę ma ekran monitora, również wpływa na komfort użytkowania. Rodzaje powłok są dwa. Pierwszy z nich to powłoka błyszcząca. Zwiększą ona wyrazistość barw, jednak na ekranie o takiej powierzchni występują często odbicia światła i otoczenia. Wyświetlany obraz jest przez to mniej czytelny oraz bardziej dekoncentruje użytkownika. Dlatego też polecamy bardziej monitory z matrycą matową lub półmatową, gdzie odbicia nie występują, a obraz jest czytelny nawet przy małej jasności. Wspomnieć należy również o ramce monitora, która również może być błyszcząca lub matowa. Podobnie jak ekran błyszcząca ramka odbija światło, a zabrudzenia są na niej bardziej widoczne.

Certyfikaty w monitorach

Potwierdzeniem jakości monitorów komputerowych oraz spełniania przez nie odpowiednich norm mogą być certyfikaty. Pierwsze z nich dotyczyły jeszcze monitorów CRT. Była to m.in. norma MPR, którą w 1987 roku wprowadziła szwedzka Krajowa Rada ds. Rozwoju Naukowo-Technicznego (SWEDAC – The Swedish Board for Technical Accreditation). Norma ta określa dopuszczalny poziom promieniowania monitorów komputerowych. Jej rozwinięciem były MPR I oraz MPR II. Zwiększyły one wymagania do tego stopnia, że indukcja pola elektromagnetycznego nie mogła przekroczyć 250 nT w odległości 0,5 m od monitora. Obecnie normy MPR nie mają takiego znaczenia z uwagi na znacznie bardziej restrykcyjne TCO.

2016-10-31

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket