Rodzaje odbiorników TV i najważniejsze funkcje

Rodzaje odbiorników TV

Rynek telewizorów jest zdominowany przez telewizory LCD. Nadal telewizory z wyświetlaczami OLED są produktami niszowymi. Motorem rozwoju w branży TV mają być telewizja Ultra HD i Internet rzeczy.

Dołączenie telewizora do Internetu znacznie zwiększyło jego możliwości. Tradycyjny sygnał z anteny naziemnej zyskał konkurenta, jakim są zasoby Internetu dostępne na dużym ekranie. Spędzamy przed nim wiele godzin, głównie na rozrywce. W ciągu ostatnich kilku lat zmieniła się jego budowa i zyskał on wiele funkcji. Technika cyfrowa sprawiła, że telewizor może odbierać znacznie więcej kanałów telewizyjnych z pomocą zwykłej anteny telewizyjnej i satelitarnej, a także komunikować się z Internetem i wyświetlać dowolną stronę internetową lub aplikację. Może się komunikować bezprzewodowo z domowym urządzeniami, takimi jak smartfony, tablety czy komputery, a także z innymi telewizorami. Ekran telewizyjny w naszych domach staje się nie tylko centrum multimedialnym do rozrywki, ale też elementem systemu zarządzania funkcjami zautomatyzowanego domu, w którym można zarządzać urządzeniami AGD i instalacjami domowymi, np. oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją czy systemem audio-wideo.

 

Klasyfikacja telewizorów

Konkurencja między producentami telewizorów sprawia, że co roku wprowadzane są nowe modele telewizorów. Wyboru nie ułatwia fakt, że każdy duży producent wprowadza kilkanaście serii telewizorów o różnych przekątnych i funkcjach, w sumie kilkadziesiąt modeli. Podstawowe kryterium klasyfikacji telewizorów jest związane z ich budową, czyli rodzajem zastosowanego wyświetlacza obrazu i jego rozdzielczością określoną liczbą punktów obrazowych. Ze względu na rodzaj i rozdzielczość matrycy telewizory można podzielić na:

LCD LED HD ready

LCD LED

Telewizor z logiem „HD ready” jest zgodny ze standardem określonym przez organizację EICTA. Musi mieć rozdzielczość matrycy 1366 × 768 pikseli i możliwość wyświetlania obrazu 720p lub 1080i. Ponadto powinien mieć wejście komponentowe analogowe YPbPr dla sygnału z płyty DVD. Cyfrowe wejścia DVI i HDMI muszą obsługiwać oprogramowanie HDCP, służące do ochrony praw autorskich, rozpoznające kod antypiracki, zapobiegający kopiowaniu materiału na zewnętrzne nośniki. Są to telewizory z wyświetlaczem LCD, w którym podświetlenie świetlówkowe zastąpiły diody LED. Czasami są nazywane błędnie LED-owymi, co sugeruje, że jest to nowy rodzaj wyświetlacza. Jest to tylko rodzaj podświetlenia, powodujący mniejszy pobór energii przez telewizor i pozwalający uzyskać znacznie smuklejszą obudowę (do 5 cm). Największe telewizory HD ready mają przekątną do 32 cali. Mogą mieć wbudowany odtwarzacz DVD. Najlepiej wyposażone telewizory mają takie funkcje jak nagrywanie na pamięć USB, np. twardy dysk, czy odtwarzanie z pamięci USB plików multimedialnych i łączność bezprzewodową Wi-Fi ready.

LCD LED Full HD

LCD LED

To najpopularniejszy rodzaj telewizorów na rynku, z podświetleniem LED. Duży zakres dostępnych typowych przekątnych (od 32 do 80 cali) stwarza możliwość oglądania TV w komfortowych warunkach. Telewizory mogą mieć bardzo zróżnicowane wyposażenie – od prostych funkcji związanych tylko z odbiorem telewizji naziemnej po smart TV, przeglądarkę internetową, sterowanie głosem.

