Zmywarki wolnostojące

Pierwsze modele zmywarek do automatycznego zmywania potrzebowały proszków lub płynów, które obecnie zostały zastąpione specjalnymi kapsułkami „all-in-one”. (Fot. Miele)

Szczególny rodzaj podłączenia

Zmywarki wolnostojące, oprócz standardowej możliwości podłączenia do wody zimnej, mogą być podłączone do wody uprzednio ogrzanej, jednak do temperatury nie wyższej niż do 60 °C. Wtedy oszczędzamy zarówno energię elektryczną do podgrzania wody, jak i przeznaczony na to czas. Czas zmywania skraca się więc o kilkanaście minut, ponieważ zmywarka potrzebuje tyle czasu na aktywowanie grzałek elektrycznych i nagrzanie wody. Warto wiedzieć, że ogrzana woda może pochodzić już z instalacji z wodą ciepłą, a także być podgrzana z pomocą instalacji solarnej, pompy ciepła czy chociażby kominka z płaszczem wodnym. I tutaj zaobserwujemy największą oszczędność, tym bardziej że w porównaniu ze zwykłym bojlerem elektrycznym wymienione źródła najtaniej ogrzewają wodę. W konsekwencji takiego podłączenia oszczędzamy pieniądze. Jeśli zależy nam na takim rozwiązaniu, zwróćmy uwagę, czy dany model zmywarki możemy w ten sposób podłączyć. Jest to ważna cecha, którą producenci szczególnie chętnie komunikują na opakowaniu, karcie produktu i w opisie sprzętu.

Praktyczne dozowanie detergentów

W zmywarkach innowacyjnym przykładem systemu automatycznego dozowania detergentów jest AutoDos firmy Miele. Dopasowuje on ilość detergentu do wybranego programu, a także – dzięki specjalnemu czujnikowi – do stopnia zabrudzenia naczyń. AutoDos może korzystać ze zintegrowanego PowerDisku, dzięki któremu o środku myjącym nie trzeba pamiętać przy każdym cyklu mycia, lecz dopiero po około miesiącu – innowacyjna technika dozowania z PowerDiskiem utrzymuje bowiem zapas detergentu na około 20 cykli mycia (dla programu normalnego 60 °C). Granulat jest dozowany automatycznie w zależności od wybranego programu – w dokładnie wymaganej ilości i w optymalnym czasie. Znacznie zwiększa to komfort korzystania ze zmywarki. W ten sposób możliwe jest również kilkukrotne dozowanie w jednym programie. Co więcej, modele zmywarek Miele z systemem AutoDos można zdalnie programować za pomocą urządzeń mobilnych.

Zmywarki wolnostojące

Sharp QW-HT42R422I; Amica DFM68C9EONViID

Wygodny panel sterowania

Wygodne i komfortowe użytkowanie zmywarki to nie tylko ergonomia w załadunku i rozładunku, ale również intuicyjne sterowanie. Wśród pełnogabarytowych zmywarek wolnostojących dostępne są urządzenia zarówno z panelem zakrytym, jak i odkrytym. Cechą szczególną modeli z panelem odkrytym jest widoczny na froncie zmywarki panel sterowania, umieszczony w jego górnej części. Dzięki temu dostęp do ustawień jest możliwy bez konieczności otwierania drzwi urządzenia. Z kolei wolnostojący model z panelem zintegrowanym, umiejscowionym na rancie drzwi, można umieścić np. w niszy meblowej i uzyskać spójny, jednolity efekt w kuchennej aranżacji. Modeli wolnostojących, niezależnie od tego, czy z panelem odkrytym, czy zakrytym, nie zabudowuje się frontem meblowym. W tego typu zmywarkach istotny jest więc kolor obudowy. Najpopularniejsze z nich to inoksowy, czarny oraz biały.

Ochrona przed zalaniem

Wyciek wody z urządzenia to jedna z najpoważniejszych awarii w zmywarce. Może ona przysporzyć użytkownikom wiele niemiłych sytuacji, począwszy od sprzątania brudnej i tłustej wody po naczyniach, kończąc na remoncie sufitu sąsiada. Większość nowoczesnych zmywarek wyposażona jest w rozwiązanie eliminujące lub zmniejszające do minimum problem wycieku. Mowa o stosowanym przez wielu producentów systemie Aqua Stop. Działa on na zasadzie odcięcia dopływu wody do zmywarki. Wtedy włączona zostaje pompa, która wypompowuje resztę wody znajdującej się w zmywarce do kanalizacji. Istnieje kilka konstrukcji systemu Aqua Stop. Z jednej strony mogą to być węże z elektrozaworami, zarówno pojedyncze, jak i podwójne, odpowiadające za kontrolę przepływu wody, bądź zintegrowane czujniki wycieku umieszczone w najniższej części zmywarki.

Zmywarki wolnostojące

Miele G 5222 SC Selection; Siemens SN23II08TE; Sharp QW-GT31F452I

Nie wszystko umyjemy w zmywarce

Nie wszystkie naczynia można myć automatycznie. Oddziaływanie intensywnego mycia wodą ogrzaną do wysokiej temperatury może zniszczyć myty element, a nawet cały materiał, z którego został wykonany. Dobrą radą przed włożeniem elementu zastawy do zmywarki jest zapoznanie się z zaleceniami producenta naczynia. Naczynia, które zostały ozdobione lub udekorowane ręcznie malowanymi detalami, nie powinny być myte mechanicznie. Wysoka temperatura może rozpuścić farbę. Nie wolno wkładać do zmywarki także naczyń wykonanych z materiałów termoplastycznych, czyli wszystkich tych z elementami drewnianymi. Naczynia aluminiowe, np. sztućce, mogą poszarzeć, stracić połysk i zmatowić się. Najbezpieczniej jest umyć ważne dla nas naczynia ręcznie, tym bardziej że detergenty, szczególnie w proszkach czy tabletkach, mogą stopniowo ścierać emalię czy wzory. Należy też pamiętać o wszystkich sztućcach czy naczyniach z drewnianymi rękojeściami. Wysoka temperatura i detergent mogą spowodować odklejenie, a nawet uszkodzenie drewnianego elementu.

Zmywarka też wymaga czyszczenia

Obok funkcjonalności i parametrów technicznych jednym z ważniejszych aspektów poprawnego działania urządzenia jest jego regularne czyszczenie i konserwacja. Dotyczy to również zmywarki i ma ogromny wpływ na jej prawidłowe działanie i bezawaryjność. Usprawnia przepływ wody w obiegu zmywarki i wpływa na zachowanie higieny komory zmywania, jak i samych naczyń. Należy więc zadbać o stałe czyszczenie i odtłuszczanie filtrów głównych, przewodów wewnętrznych, uszczelek, a na końcu panelu sterowania i samego frontu urządzenia. Do zakresu konserwacji zaliczyć należy też cykliczne uzupełnianie soli do zmiękczania wody i nabłyszczacza. Oczywiście, można teoretycznie zmywać bez nich, ale rezultat z pewnością nie będzie zadowalający, a dodatkowo narazimy sprzęt na ewentualne usterki.

2021-12-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket