Amica FS201.3C; BEgood BGD1-200W; MPM-308-SK-09E; FINLUX FR-CF400DA+W
W wypadku zamrażarek skrzyniowych nie tylko warto, ale i trzeba zwrócić uwagę na z pozoru błahe, ale w praktyce niezwykle ważne rączki i uchwyty do otwierania urządzenia. Kompaktowe zamrażarki są lżejsze od większych, a zatem również ich pokrywa będzie odznaczała się mniejszą wagą. W tych modelach wystarczy zastosowanie uchwytu otwierającego, który jest wyprofilowany w pokrywie. Dodatkowo taki uchwyt nie wystaje poza krawędź sprzętu, który, z uwagi na niewielkie gabaryty, nierzadko jest umiejscowiony w kuchni pośród innych sprzętów i mebli kuchennych. W dużych model pokrywa jest cięższa, a co za tym idzie – musimy włożyć więcej wysiłku, aby ją otworzyć. Ułatwieniem będzie tu duży, ergonomiczny, poręczny uchwyt, który pewnie trzyma się w dłoni. Dodatkowo zawiasy zapobiegające samoczynnemu zamknięciu się pokrywy będą dużym udogodnieniem. Wielu producentów zamrażarek skrzyniowych wyposaża je w praktyczne kółka. Dzięki nim z łatwością przesuniemy urządzenie, aby np. sprzątnąć przestrzeń za lub pod nim. Będziemy również mogli bez używania dużej siły fizycznej przemieścić sprzęt z jednego pomieszczenia do drugiego. Zwróćmy uwagę, czy kółka są wyposażone w praktyczną blokadę, która uniemożliwi samoczynne przesuwanie się sprzętu.
Producenci wyposażają zamrażarki w specjalne kółka, które ułatwiają ich przesuwanie, np. podczas sprzątania przestrzeni za i pod nimi.
Przez wielu użytkowników parametr ten może być marginalizowany. W pewnych warunkach (kuchnia otwarta na pokój) ma on ogromne znaczenie. W niewielkich mieszkaniach głośna zamrażarka może być uciążliwa dla domowników, podobnie jak w domach, gdzie duża kuchnia często połączona jest z salonem. Warto pamiętać, że urządzenie, choć jest ciągle włączone, największy hałas emituje podczas wyrównywania temperatury wewnątrz. Producenci są tego świadomi, dlatego też emisja hałasu urządzenia jest przez nich coraz częściej eksponowana jako konkretna zaleta. W stabilnej i cichej pracy pomagają nowe rozwiązania (No Frost, inwerter itp.). Sam poziom wytwarzanego hałasu podawany jest w decybelach i jest to jeden z podstawowych parametrów, jakie znajdziemy na etykiecie energetycznej. Trzeba jednak przyznać, że przeciętnemu użytkownikowi informacja o poziomie głośności wynoszącym np. 41 dB mówi raczej niewiele. Dlatego też wartości te warto porównywać do tych znanych z życia codziennego. Dźwięki z przedziału 30 – 50 dB są uważane za ciche i nieuciążliwe nawet w przypadku ciągłego działania. Obecnie urządzenia dostępne na rynku emitują hałas w przedziale od 37 do 45 dB, a więc mniej więcej są tak głośne jak szum wentylatora komputerowego. Ale tutaj bardzo ważna uwaga: hałas i jego jednostka (decybel) to wartości logarytmiczne. Na pierwszy rzut oka różnica np. 3 dB między urządzeniami emitującymi hałas wydaje się kosmetyczna. W praktyce zwiększa się ona wielokrotnie, dlatego niezwykle ważne jest nie tylko nabywanie urządzeń o małej emisji hałasu, ale również ich poprawne wypoziomowanie, montaż i zachowanie pewnych reguł akustycznych (wstawienie w szczelną wnękę bez wątpienia zwiększy hałas znacznie). Wpływ na niego mają też tarcia, wzajemny rezonans, rodzaj oraz stabilność podłoża itd.
Zamrażarki skrzyniowe zazwyczaj otwierane są od góry. Kompaktowe modele mają wyprofilowany uchwyt, podczas gdy większe gabarytowo i masywniejsze urządzenia wyposażone są w ergonomiczny uchwyt.
Wnętrze zamrażarki to miejsce szczególne. Powinno być wyjątkowo czyste i zadbane, przechowujemy w nim bowiem produkty żywnościowe. Im bardziej higieniczne wnętrze urządzenia, tym artykuły w nim składowane będą dla nas zdrowsze i bezpieczniejsze do spożycia, a samo urządzenie będzie efektywniej i sprawniej pracowało. War to więc zadbać zarówno o nas samych, jak i jakość i trwałość komory zamrażania.
Przed czyszczeniem warto zadbać o bezpieczeństwo. Przed myciem czy konserwacją zamrażarki bezwzględnie powinniśmy wyłączyć ją z sieci elektrycznej. Po opróżnieniu urządzenia schłodzone lub zamrożone produkty włóżmy do miski i przenieśmy w chłodne, ciemne miejsce. Możemy również wykorzystać wkłady chłodzące i umieścić je między zamrożonymi produktami. Takie wkłady przez kilka godzin utrzymają niską temperaturę. Mycie zamrażarki rozpoczynamy od ustalenia, jaki sprzęt chcemy czyścić. Jeśli jest to tradycyjne urządzenie statyczne, należy podłożyć miskę i pozbyć się zbędnego lodu na ściankach. Co bardzo ważne, nie wolno stosować ostrych narzędzi do podważania lodu. To szybki sposób na uszkodzenie powierzchni. Nie powinniśmy również stosować gorącej wody, która szybko rozmrozi urządzenie. Konwencjonalne metody, może sprawdzone i stosowane, nie zawsze sprawdzają się w najnowszych urządzeniach. Rozwiązania stosowane w wielu z nich nie są odporne na szybką zmianę temperatury. O możliwości postawienia naczynia z gorącą wodą poinformuje nas instrukcja obsługi. Gruntowne czyszczenie urządzenia jest okazją do posortowania wszystkich produktów pod kątem daty przydatności do spożycia. Długo „leżakujące” produkty warto wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na odpady, zwłaszcza kiedy nie wiemy, od jak dawna są mrożone. Produkty zamrożone w pojemnikach można przełożyć do woreczków foliowych, aby zwiększyć przestrzeń w urządzeniu. Ta prosta wskazówka okazuje się pomocna nie tylko w utrzymaniu czystości (zachowanie porządku i przestrzenności w komorze), ale także w przedłużeniu czasu przechowywania wielu produktów i efektywności urządzenia. Po usunięciu lodu i szronu wnętrze komory dokładnie myjemy letnią wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Do mycia korzystajmy z delikatnych ściereczek lub gąbek. Jako detergent doskonalone sprawdzi się dostępny w każdej kuchni płyn do mycia naczyń. Po skończonych czynnościach należy wszystkie powierzchnie dokładnie wytrzeć do sucha. Możemy do tego użyć ręcznika papierowego.
Panele sterowania w zamrażarkach skrzyniowych zwykle ograniczają się do ergonomicznego pokrętła z czytelną ikonografią oraz podświetlanych diod sygnalizujących działanie sprzętu.
Uszczelka jest bardzo ważnym elementem każdej zamrażarki. To dzięki niej niska temperatura pozostaje wewnątrz komory. Nieszczelność uszczelki będzie powodowała przedostawanie się do mrożonych produktów powietrza z zewnątrz, a tym samym zamrażarka nie będzie sprawnie działała. Uszczelka w urządzeniu będzie spełniała swoją funkcję przede wszystkim wtedy, gdy będzie czysta, zatem należy ją regularnie myć. To na niej gromadzą się resztki produktów wyjmowanych i wkładanych do komory zamrażarki, a także kurz i inne zabrudzenia z zewnątrz, naturalnie gromadzone podczas użytkowania sprzętu. Czyszczenie uszczelki nie wymaga specjalnych zabiegów czy środków chemicznych. Ważne, aby robić to regularnie i nie dopuścić do jej uszkodzenia. Wystarczą miękka ściereczka lub gąbka, letnia woda oraz płyn do mycia naczyń. Podczas czyszczenia umyjmy dokładnie wszystkie załamania i zakamarki uszczelki tak, aby pozbyć się zanieczyszczeń, ale jednocześnie delikatnie, aby jej nie uszkodzić. Regularnie czyszczona uszczelka jest gwarancją sprawnego działania zamrażarki, a temperatura we wnętrzu urządzenia będzie osiągać zaprogramowane przez nas wartości. Zmiana temperatury we wnętrzu zamrażarki, nierzadko sygnalizowana dźwiękiem lub specjalną diodą, może być wynikiem uszkodzenia uszczelki.
© 2024 InfoMarket