LCD LED Ultra HD

LCD LED

Są najnowszymi telewizorami LCD. Ich wyświetlacze mają czterokrotnie większą liczbę pikseli (3840 × 2160) niż Full HD. Dzięki temu zachowują dużą rozdzielczość obrazu przy dużych przekątnych. Do zastosowań domowych są produkowane w wersjach o przekątnej od 40 do 105 cali. Wprowadzane najnowsze zamiany konstrukcyjne w podświetleniu sprawiają, że telewizory klasy premium mają najlepszą jakość obrazu dzięki technikom zwiększającym zakres odtwarzanych kolorów WCG (Wide Color Gamut) i dynamikę obrazu HDR (High Dynamic Range). Wyświetlacze są produkowane w wersji płaskiej i zakrzywionej. Większość odbiorników TV ma najlepsze układy poprawy jakości obrazu i najwydajniejsze procesory. Obecnie rozwój telewizji Ultra HD jest w początkowej fazie, co powoduje, że mało jest materiałów wideo dostępnych w tej rozdzielczości. Głównymi ich źródłami są strumieniowanie z Internetu, kamery wideo 4K i pierwsze odtwarzacze Blu-ray Ultra HD.

OLED Full HD

OLED

Mają wyświetlacz nowej generacji, zawierające diody organiczne OLED, które są źródłem obrazu. Ich obraz jest uważany za wzorcowy, porównywalny z jakością obrazu telewizora z wyświetlaczem plazmowym. Jego konstrukcja sprawia, że ekran jest bardzo cienki (w najcieńszym miejscu ma tylko 4 mm grubości). Ze względu na skomplikowany proces produkcyjny są bardzo drogie. W Polsce telewizory OLED Full HD sprzedaje tylko firma LG Electronics.

OLED Ultra HD

OLED

To telewizory o najlepszym obrazie w tej klasie. Najlepsze w tej kategorii mają system HDR. Oprócz firmy LG pierwsze telewizory OLED Ultra HD zaczęła sprzedawać firma Panasonic, pod koniec roku pojawią się także modele marki Philips.

Ze względu na funkcje i rodzaj odbieranych sygnałów telewizory dzieli się na:

  • podstawowe z tunerem DVB-T – telewizor ma tuner do odbioru programów z nadajników naziemnych nadawanych cyfrowo w standardzie DVB- -T, funkcję teletekstu oraz podstawowy zestaw złączy do dołączenia zewnętrznych urządzeń cyfrowych (HDMI, USB) i analogowych (np. SCART do dołączenia odtwarzacza DVD);
  • z tunerami DVB-T i DVB-S – telewizor oprócz tunera DVB-T ma także tuner do odbioru telewizji satelitarnej za pomocą zewnętrznej anteny. Wyposażony jest w czytnik modułów CAM do dekodowania płatnych kanałów TV, których jest większość. Mają zazwyczaj więcej złączy przyłączeniowych. Mogą mieć funkcje smart; „
  • wyświetlające obraz 3D – ta funkcja charakteryzuje telewizory wyższej klasy. Najwięksi producenci, tacy jak LG i Samsung, zamierzają z niej zrezygnować, nie znajdziemy jej w modelach z 2016 r. w telewizorach marki Philips. Obraz 3D jest realizowany przy pomocy dwóch technik wyświetlania: pasywnej lub aktywnej. Powstanie efektu 3D wymaga założenia specjalnych okularów. Źródłem sygnału 3D są płyty z filmami 3D. Jest możliwość konwersji obrazów 2D na 3D. Niestety, firmy rezygnują z tej funkcji; „
  • smart TV – to telewizory, które wiele nowych funkcji zawdzięczają łączności z Internetem i domową siecią. Liczba i rodzaj aplikacji dostępnych do pobrania na telewizor zależy od producenta telewizorów. Dodatkowo można je pobierać ze sklepu Google Play w telewizorach z systemem Android. Są one dostosowane do oglądania na dużym ekranie. Najnowszy trend to aplikacje umożliwiające obsługę urządzeń z grupy Internetu rzeczy (IoT).

2016-10-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket